Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > To imię dla chłopca wraca w wielkim stylu. Wygryzie Nikodema i Antosia
Aneta Zabłocka
Aneta Zabłocka 12.05.2024 14:11

To imię dla chłopca wraca w wielkim stylu. Wygryzie Nikodema i Antosia

dziecko chłopiec
Fot. RDNS Stock Project/pexels

Imiona dla dzieci podlegają modom. W 2023 roku do gry wróciły na dobre stare polskie imiona. Ale i to powoli się zmienia, a rodzice wracają do imion dla chłopców, które królowały za ich młodości lub zaledwie kilka lat temu. 

W 2023 roku w Polsce urodziło się 257,3 tysiąca dzieci. W wykazie imion nadawanych dzieciom wyraźnie widać, że dużo większa kreatywność w nadawaniu imion występuje u rodziców dziewczynek. Jednak i rodzice chłopców coraz częściej kombinują z imionami dla swoich pociech. A w szczególności, wracają do imion, które już kiedyś były popularne. 
 

Alan wraca do łask

Wśród imion dla chłopców, które wyraźnie zyskują popularność, znajduje się imię Alan. Nadano je w 2023 roku aż 867 razy. To imię było popularne jeszcze kilkanaście lat temu, gdy do szkoły szły roczniki urodzone w latach 1995-2000. Potem stopniowo wypierane było przez bardziej tradycyjne imiona: Jan, Antoni, Stanisław, Franciszek.

Imię Alan powoli znów pnie się po drabinie popularności. Choć to imię dla chłopca pojawiło się w Polsce dopiero w latach 80. XX wieku, to szybko spodobało się rodzicom. Okres świetności ma za sobą, ale z roku na rok znów przybywa dzieci o tym imieniu. 

dziecko chłopiec

Co oznacza imię Alan?

Alan oznacza z języka bretońskiego "przystojny" lub "mały kamień". W językach celtyckich imię kojarzone jest z "harmonią" i "spokojem".

Chłopiec noszący imię Alan to bardzo żywe dziecko. Jego hałaśliwość, zawzięcie i dążenie do samodzielności, może sprawiać rodzicom nieco kłopotów. Zdecydowanie należy pozwolić Alanowi być sobą. Takie dziecko wyrośnie na pewnego siebie dorosłego, któremu niestraszne przeciwności losu. Imię Alan noszą odważni i zaradni mężczyźni, którzy świetnie realizują się w sporcie. Aktywność i żywiołowość ich osobowości sprawia, że osoby o tym imieniu zawsze mają wielu przyjaciół. 

Alan - imieniny i zdrobnienia

Alan imieniny obchodzi 8 września, 14 października, 25 listopada. Imię to występuje głównie w krajach anglosaskich i stamtąd przywędrowało do innych krajów.

Zdrobnienia od imienia Alan to: Alanek, Aluś, Lenek, Alek. 

Zobacz też:

Żadna Zosia, żadna Janka. To imię dla dziewczynki podbije rankingi w nowym roku

Zastąpi Brajana i Antosia. To imię męskie będzie hitem 2024 roku

Nowe modne imię dla dziewczynki. Idealne dla żywiołowej i silnej osoby