Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > To nie jest zwykły kremik dla niemowląt. Uważajcie z jego stosowaniem
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 21.11.2023 15:33

To nie jest zwykły kremik dla niemowląt. Uważajcie z jego stosowaniem

Sudocrem w Biedronce
Fot. Wikipedia Commons/Portal Parentingowy

Młodzi rodzice dla dziecka chcą wszystkiego, co najlepsze. Jeszcze w czasie oczekiwania na nowego członka rodziny, kupujemy ubranka, ustawiamy łóżeczko i wybieramy kosmetyki, którymi będziemy pielęgnować maluszka. 

Zwykle przy wyborze tych ostatnich sugerujemy się opinią bardziej doświadczonych przyjaciół. To na opinii znajomych polegamy najbardziej, znacznie bardziej niż na reklamach, czy poleceniach obcych. A znajomi, nieświadomie, potrafią zaszkodzić naszym dzieciom.

Obowiązkowe kosmetyki dla niemowlaka

Jeśli zapytasz koleżanki, jakie kosmetyki powinnaś kupić dla noworodka, najpewniej znajdzie się na tej liście sporo zupełnie zbędnych lub szkodliwych wręcz preparatów. Zapytasz, dlaczego się je produkuje, skoro mogą szkodzić? Otóż są one przeznaczone dla dzieci o szczególnych potrzebach, a tymczasem wielu rodziców używa ich profilaktycznie, a to może skończyć się źle.

Koleżanka powie, żeby kupić krem chroniący skórę przed chłodem, oliwkę, preparat do odkażania kikuta pępowiny, żel do mycia ciała, emolient, oliwkę, zasypkę dla niemowląt, patyczki do uszu dla niemowląt, Sudocrem i wiele, wiele innych. 

Zacznijmy od emolientów - są one przeznaczone dla dzieci z problemami skórnymi. Stosujemy je wówczas, gdy skóra dziecka jest przesuszona, atopowa... Nie należy dziecka profilaktycznie kąpać w emolientach, bo mogą zaburzać naturalną gospodarkę lipidową skóry. No i Sudocrem...

Kopia – Marta L - 2023-11-18T103540.386.jpg

Fot. Freepik

Poszłam po bułki, a tam paleta Sudocremu

Jakież było moje zdziwienie, kiedy w czasie drobnych zakupów w Biedronce zobaczyłam stojącą tuż obok pieluszek i chusteczek nawilżanych paletę Sudocremu. Kosmetyk oczywiście bywa potrzebny przy pielęgnacji dziecka, jednak jego ilość i umiejscowienie obok rzeczy codziennego użytku przeznaczonych do pielęgnacji niemowląt, sugeruje, że to "kremik", jak każdy inny.

A wcale tak nie jest. Sudocremu należy używać wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, kiedy skóra dziecka wymaga wsparcia. Na co dzień do pielęgnacji pod pieluszką lepiej używać delikatnych tłustych preparatów. Doskonale sprawdzą się tu preparaty zawierające alantoninę i d-pantenol.

Kopia – Marta L - 2023-11-18T102704.007.jpg

Fot. Portal Parentingowy

Sudocrem stosuj z UMIAREM

Sudocrem goi zmiany skórne, łagodzi podrażnienia i... wysusza na wiór delikatną skórę. Ten kosmetyk jest bardzo skuteczny, jeśli na skórze dziecka, zwykle pod pieluszką, pojawią się zmiany i podrażnienia. Wówczas stosujemy cieniutką warstwę kosmetyku, która po rozsmarowaniu powinna być zupełnie niewidoczna. Jeśli na skórze dziecka zostaje biały ślad - użyłaś za dużo kremu. Taką informację znajdziesz na ulotce dołączonej do preparatu. 

Używany profilaktycznie lub w nadmiarze Sudocrem może szkodzić dziecięcej skórze. Preparat zawiera tlenek cynku, który owszem - goi np. pryszcze, ale też przesusza skórę. Może powodować podrażnienia, w skrajnych przypadkach na delikatnej skórze dziecka mogą powstać rany. Nie używaj Sudocremu profilaktycznie!

Zobacz także:

Dlaczego niemowlę zaciska pięści przy karmieniu. Powód może zaskoczyć

Znowu ma zimne nóżki! Czy przykrywać dziecko, które się wciąż rozkopuje?

5 sprawdzonych sposobów na plamy z kobiecego mleka. Tak upierzesz biustonosz