Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > To najczęściej wybierane drugie imię dla chłopca w Polsce. Obchodzi imieniny aż 66 razy w roku
Aneta Zabłocka
Aneta Zabłocka 14.04.2024 15:18

To najczęściej wybierane drugie imię dla chłopca w Polsce. Obchodzi imieniny aż 66 razy w roku

imię dla chłopca Jan
Fot. Pixaby/priscilabraido

Jako drugie imię Jan zostało nadane w 2023 roku aż 4216. To czyni je liderem w tej statystyce. Jako pierwsze imię otrzymało je jedynie 1084 chłopców. Co sprawia, że Jaśki są tak popularne? Oto cechy charakteru i temperamentu mężczyzny o imieniu Jan. 

W Polsce nadal popularny jest zwyczaj nadawania dziecku drugiego imienia. A imię Jan jest zdecydowanie faworytem rodziców. 
 

Jan - znaczenie imienia

Imię Jan pochodzi z języka hebrajskiego, oznacza "Jahwe" lub "łaskę". Pojawia się w już w Starym Testamencie, a w Nowym, Jan cieszy się uwagą Jezusa i naznacza nawet własną matkę na opiekunkę jednego z najwierniejszych Apostołów.

Imię jak występuje niemal w każdym języku narodowym. Tylko w języku polskim znajdziemy wiele zdrobnień tego imienia:  Jancio, Janeczek, Janek, Janko, Januś, Jasieczek, Jasiek, Jasieniek, Jasieńko, Jasio, Jasiu, Jasiulek, Jaś, Jaśko.

dziecko.jpg

Jan jako dziecko

Rodzice małego Jaśka muszą  przyzwyczaić się do myśli, że będzie to dziecko chodzące własnymi ścieżkami. Jeśli uprze się, że nie będzie jadło pomidorów i żółtego sera, to nie będzie jadło i na nic sztuczki opiekunów. Jaś to dziecko, które odkrywa świat na własną rękę, chętnie namawia rodziców do wyjścia na spacer, by pokazać im drogę, którą chcę kroczyć.

W szkole Jan świetnie sobie radzi i zawsze pierwszy zgłasza się do projektów dodatkowych i zajęć pozalekcyjnych. Ma w sobie gen lidera i przywódcy, który każe mu się wykazywać. Janek rzadko przynosi uwagi w dzienniczku, ponieważ jest wygadany i otwarty. Potrafi każdy błąd przekręcić na swoją stronę i wyrwać się z opresji. Nauczyciele cenią jego poczucie humoru i zaangażowanie w życie uczniowskie. 

Jan jako dorosły

Dorosły Jan to domator. Oddany rodzinie ładuje baterię w czasie wspólnych weekendów spędzanych z najbliższymi. Janek nie zakochuje się spontanicznie, a kalkuluje na zimno, czy związek mu się opłaci. To nie znaczy, że jest bez serca. Angażuje się w relacje, w których jest pewien, że znajdzie bliskość, przyjaźń i oddanie. Janek to nie typ romansowy, a raczej uczuciowy długodystansowiec.

W pracy Janek nadal wykorzystuje swoje liderskie zacięcie i szybko awansuje. Dzięki dobrym relacjom społecznym jest lubiany. Szybko się uczy i chętnie dokształca. Zdobywanie nowych umiejętności traktuje jako inwestycję w swój rozwój. Jeśli praca nie daje mu satysfakcji, Janek nie boi się jej zmienić. Uważa, że największym błędem jest marnowanie cennego czasu, który mógłby wykorzystać gdzie indziej. Nie zależy mu na pieniądzach, ale poczuciu spełnienia. 

Imieniny Jana

Najbardziej powszechnym dniem imienin Jana, jest Noc Świętojańska. Obchodzona w nocy z 23 na 24 czerwca jest światowym symbolem przyjścia lata. Ongiś uznawane za święto słońca, wiązało się z rytualnym puszczeniem wianków na rzekach, czy tańcach wokół ogniska.

Jan może jednak świętować imieniny w każdym miesiącu w roku:

 • 10, 12, 15, 17, 19, 23 i 31 - stycznia,
 • 2, 4, 8, 20 i 24 - lutego,
 • 3, 5, 8, 11, 19, 24, 27 i 30 - marca,
 • 3, 7, 13 i 27 - kwietnia,
 • 6, 7, 10, 12, 13, 15, 18, 19, 21, 22, 23, 24, 27 i 30 - maja,
 • 3, 11, 12, 16, 20, 22, 24, 26, 27 i 30 - czerwca,
 • 8, 11, 21, 23 i 31 - lipca,
 • 4, 8, 9, 13, 18, 19, 20, 29, 30 i 31 - sierpnia,
 • 2, 3, 9, 11, 13, 14, 16, 20, 23, 27 i 28 - września,
 • 1, 9, 10, 19, 23 i 24 - października,
 • 1, 8, 11, 12, 13, 17, 24 i 26 - listopada,
 • 1, 4, 5, 9, 14, 15, 17 i 27 - grudnia.

Zobacz też:

Jakie imiona dla chłopców były modne w 2023 roku? Nie zabrakło zaskoczeń

Dlaczego dziecko śpi z rączkami w górze? Powód to ogromna niespodzianka

Kwiatowe imiona dla dziewczynek. Zaskakujące, jak wielu z nich nie znaliśmy

 

Relacje z matką rzutują na całe życie. Tak wychowasz nieśmiałe dziecko
dziecko
Na charakter dziecka składa się wiele czynników i nie wszystkie zależą od sposobu, w jaki wychowujemy nasze pociechy. Są takie cechy osobnicze, na które po prostu nie mamy wpływu. Jednak to, na jakiego człowieka wyrośnie nasze dziecko, w naprawdę dużej mierze zależy od jego rodziców i warto wziąć sobie to do serca.Jak wyglądają wasze relacje? Często pomagasz maluchowi w codziennych czynnościach? Wyręczasz go? Czy raczej stawiasz na to, by był samodzielny, a kiedy coś mu się nie uda, nie masz oporów przed skrytykowaniem go? Niektóre nasze reakcje są automatyczne i wcale nie musimy mieć złej woli, ale czasem warto się chwilę nad nimi zastanowić. Bo to, jak dziś traktujemy nasze dziecko, może mieć kolosalny wpływ na jego charakter w przyszłości.
Czytaj dalej
Odebrałam córkę z przedszkola i oniemiałam. Nauczycielki nie pisnęły o tym ani słowa
dziewczynka na placu zabaw
Moja córka jest zdrowym, aktywnym dzieckiem. Zdarzają jej się wypadki, ale niespodziewane siniaki lub zadrapania ujawniające się po powrocie z przedszkola to już co innego. Zwłaszcza gdy nikt nie informuje mnie, że doszło do jakiegoś niepokojącego zdarzenia. Zatajanie takich informacji w polskich przedszkolach jest na porządku dziennym.W końcu zrobiło się ciepło. Na wiosnę czekaliśmy wszyscy, ale chyba najbardziej nauczycielki w przedszkolach. Jak tylko stało się możliwe wychodzenie z dziećmi na przedszkolne place zabaw, korzystają z tego bez umiaru. I nie ma w tym nic złego, o ile rodzice dowiadują się o wszystkim, co się tam działo.
Czytaj dalej