Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Wakacje kredytowe 2024. Ostatni dzwonek, żeby zaoszczędzić kilkanaście tysięcy
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 20.06.2024 10:10

Wakacje kredytowe 2024. Ostatni dzwonek, żeby zaoszczędzić kilkanaście tysięcy

pieniądze rachunki
Fot. Pexels/Jakub Zerdzicki

Wakacje kredytowe 2024 to ogromna pomoc finansowa dla wielu rodzin. Rząd po raz kolejny daje Polakom szanse na zawieszenie spłaty kredytów hipotecznych. Warto jednak wiedzieć, że po pierwsze - nie każdy z nich skorzysta, a po drugie - lepiej się pospieszyć, aby wyczerpać cały potencjał. 

Ustawowe wakacje kredytowe są możliwe, nawet jeśli wcześniej z nich korzystaliście. Trzeba jednak pamiętać o kilku rzeczach, a najważniejsze - pospieszyć się, żeby móc odroczyć spłatę wszystkich czterech rat, na które zezwala prawo.

Ustawowe wakacje kredytowe 2024

Prawo mówi, że bank nie może odmówić skorzystania z wakacji kredytowych, które przysługują kredytobiorcom na podstawie ustawy. Jeśli skorzystaliście z nich w poprzednim roku - możecie zrobić to ponownie. Ustawa pozwala na odroczenie 4 rat kredytu hipotecznego. Zostaną one dodane na końcu spłaty.

Wakacje kredytowe pozwalają na skorzystanie z odroczenia spłaty kredytów hipotecznych złotówkowych, których umowy zostały zawarte przed 1 lipca 2022 roku. Nieruchomość, na którą zaciągnięto pożyczkę, musi być wykorzystywana do własnych celów mieszkaniowych. Nie można wziąć wakacji od kredytu, jeśli zakupiliśmy nieruchomość do celów zarobkowych, np. na wynajem. Ale to nie jedyne ograniczenia.

pieniądze
Fot. Pixabay/gosiak1980

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych 2024

Najważniejsza informacja jest taka, że jeśli w poprzednim roku korzystaliście z wakacji kredytowych, również możecie złożyć wniosek. Jest jednak kilka warunków. Wakacje kredytowe dotyczą tylko kredytów złotówkowych na własne cele mieszkaniowe. Jeśli spłacacie więcej niż jeden kredyt, tylko jeden  nich może być objęty wakacjami. Jeśli korzystaliście w ubiegłym roku z odroczenia rat, w tym roku możecie to zrobić tylko na tym samym kredycie.

Umowa na kredyt hipoteczny musiała być zawarta przed 1 lipca 2022 roku, to po tym czasie znacznie wzrosły raty kredytów. Całkowita kwota kredytu nie może być wyższa niż 1,2 mln zł. Kolejne owarunkowanie to czas pozostały do końca spłaty - ten nie może być krótszy niż 6 miesięcy. Rata kredytu musi stanowić co najmniej 30 proc. miesięcznego dochodu. Z wakacji kredytowych 2024 mogą też, niezależnie od dochodów, skorzystać rodziny, które wychowują troje, lub więcej dzieci.

Ja złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024

Szybko - to najważniejsze. Ustawodawca zezwala na wybór dwóch miesięcy w okresie czerwiec - sierpień 2024 i dwóch kolejnych między wrześniem a grudniem. Jeśli więc spłacacie raty na początku miesiąca - lepiej się pospieszyć. Jak złożyć wniosek? Wniosek składamy w banku, który udzielił kredytu. Można to zrobić pisemnie w placówce banku lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Wypełnienie wniosku zajmuje dosłownie 5 minut i jest bardzo intuicyjne. Musimy zaklikać informację o tym, czy nieruchomość zaspokaja nasze własne potrzeby mieszkaniowe, jeśli istnieje współkredytobiorca, potwierdzamy, że jest poinformowany o składaniu wniosku, a także potwierdzić, że spełniamy warunki i wybrać miesiące, które chcemy zawiesić. Wnioski są akceptowane automatycznie w kilka godzin. 

Na co przeznaczyć pieniądze z wakacji kredytowych

Wiele rodzin pojedzie za zaoszczędzone pieniądze na wakacje lub opłaci letni wypoczynek dzieci. W kolejnym okresie zwykle wybieramy wrzesień - ze względu na wydatki związane z nowym rokiem szkolnym i grudzień - oszczędzamy na Święta.

Dobrym pomysłem jest też zaoszczędzenie tych pieniędzy i wpłacenie ich… na kredyt, od którego odpoczywamy. W tej sytuacji nadpłacamy kapitał, co pozwala zaoszczędzić na odsetkach. Biorąc pod uwagę, że w Polsce średnia rata kredytu hipotecznego to 2,5 tys. zł, wpłacając 10 tys. kapitału, możemy sporo zaoszczędzić.

Zobacz także:

Wielu nie wie o tej dopłacie. Dodatkowe 1200 rocznie dla rodziców. Już można składać wnioski

Zarabiamy 13 tys. złotych i nie stać nas na wakacje. Na chleb pożyczamy od mojej matki

Dodatkowe 800 zł dla rodziców. Wypłata już w piątek

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?