Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > To znęcanie się nad dzieckiem. Stare metody na odstawienie niemowlęcia od piersi
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 03.11.2023 10:13

To znęcanie się nad dzieckiem. Stare metody na odstawienie niemowlęcia od piersi

Jak odstawić dziecko od piersi
Fot. Unsplash/Marcin Jozwiak

Ssak. Człowiek jest ssakiem, to znaczy, że karmi młode własnym mlekiem. Tak sami jak świnia, niedźwiedź, wiewiórka, pies, kot i wiele innych. Karmienie dziecka piersią jest najbardziej naturalnym sposobem żywienia. Natura tak działa, że krótko po urodzeniu dziecka siłami natury i w 3-5 dni po cc, w piersiach kobiety pojawia się pokarm.

Tak, jak naturalne, tak i kontrowersyjne. Ciągle trafiamy na historie o matkach besztanych za publiczne karmienie dzieci. Zupełnie, jakby na czas karmienia piersią kobieta miała zamknąć się w czterech ścianach. Ale nie tylko to rozgrzewa społeczeństwo. Karmimy za krótko, za długo, za często, za rzadko... A kiedy chcemy karmienie zakończyć, o... wtedy to dopiero trafiamy na ekspertów.

Celebrytka pyta jak odstawić dziecko

Ola Żebrowska, żona znanego aktora, Michała Żebrowskiego, ale też przedsiębiorczyni i wielomatka, niedawno odstawiała córeczkę od piersi. Po zakończonym sukcesem przedsięwzięciu zapytała swoje obserwatorki w mediach społecznościowych, jakie najzabawniejsze rady na ten temat usłyszały.

To, co pisały kobiety, z jedne strony jest zabawne, a z drugiej absolutne przerażające. Po pierwsze wiele matek już po kilku miesiącach drogi mlecznej słyszy, że karmią za długo, a to do kiedy karmimy dziecko, zależy wyłącznie od dwóch osób: mamy i dziecka. Jeśli jedno z nich, albo dwoje, czują, że czas tę przygodę zakończyć - należy to zrobić. Jednak krytyczne głosy otoczenia nie powinny mieć na to żadnego wpływu.

Co słyszą młode matki

Pewnie każda z mam słyszała ludowe mądrości o odstraszaniu malucha od piersi, poprzez obrzydzenie mu smaku piersi. Zwykle poleca się kobietom posmarowanie piersi musztardą lub pieprzem. W pierwszym przypadku jedna z komentujących zapytała, czy ma też maluchowi zaserwować do tego kiełbasę, żeby się najadło. Sposób z pieprzem, hmm może się sprawdzić, jeśli lubisz mieć podrażnione brodawki sutkowe. 

„Ja usłyszałam, że mam nic nie pić, to zaniknie mi pokarm” - pisały kobiety, doskonały sposób na odwodnienie i omdlenia, ale na pewno nie zakończenie karmienia piersią. Niektórzy zamiast mniej pić, polecają jeść więcej. "Zjeść truskawki, bo te malutkie pestki ze skórki zatkają mi sutki i mleko już nie poleci" - czytamy.

Jednak hitem, który może raczej zakończyć pożycie małżeńskie, niż karmienie piersią, okazała się ta rada: "Najedz się tak jednego dnia porządnie cebuli, czosnku, bigosu, mleko zmieni skład, dziecko samo się odstawi przez jego smak- Dziecko się nie odstawiło, tylko mąż na noc się przeprowadził do innego pokoju z wiadomych przyczyn (Akcja pt Halny w Łóżku)".

Medycy bez wiedzy?

Smutek wywołują komentarze, które młode mamy słyszą niekiedy od personelu medycznego. Sama przy pierwszym dziecku usłyszałam od pediatry, że syn zrobił sobie ze mnie smoczek i karmienie na żądanie jest bez sensu, powinnam używać uspokajacza. Inna lekarka powiedziała, że po trzech miesiącach karmienia, mleko staje się bezwartościowe i należy dokarmiać niemowlaka. 

