Twarde lub miękkie są zmorą wielu kobiet. Jak pozbyć się włókniaków?
Zauważyłaś na skórze mały, jasnobrązowy "bąbelek”? Może pod pachą, może pod biustem? W tych miejscach często pojawiają się włókniaki. Nie są groźne dla zdrowia, ale często stanowią istotny defekt kosmetyczny.
Włókniaki dotyczą zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dlaczego powstają?Czasem mogą świadczyć o tendencji organizmu do jakiejś choroby. Czy można je jakoś leczyć, lub usunąć?
Włókniak – czym jest ta zmiana skórna?
Włókniaki to małe guzki o nieregularnym kształcie, grudkowate narośle. Powstają z tkanki łącznej włóknistej. Nie bolą, nie swędzą, są dla nas pod tym względem obojętne. Ale gdy umiejscowią się w problematycznym miejscu, tam, gdzie są narażone na naderwania, potarcia, mogą zacząć dawać jakieś dolegliwości.
Przeważnie nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia, ale bywa, że są przyczyną kompleksów. Wyglądają nieładnie, a gdy są większe, mogą naprawdę przeszkadzać. Wyróżniamy dwa rodzaje włókniaków:
- włókniaki miękkie – ich podłoże to, w głównej mierze, genetyka. Jeśli któryś z naszych rodziców miał włókniaki, prawdopodobnie mamy je i my i także nasze dzieci będą je miały. Zdarza się także, że kobietom robią się włókniaki w trakcie ciąży. Takie miejsca jak pachy, pachwiny, okolice między i pod biustem, są szczególnie "lubiane” przez włókniaki. Są to jasne zmiany, cieliste lub lekko brązowe, miękkie, często połączone z ciałem nitkowatą tkanką,
- włókniaki twarde – to zmiany nabyte w wyniku, np. ukąszenia owada, zranienia, uszkodzenia naskórka, pęknięcia kurzajki. Osoby chore na cukrzycę, otyłe, borykające się z zaburzeniami hormonalnymi, również mają tendencję do włókniaków.
Mam włókniaka - i co dalej
Niewiele osób może poszczycić się idealną skórą bez żadnych zmian. Większość z nas ma przebarwienia, "myszki”, pieprzyki i właśnie – włókniaki. Nie nam jednak oceniać, z czym mamy do czynienia. Tylko lekarz może tu postawić diagnozę, dlatego zalecamy wybrać się na konsultację do dermatologa lub chirurga-onkologa.
Trzeba wiedzieć, że włókniaki choć same się pojawiają, same nie znikają, niestety. Choć nie są groźne, gdy występują na twarzy, w okolicy powiek, na szyi, nie wyglądają estetycznie, i można się ich pozbyć, jeśli nam przeszkadzają. W zależności od tego, jakiej wielkości jest włókniak oraz, gdzie jest zlokalizowany, lekarz może zalecić:
- krioterapię (podobnie, jak w przypadku kurzajek), wymrażanie ciekłym azotem,
- elektrokoagulację,
- laser CO2,
- usunięcie chirurgiczne.
Małego włókniaka można usunąć także samodzielnie. W aptekach są dostępne specjalne preparaty do usuwania kurzajek i włókniaków, na bazie kwasu salicylowego, a także aplikatory do domowego wymrażania zmian skórnych.
Włókniaki u dzieci
Jeśli twoje dziecko ma na skórze włókniaki, warto wiedzieć, że niedawno naukowcy odkryli zależność między włókniakami, a rozwojem niektórych chorób w dorosłym wieku.
"Na podstawie badania wykazano, iż dzieci, u których obserwowano obecność włókniaków miękkich, notowały istotnie wyższe ryzyko rozwoju otyłości, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2 oraz hiperlipidemii w wieku dorosłym" - napisał lekarz, Bartosz Fiałek, specjalista reumatologii z Pomorskiego Centrum Reumatologicznego w Sopocie. Na platformie X opublikował wpis nawiązujący do publikacji, która pojawiła się na łamach "Pediatric Dermatology".
Zobacz także:
Nazywają je myszką lub pocałunkiem anioła. A to znamię może być niebezpieczne
"Indycza szyja” to problem wielu kobiet. Ten olejek czyni cuda
Kup ten olej i nie martw się o rozstępy w ciąży. Nie uwierzysz, jaki jest skuteczny