Używasz pęsety do usuwania kleszczy? Przeczytaj słowa lekarki
Kleszcze mogą przynosić choroby, dlatego zaleca się jak najszybciej wyciągnąć je ze skóry. A najlepiej pozbyć się, zanim zatopią w nas zęby. Jeśli jednak nie udało nam się wyciągnąć kleszcza w całości, nie ma się czego obawiać. Lekarka radzi, co w takim przypadku robić.
Kleszcze wpijające się w ciało to mało estetyczny, ale także groźny dla zdrowia obrazek. Zanim jednak zabierzemy się do usuwania go, poznajmy zasady wyciągania insekta z ciała tak, aby zmniejszyć ryzyko przeniesienia na nas choroby, a także doprowadzenia do zakażenia rany poprzez głębokie drążenie w skórze.
Na to uważaj!
Przed usunięciem kleszcza nie stosujemy żadnych środków medycznych, ani chemicznych. Wstrzymajmy się ze smarowaniem skóry preparatami natłuszczającymi, czy kremami przeciwobrzękowymi. Potraktowany wodą utlenioną, czy spirytusem pajęczak może zacząć "wymiotować", co znacznie zwiększy ryzyko zakażenia chorobą i podrażnienia skóry. Skórę przecieramy środkiem dezynfekującym dopiero po usunięciu kleszcza.
Jak usunąć kleszcza?
Najprościej jest wyjąć go za pomocą widełek, czy lassa, które sprzedawane są w zestawach do usuwania kleszczy. Nie poleca się szarpania kleszcza pęsetą, choć nadal jest to popularna metoda. Niestety zwiększa ona ryzyko rozerwania pajęczaka na pół.
Urwana główka kleszcza
Jednak Joanna, prowadząca profil na Instagramie "EATy_moms" specjalistka pediatrii oraz doktorka nauk medycznych uspokaja wszystkich rodziców, którym nie udało się wyciągnąć całego kleszcza z ciała. Pozostawiona w skórze główka kleszcza jest niegroźna.
Główka kleszcza, która utknęła w skórze, szybko zostanie usunięta przez nasze ciało. Fragment owada odpadnie razem ze złuszczającą się skórą. Ważne! W głowach kleszczy nie ma patogenów, które mogłyby doprowadzić do zakażenia.
Poza tym - spokojnie - im szybciej zareagujemy, tym mniejsze szanse na zakażenie boreliozą czy odkleszczowym zapaleniem mózgu. Uznaje się, że okres 12-16 godzin od ugryzienia jest jeszcze "bezpieczny". Potem ryzyko zakażenia wzrasta.
Zobacz też:
Choroba z Lyme – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
Jak chronić się przed kleszczami w czasie ciąży?