Wśród komentujących pojawiły się wspomnienie o ginekolożce, która orzekła, że karmienie dziecka powyżej 9 miesięcy prowadzi do nieodwracalnych zmian w mózgu. "Podczas rutynowego usg piersi usłyszałam, że przecież nawet zwierzęta wiedzą, jak i kiedy przestać karmić, a ja nie?" - dodała inna mama.

Wśród rad pojawiały się takie, jak karmienie malucha ugotowanym ziemniakiem przed snem, bo z pełnym brzuszkiem zapomni o piersi. Albo polecano kobietom wyjechać na kilka dni bez dziecka, żeby się odzwyczaiło - oczywiście żadna z tych rad nie jest skuteczna, ani... rozsądna.

Jak DOBRZE odstawić dziecko od piersi

Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, czy chcesz odstawiać malucha, czy jesteście na to gotowi. Najlepiej zrobić to, kiedy dziecko już jada wiele posiłków stałych. Najczęściej mamy zostawiają jako ostatnie karmienie wieczorne. Bo ono ułatwia dziecku zasypianie. Tłumacz dziecku, że jest już duże i chciałabyś, abyście spróbowali innych sposobów na usypianie.

Doskonale sprawdza się przytulanie, wiele dzieci lubi na początku kłaść rączkę na matczynej piersi. Głaszcz dziecko po pleckach, buzi, czytajcie, śpiewajcie kołysanki. Bądźcie gotowi, że potrzeba czasu i cierpliwości. Dziecko musi czuć, że mimo zakończonej drogi mlecznej, mama nadal jest blisko i bardzo je kocha. Czasem mówi się, że w tym okresie dziecko powinien usypiać tata, ale to raczej skończy się płaczem i frustracją. Powoli dacie radę! 

Zobacz także:

Dlaczego niemowlę zaciska pięści przy karmieniu. Powód może zaskoczyć

Mógł przegryźć dziecku gardło lub ukraść oddech. Czy kot w domu zagraża niemowlęciu?

Dlaczego dziecko podskakuje i ma drgawki przez sen? Powód może zaskoczyć

Nie daj się truć. Ten cichy zabójca wdziera się do twojego domu
oczyszczacz powietrza smog
Pamiętam, jak kiedyś przyjechali do nas moi teściowie. Był listopad a za oknem… żółto. Od smogu. Nie wychodziliśmy tego dnia na spacer, bo smród na zewnątrz aż zatykał płuca. Za oknem ledwo widać było światła budynku naprzeciwko, a w powietrzu unosił się odór spalin.Takiego smogu nie widziałam dawno, a moi teściowie żyjący w małym mieście chyba nigdy. Zmiany klimatyczne oraz coraz większa liczba samochodów powodują, że podobnych dni będzie niestety przybywać.Najgorsze jest jednak to, że aż do tego dnia nie łączyliśmy infekcji naszych i naszych dzieci, bólu głowy i suchości skóry z zanieczyszczonym powietrzem. Dopiero wtedy zaczęliśmy o tym czytać i połączyliśmy kropki. Takie ekstremum zmusiło nas do działania. 
Czytaj dalej
Mama pięcioraczków przyznała, jak leczy dzieci. Na wszystkie choroby ten sam lek
Mama pięcioraczków: medycyna naturalna
Pięcioraczki z Horyńca i ich rodzina to ulubieńcy całej Polski. Razem płakaliśmy, gdy jedno z dzieci zmarło i cieszyliśmy się, gdy kolejny chłopiec, Czaruś z każdym dniem się wzmacniał i w końcu został wypisany do domu. Trzeba przyznać, że nasze emocje są niczym przy tym, co odczuwają rodzice całej gromadki. Mama, Dominika, prowadzi profile na Instagramie i TikToku, a w nim dzieli się z nami swoimi przeżyciami, pokazuje, jak radzą sobie jej dzieci, no i ona sama. Być mamą 12 dzieci to nie lada wyzwanie. Szczególnie – gdy któreś z maluchów dopadnie infekcja. Ale i na to dzielna kobieta ma swój sposób.
Czytaj dalej