Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Relacje z matką rzutują na całe życie. Tak wychowasz ambitne dziecko
Beata Łajca
Beata Łajca 11.05.2024 14:18

Relacje z matką rzutują na całe życie. Tak wychowasz ambitne dziecko

chłopiec na rowerze
fot. Pexels/Dieteolenburg

Ambicja przejawia się u dzieci już w pierwszych latach życia, kiedy krzyczą: "ja sam!" i uparcie próbują zawiązać buty, albo zejść samodzielnie ze schodów. To kolejna cecha, z którą się rodzą i najważniejszym zadaniem rodzica jest tej dziecięcej ambicji nie tłumić. Z drugiej strony w wychowaniu ambitnego dziecka niezbędny jest też dobry przykład. Znowu więc musimy zacząć od nas samych.

Chcemy, aby nasze dzieci wyrastały na ambitnych dorosłych. Chcemy, aby im się powiodło, aby osiągały sukcesy, nie poddawały się i radziły sobie w każdej sytuacji. Nie mamy wpływu na to, jak ułożą się ich losy, gdy dorosną, ale mamy ogromny wpływ na to, co wyniosą ze swojego dzieciństwa. Jak wychować ambitne dziecko?

Jak wychować ambitne dziecko

Człowiek ambitny swoją poprzeczkę stawia wysoko i potrafi jej dosięgnąć. Oprócz tego, że chce sięgać coraz wyżej, to potrafi z łatwością znieść bolesny upadek. To dlatego, że ambicja, również w słownikowej definicji, to nie tylko chęć osiągania celów, ale także wysokie poczucie własnej godności.

I chociaż zabrzmi to dziwnie, to dzieci nie trzeba uczyć ambicji, bo one już się z nią rodzą. Dobitnie daje o sobie znać na etapie "Zosi Samosi", który w pewnym momencie włącza się każdemu dziecku. Dla dwulatka samodzielne założenie spodni może być celem równie ambitnym, jak dla dorosłych zdobycie awansu. Dlatego w wychowaniu ambitnego dziecka najważniejsze jest to, żeby tej naturalnej ambicji nie tłumić.

dziewczynka wspina się na drzewo
fot. Unsplash/Jeremiah Lawrence

Postaw na samodzielność

Który to już raz mówimy o tym, jak ważne jest pozwalanie dziecku na samodzielność i swobodę? Okazuje się, że jest to kluczowe także dla jego ambicji. Musimy dać szansę na to, aby maluszek mógł osiągać swoje małe codzienne sukcesy. Wtedy, gdy dorośnie, będzie wierzył, że może dokonać wszystkiego, co sobie zaplanuje.

A my lubimy wyręczać dzieci, bo wydaje nam się, że sami zrobimy to lepiej. To duży błąd. Samodzielność od małego wzmacnia poczucie sprawczości i zwiększa pewność siebie. Tylko ludzie przekonani o swojej wysokiej wartości są naprawdę ambitni. Nie boją się stawiać kolejnych celów i dobrze sobie radzą z porażkami, które są wpisane w każde dążenie do sukcesu. Ambitni dorośli (w większości) mieli też dobry przykład w dzieciństwie.

dziecko biegnie
fot. Unsplash/Vitolda Klein

Daj dobry przykład

Co z tego, że będziesz motywować dziecko do osiągania celów i mówić o tym, jak ważna jest ambicja, jeżeli swoją postawą prezentujesz coś kompletnie innego. Najbardziej ambitne dzieci wychowują równie ambitni rodzice.

Mama pracująca na odpowiedzialnym stanowisku, lub osiągająca kolejne awanse w dużej firmie, będzie wzorem do naśladowania. Podobnie jak mama, która ma przeciętny zawód albo po prostu  zajmuje się dziećmi i domem. Bo ambicja mamy nie musi mieć nic wspólnego z jej pracą.

Ambitna mama nie musi chodzić codziennie w garsonce. Ona dba o dom, testuje nowe przepisy na obiad, spędza czas ze swoimi dziećmi, wymyśla ciekawe zabawy albo planuje świetne wspólne weekendy. Może w wolnej chwili robi coś dla siebie, np. ćwiczy, idzie na manicure, do fryzjera albo czyta książki. To też jest ambicja i dzieci to widzą i naśladują także w dorosłym życiu.

dziecko na ściance wspinaczkowej
fot. Unsplash/Rachel

Nie wywieraj presji i doceniaj

Musimy powiedzieć także o tej ciemniejszej stronie, czyli tzw. chorej ambicji, przed którą powinniśmy nasze dzieci chronić. Ludzie zbyt ambitni są nieszczęśliwi i często szybko się wypalają, nawet w swojej wymarzonej pracy.

Oczywiście, może stać się tak, że wchodząc w dorosłość, sami wpędzają się w spirale wybujałej ambicji. Ale w wielu przypadkach jest tak, że dorośli z przerośniętą ambicją są ofiarą swoich niespełnionych rodziców.

Dzieci są pod ogromną presją. Chodzą na masę zajęć dodatkowych, mają dużo nauki, biorą udział w zawodach i konkursach. Kiedy ze strony rodziców słyszą ciągle, że powinni się bardziej postarać, to nigdy nie czują się wystarczający. To bolesne doświadczenie w dzieciństwie procentuje w dorosłości właśnie chorą ambicją. Dzieci, które nigdy nie słyszały od swoich rodziców: “Jesteśmy z ciebie dumni” próbują zapracować na tę dumę przez całe swoje dorosłe życie, często bezskutecznie.

Zobacz także:

Relacje z matką rzutują na całe życie. Tak wychowasz nieśmiałe dziecko

Relacje w domu mają wpływ na poczucie własnej wartości. Tak wychowasz pewne siebie dziecko

Relacje z rodzeństwem trwają całe życie. Tak wychowasz lojalne dziecko