Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > To imię dla chłopca było hitem PRL. Dziś nikt nie chce nazywać tak dzieci
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 15.06.2024 11:01

To imię dla chłopca było hitem PRL. Dziś nikt nie chce nazywać tak dzieci

dziecko prl
Fot. Unsplash/Annie Spratt

W Polsce w ubiegłym roku urodziło się blisko 260 tys. dzieci. Zaledwie siedmioro z nich otrzymało to imię. Na przełomie lat 50. i 60. było hitem. Nie było klasy, w której nie byłoby chłopca, który je nosił. Dziś w skali kraju liczymy ich na palcach.

Jeśli więc oczekujecie na małego chłopca, to warto je rozważyć, bo istnieje spora szansa, że będzie jedyny nie tylko w klasie, ale i w szkole. A oryginalne imiona zapadają w pamięć, a to akurat bywa pomocne w życiu.

Zdzisław nieco zapomniany

Każdy z nas miał w rodzinie jakiegoś Zdzisia. Ukochany dziadek, ulubiony wujek, a przynajmniej sympatyczny sąsiad. Z roku na rok Zdzisławów w Polsce ubywa, a szkoda, bo to imię ma piękne znaczenie. Przerwali z czasów jego świetności Jan, Franciszek czy Antoni, ale Zdzisiek, jakoś wyleciał z obiegu.

Szkoda, bo to imię ma słowiańskie korzenie i oznacza osobę podziwianą i godną sławy. Co ciekawe bardzo podobne znaczenie ma Stanisław, w ubiegłym roku to imię otrzymało 3874 chłopców urodzonych w Polsce.

dziecko prl
Fot. Unsplash/Annie Spratt 

Co oznacza imię Zdzisław?

Pochodzi od słów "zdziano sławą”, czyli „osławiono". Oznacza więc kogoś, kto zasłużył na sławę, jest sławny, pracuje dla sławy. Zdzisław nie lubi i nie umie się nudzić, kiedy jego życie obi się zbyt monotonne, natychmiast wprowadza doń odrobinę kolorytu. Jest odważny i myśli nieszablonowo, co gwarantuje, że otoczenie skupi na nim swoją uwagę. 

A przecież o to mu chodzi. Bycie  w centrum uwagi jest dla niego ważne jak powietrze. Zdzisław uwielbia zajęcia artystyczne, na nich daje upust swoim emocjom. W towarzystwie uchodzi za wesołego, choć jego ironiczne podejście do życia nie wszystkim odpowiada. Nie da się jednak przejść obok niego obojętnie. Uwaga - bywa złośliwy i małostkowy. Ma predyspozycje do bycia liderem grupy, jest wymagającym szefem i nigdy nie obniża poprzeczki.

W życiu uczuciowym wybacza za to wiele, jest bardzo kochliwy, ale tylko do czasu. Gdy trafi na tę jedyną, to w niej zakochuje się na nowo każdego dnia. Dzieciom, odwrotnie niż współpracownikom pobłaża i daje sobie wchodzić na głowę. Zawsze znajdzie sposób, żeby wyjaśnić ich niewłaściwe zachowanie, może dlatego, że sam nie zawsze jest taktowny. 

Zdzisław - zdrobnienia i imieniny

Rodzice boją się tego imienia, bo brzmi twardo (jak większość słowiańskich), można je jednak pięknie zdrabniać: Zdzisio, Zdziś, Zdzich, Zdzisiaczek, Sławek, Sławcio, Zdzisławcio, Sławulek.

Najpopularniejsze imieniny Zdzisława przypadają na 29 stycznia, jednak świętować może także 28 listopada i 16 grudnia. Numerologicznie Zdzisław ma wibrację cyfry 5. Idealnie to imię pasuje do zodiakalnych Bliźniąt i Lwów. 

Zobacz także:

Imiona dla bogaczy. Chłopcy, którzy je noszą, mają smykałkę do interesów

Te imiona noszą ludzie z trudnym charakterem. Życie z nimi jest bardzo wymagające

To imię dla chłopca wraca w wielkim stylu. Wygryzie Nikodema i Antosia

Masz "linię Anioła Stróża" na dłoni? Sprawdź, co to oznacza
chiromancja
chiromacja
Z dłoni można ponoć wyczytać charakter, zalety, wady, ale też przyszłość. Czy to prawda? Z jakiegoś powodu ta sztuka ma się świetnie od tysiącleci. A zawsze miło odkryć, że nasze dłonie sugerują, że w życiu czeka nas coś dobrego. Każdy psycholog powie, że jeśli jesteśmy nastawieni na pozytywne doświadczenia, to najpewniej przyciągniemy je do siebie. Ten symbol fajnie mieć na dłoni.Chiromancja to dziedzina na pograniczu magii i nauki. Wywodzące się z dawnych cywilizacji czytanie z dłoni jest oparte nie tylko na "widzimisię" tego, kto na dłoń patrzy, ale też na analizowaniu linii na dłoniach osób, którym przypisuje się pewne cechy.
Czytaj dalej
Zarabiamy 15 tys. złotych i nie stać nas na wakacje all inclusive. Teściową proszę o pożyczkę
smutna kobieta
smutna kobieta
Ja i Sylwia jesteśmy z dwóch innych światów, ale nasze córki się uwielbiają, więc rozmawiamy praktycznie codziennie. Zawsze wygląda perfekcyjnie. Nasze córki są razem w przedszkolu już drugi rok, a ja nadal nie mogę wyjść z podziwu. Nadia jest zawsze ubrana w najlepsze, markowe ciuchy i jakimś cudem nigdy nie brudzi się na placu zabaw. A jednak ostatnio Sylwię wyraźnie coś gryzie. Kilka dni temu przyjechała wyjątkowo zdenerwowana i ciągle wisiała na telefonie. W końcu nie wytrzymała, i gdy nasze dzieci przedłużały w nieskończoność wkładanie butów, zrelacjonowała mi swoje poszukiwania oferty wakacyjnej.
Czytaj dalej