Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Zastąpi Brajana i Antosia. To imię męskie będzie hitem 2024 roku
Aneta Zabłocka
Aneta Zabłocka 05.05.2024 09:30

Zastąpi Brajana i Antosia. To imię męskie będzie hitem 2024 roku

chłopiec dziecko
Fot. Pixaby/5712495

Ranking imion męskich dla dzieci 2023 roku pokazał, że do gry wróciły na dobre stare polskie imiona. Ale idzie nowe. W 2024 roku wrócą imiona dla chłopców, które już kiedyś świeciły triumfy. A to jedno chłopięce imię w szczególności.

W 2023 roku w Polsce urodziło się 257,3 tysiąca dzieci. W wykazie imion nadawanych dzieciom wyraźnie widać, że dużo większa kreatywność w nadawaniu imion występuje u rodziców dziewczynek. Jednak i rodzice chłopców coraz częściej kombinują z imionami dla swoich pociech. 

Kuba nie Jakub

Wśród imion dla chłopców, które wyraźnie zyskują popularność, znajduje się imię Jakub. Nadano je w 2023 roku aż 4474 razy. To imię było popularne jeszcze kilkanaście lat temu, gdy do szkoły szły roczniki urodzone w latach 2000-2005. Potem stopniowo wypierane było przez bardziej tradycyjne imiona: Jan, Antoni, Stanisław, Franciszek.

Imię Jakub jednak powraca w wielkim stylu, ale już w zupełnie innym zapisie. Rodzice decydują się na nadanie chłopcom imienia Kuba, a więc skrótu od pełnego imienia Jakub. Takie imię otrzymało w ubiegłym roku 576 chłopców i będzie go przybywać. 

dziecko.jpg

Znaczenie imienia Kuba

Imię Jakub, a tym samym imię Kuba oznacza "niech Bóg strzeże". Dzieci obdarzone tym imieniem są niesamowicie ruchliwe i ciekawskie. Kuba lubi wiedzieć, więc zadaje mnóstwo pytań, na które od razu chce uzyskać odpowiedzi.

Kuba to chłopiec, który lubi czuć się przydatny, więc często garnie się do pomocy rodzicom. Nawiązuje mnóstwo przyjaźni i zawsze otacza go wianuszek wielbicieli. Nie lubi jednak przywiązywać się do miejsc i ludzi. Ciągle go nosi. Kuba nie daje się zatrzymać na swojej ścieżce kariery. Bez problemów i sentymentu rozstaje się z pracodawcą, który go nie zadowala. Taka sama zasada dotyczy jego związków. 

Imieniny Kuby i zdrobnienia

Najczęściej imieniny Jakuba obchodzone są 25 lipca, ale święto imienia występuje znacznie częściej. W ciągu roku imieniny Jakuba przypadają:

 • 5 lutego, 
 • 14 marca, 
 • 3, 17, 30 kwietnia, 
 • 1, 3, 6, 11 maja, 
 • 1 czerwca, 
 • 5, 13, 14, 25 lipca, 
 • 6 sierpnia, 
 • 9 września, 
 • 3, 9, 20, 21 października, 
 • 28 listopada, 
 • 20 grudnia.

Imię Jakub zwyczajowo skracane jest do imienia Kuba. Teraz jednak sam Kuba stanowi oddzielne imię. Wśród zdrobnień tego imienia znajdziemy: Kubusia, Jakubka, Jakusia, Kubunia, Kubcia. 

Zobacz też:

To najczęściej wybierane drugie imię dla chłopca w Polsce. Obchodzi imieniny aż 66 razy w roku

To imię dla chłopca wraca do łask. Wszystko przez nowego "Znachora"

Królewskie imiona dla dzieci. Przyciągają bogactwo i wieszczą sukces w życiu
 

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?