Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > W PRL-u było co najmniej dwóch w każdej rodzinie. Dziś rodzice zapomnieli o tym imieniu
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 04.07.2024 07:01

W PRL-u było co najmniej dwóch w każdej rodzinie. Dziś rodzice zapomnieli o tym imieniu

Dziecko 1980 Shutterstock
Fot. ShutterStock/Oleg Golovnev

W ostatnich latach PRL-u chłopców noszących to imię było po kilku w rodzinie. Dzisiejsze Janki i Tymki to przy nim rzadkie imiona. Kiedyś, bo dziś jest niezwykle rzadko wybierane, a szkoda, bo mężczyźni o tym imieniu są odważni, ambitni i pracowici. 

Imię Mariusz ma pochodzenie łacińskie, osoba, która je nosi, chętnie podejmuje się wyzwań, które inni uważają za niemożliwe do zrealizowania. W 2023 roku nadano je w Polsce tylko 45 razy. Widać, że rodzice zupełnie o nim zapomnieli, a szkoda, bo brzmi pięknie nieomal w każdym języku.

Mariusz - znaczenie i charakter

Imię wywodzi się od nazwy starorzymskiego rodu "Gens Maria", oznacza osobę związaną z Marsem - bogiem wojny. Mariusz jest zwykle dobrze wykształcony i chętnie sprawdza swoją wiedzę w praktyce. Tam, gdzie inni nawet nie chcę próbować, bo wyzwania wydają się zbyt trudne, on idzie i zwykle odnosi sukces. Jest niezwykle ambitny i pewny siebie.

Bywa, że sprawia wrażenie człowieka zarozumiałego, jak mało kto potrafi wykłócać się o swoje racje. A kiedy racji nie ma... jest bardzo przekonujący. Do pomyłek i błędów przyznaje się tylko przed samym sobą. Te momenty bardzo motywują go do poszerzania swojej wiedzy i bycia lepszym - żeby już nigdy się nie pomylić.

hłopiec freepik
Fot. Freepik/lookstudio

Mariusz - życie rodzinne i relacje

Mariusza nie da się nie lubić! Ma genialne i bardzo inteligentne poczucie humoru, jest urodzonym optymistą, a jego uśmiech jest zaraźliwy. W każdym wyzwaniu czy to prywatnym, czy zawodowym widzi okazję do samodoskonalenia. Gdziekolwiek nie pójdzie, robi błyskotliwą karierę, uwielbia zawody związane z częstymi wyjazdami, bo podróże są jego wielką pasją. Zwykle jest człowiekiem obytym i "światowym".

Równie mocno angażuje się w życie rodzinne, choć jego skłonność do przechwałek może być czasem irytująca dla partnerki, to on jej to wynagrodzi. Z Mariuszem żyje się komfortowo, to taki mąż, który w sklepie obuwniczym mówi do żony: "Weź te buty, co z tego, że niepraktyczne, jak ci się podobają, weź, bo będziesz żałować". Jako ojciec jest bardzo zaangażowany w wychowanie dzieci. Jest obowiązkowy i sprawiedliwy. Nie miga się od wstawania w nocy.

Mariusz - imieniny, zdrobnienia, horoskop

Mariusz może obchodzić imieniny trzy razy w roku: 19 stycznia, 4 lutego i 31 grudnia.

Zdrobnienia imienia Mariusz: Mariuszek, Marian, Maniuś, Maniek, Manio, Mariunio, Maro, Marunio, Mariuszko.

Często używaną formą jest też Mario z włoskiego. Mariusz pasuje do zodiakalnych Raków, Ryb i Skorpionów. Wśród słynnych tego imienia należy wymienić Mariusz Czerkawskiego - pierwszego polskiego hokeistę w NHL.

Zobacz także:

Przed wojną to imię dla chłopca było bardzo popularne. Dziś niewielu o nim pamięta

To imię dla dziewczynki było hitem w PRL. W 2023 roku nazwano tak tylko 6 małych Polek

To imię dla chłopca było hitem PRL. Dziś nikt nie chce nazywać tak dzieci

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?