Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > W tym roku wakacje zaczną się wcześniej, niż zwykle. Twoje dziecko już skreśla dni w kalendarzu

W tym roku wakacje zaczną się wcześniej, niż zwykle. Twoje dziecko już skreśla dni w kalendarzu

biegnące dzieci
Fot. Freepik/master1305

Przed nami majówka, za chwilę wolny weekend Bożego Ciała, a potem szaleństwo czerwcowego poprawiania ocen. Do wakacji jest bliżej, niż może się wydawać!

A w tym roku dzieci zaczną wakacje nieco wcześniej niż zazwyczaj. Zakończenie roku szkolnego jak zawsze jest w piątek, ale i tak wcześniej niż w poprzednich latach szkolnych.

Zakończenie roku szkolnego 23/24

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 przypada na piątek 21 czerwca. To o wiele wcześniej niż zazwyczaj. W poprzednim roku dzieci kończyły szkołę 23 czerwca, a w 2021 - 25 czerwca.

Termin zakończenia zajęć dydaktycznych przypada zawsze w piątek. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy ten moment zbiega się w czasie z piątkiem po Bożym Ciele. Wtedy uroczyste zakończenie przypada w środę przed tym świętem.

Kasia - 2024-04-17T162938.710.jpg
Fot. Freepik/master1305

Kiedy wypada zakończenie roku szkolnego

Moment zakończenia roku szkolnego jest określony Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 2017 roku. W tym dokumencie koniec zajęć został wyznaczony na pierwszy piątek po 20 czerwca.

To była spora zmiana. Wcześniej rok szkolny zawsze kończył się w ostatni piątek czerwca. Nawet jeśli był to trzydziesty dzień tego miesiąca. Termin zakończenia roku szkolnego co roku musi zostać zatwierdzony przez ministra edukacji.

Ile potrwają wakacje

W 2024 roku wakacje będą naprawdę długie. Letni wypoczynek potrwa od 21 czerwca aż do 2 września. To także przesunięcie, bo zazwyczaj rok szkolny zaczyna się 1 września.

To także jest określone przez prawo. W tym roku jednak sytuacja jest wyjątkowa, ponieważ zwyczajowy termin rozpoczęcia nauki przypada w niedzielę. Dzieci będą miały wakacje o jeden dzień dłuższy. W tym roku czeka je naprawdę dużo wolnych dni!

Zobacz także:

Zapytaliśmy was o powrót dyscypliny w szkołach. Tak mocnych odpowiedzi się nie spodziewałyśmy

Trzy wielkie zmiany w szkołach od września. Co czeka uczniów?

Odebrałam córkę z przedszkola i oniemiałam. Nauczycielki nie pisnęły o tym ani słowa