Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > W koszulach zdarza się dodatkowy guzik pod kołnierzykiem. Zgadniesz, do czego służy?
Marta Uler
Marta Uler 08.04.2024 15:29

W koszulach zdarza się dodatkowy guzik pod kołnierzykiem. Zgadniesz, do czego służy?

koszula
Fot. Portal Parentingowy

Niektóre elementy garderoby mogą być dla nas zaskakujące. Takie, jak przykładowo mała kieszonka w kieszeni dżinsów. W internecie znajdziemy niezliczone jej zastosowania. A zauważyłaś, że pod kołnierzykiem niektórych koszul wszyty jest dodatkowy, mały guziczek?

Zastanawiałaś się, do czego może on służyć? Okazuje się, że to nie jest zwykły "bajer”. Ten guzik jest po coś i są takie chwile, w których lepiej, żeby był zapięty.

Tajemnice krawieckie

Projektanci i krawcy mają swoje sposoby na to, by ubrania były nie tylko ładne, czy schludne, ale i funkcjonalne. Niektórzy stosują w swoich wyrobach naprawdę sprytne rozwiązania. Przykładem może tu być mały guziczek – a czasem nawet dwa – ukryty pod kołnierzykiem niektórych koszul, zarówno męskich, jak i damskich. 

Na pierwszy rzut oka jest niewidoczny, bo umieszczony jest dokładnie pod spodem kołnierzyka. Ale kiedy odwrócimy kant kołnierzyka, znajdziemy nawet specjalną dla tego guzika niego dziurkę. Czasem jest ona wszyta tak, że nawet nie widać jej od przodu. Po co te wszystkie tajemnice? 

Dzięki temu guzikowi koszula ma szansę zawsze wyglądać schludnie. Kołnierzyk – zwłaszcza chodzi tu o takie nieusztywnione dodatkową wkładką – nie “zjeżdża” w dół i np. podczas ważnej uroczystości mamy gwarancję, że w każdym momencie będziemy wyglądać elegancko i ”jak należy”. 

Fot. Portal Parentingowy

Po co jest guzik pod kołnierzykiem koszuli?

Zapewnienie schludnego wyglądu poprzez stabilizację kołnierzyka to nie koniec zastosowań tajemniczego guzika. Oto pozostałe:

  • dopasowanie – dodatkowy guzik umożliwia regulację kołnierzyka do szyi osoby noszącej koszulę. Jest to istotne szczególnie w przypadku męskich koszul. Zależnie od tego, jaki rozmiar szyi ma mężczyzna, jak również tego, czy nosi także krawat, może wyregulować kołnierzyk właśnie za pomocą tego guzika.
     
  • estetyka  – dodatkowy guziczek dodaje koszuli pewnego uroku i charakteru. Może być elementem dekoracyjnym. Zdarza się, że te guziki są tylko pozornie ukryte, a tak naprawdę mają kontrastowy kolor, a nawet wygrawerowany wzór. 
     
  • wygoda – bywa, że kołnierzyk, po kilku godzinach noszenia, rozluźnia się. A takie dodatkowe zapięcie zapewnia osobie ubranej w koszulę świadomość, że wszystko jest "w porządku”. To z pewnością komfort.
     
  • tradycja – ten guzik to także element tradycyjnego krawiectwa. Dawniej wszystkie koszule były w niego wyposażone, a dziś wiele nie ma już tego guziczka i charakteryzuje się o wiele swobodniejszym stylem. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, którym zależy na wyraźniejszej stylizacji, wybierają więc koszule z tym ukrytym elementem. 

Dwa ukryte guziczki

W niektórych koszulach znaleźć możemy nawet nie jeden, ale i dwa ukryte guziczki. Pełnią te same funkcje, tylko jeszcze precyzyjniej. W przypadku koszul o bardziej eleganckim charakterze, zwłaszcza tych męskich, przeznaczonych do noszenia z krawatem, możemy znaleźć zarówno dodatkowy guzik kołnierzykowy, jak i drugi, znajdujący się nieco niżej. Ten układ guzików pomaga utrzymać kołnierzyk w pionowej pozycji, nawet gdy jest on podniesiony przez krawat.

Koszule z dodatkowymi guzikami pod kołnierzykiem są zwykle przeznaczone na bardziej formalne okazje. Swobodne, codzienne, tzw. casualowe, raczej już ich nie mają, a jeśli nawet – to tylko do ozdoby.

Zobacz także:

Będą jak nowe. Ten sposób na czyszczenie butów pokochają (nawet) nastolatki

Cekinowa mini pokazała za dużo. Aktorce nieźle się oberwało

Żółta wstążka przy torbie to ważny symbol. Coraz więcej kobiet je nosi