Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Twarde lub miękkie są zmorą wielu kobiet. Jak pozbyć się włókniaków?
Marta Uler
Marta Uler 27.05.2024 09:40

Twarde lub miękkie są zmorą wielu kobiet. Jak pozbyć się włókniaków?

włókniak
Fot. Shutterstock/kungfu01/Prostock-studio

Zauważyłaś na skórze mały, jasnobrązowy "bąbelek”? Może pod pachą, może pod biustem? W tych miejscach często pojawiają się włókniaki. Nie są groźne dla zdrowia, ale często stanowią istotny defekt kosmetyczny. 

Włókniaki dotyczą zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dlaczego powstają?Czasem mogą świadczyć o tendencji organizmu do jakiejś choroby.  Czy można je jakoś leczyć, lub usunąć? 

Włókniak – czym jest ta zmiana skórna?

Włókniaki to małe guzki o nieregularnym kształcie, grudkowate narośle. Powstają z tkanki łącznej włóknistej. Nie bolą, nie swędzą, są dla nas pod tym względem obojętne. Ale gdy umiejscowią się w problematycznym miejscu, tam, gdzie są narażone na naderwania, potarcia, mogą zacząć dawać jakieś dolegliwości.

Przeważnie nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia, ale bywa, że są przyczyną kompleksów. Wyglądają nieładnie, a gdy są większe, mogą naprawdę przeszkadzać. Wyróżniamy dwa rodzaje włókniaków:

  • włókniaki miękkie – ich podłoże to, w głównej mierze, genetyka. Jeśli któryś z naszych rodziców miał włókniaki, prawdopodobnie mamy je i my i także nasze dzieci będą je miały. Zdarza się także, że kobietom robią się włókniaki w trakcie ciąży. Takie miejsca jak pachy, pachwiny, okolice między i pod biustem, są szczególnie "lubiane” przez włókniaki. Są to jasne zmiany, cieliste lub lekko brązowe, miękkie, często połączone z ciałem nitkowatą tkanką,
     
  • włókniaki twarde – to zmiany nabyte w wyniku, np. ukąszenia owada, zranienia, uszkodzenia naskórka, pęknięcia kurzajki. Osoby chore na cukrzycę, otyłe, borykające się z zaburzeniami hormonalnymi, również mają tendencję do włókniaków.

Mam włókniaka - i co dalej

Niewiele osób może poszczycić się idealną skórą bez żadnych zmian. Większość z nas ma przebarwienia, "myszki”, pieprzyki i właśnie – włókniaki. Nie nam jednak oceniać, z czym mamy do czynienia. Tylko lekarz może tu postawić diagnozę, dlatego zalecamy wybrać się na konsultację do dermatologa lub chirurga-onkologa.

Trzeba wiedzieć, że włókniaki choć same się pojawiają, same nie znikają, niestety. Choć nie są groźne, gdy występują na twarzy, w okolicy powiek, na szyi, nie wyglądają estetycznie, i można się ich pozbyć, jeśli nam przeszkadzają. W zależności od tego, jakiej wielkości jest włókniak oraz, gdzie jest zlokalizowany, lekarz może zalecić:

  • krioterapię (podobnie, jak w przypadku kurzajek), wymrażanie ciekłym azotem,
  • elektrokoagulację,
  • laser CO2,
  • usunięcie chirurgiczne.

Małego włókniaka można usunąć także samodzielnie. W aptekach są dostępne specjalne preparaty do usuwania kurzajek i włókniaków, na bazie kwasu salicylowego, a także aplikatory do domowego wymrażania zmian skórnych.

Włókniaki u dzieci

Jeśli twoje dziecko ma na skórze włókniaki, warto wiedzieć, że niedawno naukowcy odkryli zależność między włókniakami, a rozwojem niektórych chorób w dorosłym wieku. 

"Na podstawie badania wykazano, iż dzieci, u których obserwowano obecność włókniaków miękkich, notowały istotnie wyższe ryzyko rozwoju otyłości, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2 oraz hiperlipidemii w wieku dorosłym" - napisał lekarz, Bartosz Fiałek, specjalista reumatologii z Pomorskiego Centrum Reumatologicznego w Sopocie. Na platformie X opublikował wpis nawiązujący do publikacji, która pojawiła się na łamach "Pediatric Dermatology".

Zobacz także:

Nazywają je myszką lub pocałunkiem anioła. A to znamię może być niebezpieczne

"Indycza szyja” to problem wielu kobiet. Ten olejek czyni cuda

Kup ten olej i nie martw się o rozstępy w ciąży. Nie uwierzysz, jaki jest skuteczny