Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Wielu nie wie o tej dopłacie. Dodatkowe 1200 rocznie dla rodziców. Już można składać wnioski

Wielu nie wie o tej dopłacie. Dodatkowe 1200 rocznie dla rodziców. Już można składać wnioski

pieniądze dopłata
Fot. Iberion

Rzeczywistość wielu dzieci z małych miejscowości jest związana z koniecznością dojeżdżania do szkoły. Uczniowie podstawówek często mają zagwarantowany dojazd zorganizowany przez placówkę. Dojeżdżają tylko do sąsiedniej wioski, gdzie znajduje się gminna szkoła.

Uczniowie szkół średnich są jednak w gorszej sytuacji. Niektórzy licealiści pokonują nawet kilkadziesiąt kilometrów. Codziennie spędzają po 2-3 godziny w autobusach i pociągach albo decydują się na zamieszkanie w bursie czy internacie. Dla wielu rodzin pokrycie związanych z tym kosztów jest bardzo trudne. Mogą jednak liczyć na pomoc państwa w tym zakresie.

Pieniądze na dojazdy do szkoły

Rodzice mogą otrzymać świadczenie z tytułu podjęcia przez dziecko nauki poza miejscem zamieszkania. Można otrzymać go na każde dziecko, ale tylko na to, które uczy się w szkole ponadpodstawowej lub artystycznej. W przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności dotyczy to także szkół podstawowych.

Dofinansowanie przysługuje rodzicom, którzy pobierają zasiłek rodzinny. Oznacza to, że tutaj funkcjonuje próg dochodowy. W tym roku wynosi on 674 zł na osobę. Jeśli w rodzinie jest niepełnosprawne dziecko, jest to 764 zł.

uczniowie na spacerze
Fot. Unsplash/Ben Collins

Rodzice mogą liczyć na pieniądze

Dodatek na dojazdy do szkoły może być wypłacany w dwóch wysokościach. Dla dzieci, które codziennie dojeżdżają do placówki, jest to 69 zł miesięcznie. Jeśli jednak dziecko mieszka w bursie, internacie lub na stancji, zasiłek ten wzrasta do 113 zł miesięcznie, pod warunkiem że jest tam tymczasowo zameldowane.

Pieniądze są wypłacane przez 10 miesięcy, czyli na czas trwania roku szkolnego, od września do czerwca następnego roku. Otrzymuje się je wraz z zasiłkiem rodzinnym. To dodatkowo prawie 1200 zł rocznie.

Kwota jest naprawdę znacząca i może ułatwić rodzinie sfinansowanie nauki nastolatków. Są to pieniądze, które wraz z 300+ z programu “Dobry Start” mogą pomóc w pokryciu kosztów biletów miesięcznych lub opłacenie miejsca w bursie. Nie trzeba jednak przedstawiać żadnych paragonów czy faktur.

Wniosek o dodatek na dojazdy do szkoły

Aby otrzymać dodatek na dojazdy do szkoły, trzeba złożyć wniosek. Można to zrobić w urzędzie gminy lub miasta albo ośrodku pomocy społecznej. W urzędach znajdują się gotowe formularze do wypełnienia, można je także pobrać ze strony rządowej lub z portalu Emp@tia.

Do wniosku trzeba dołączyć oświadczenie lub zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły znajdującej się poza miejscem zamieszkania. Jeśli uczeń zamieszkuje w bursie lub na stancji, także dostarczyć zaświadczenie o tymczasowym zameldowaniu poza miejscem zameldowania.

Środki są wypłacane co miesiąc od września do czerwca na 10 miesięcy. Na kolejny okres rozliczeniowy trzeba złożyć kolejny wniosek. Warto go wypełnić jak najszybciej — już są przyjmowane wnioski na nowy rok szkolny. Pierwszą wypłatę można otrzymać już we wrześniu.

Zobacz także:

Podwójne wypłaty 800+ w czerwcu. Kiedy ZUS przeleje świadczenie?

Zarabiamy 13 tys. złotych i nie stać nas na wakacje. Na chleb pożyczamy od mojej matki

Rodzice zapomnieli o wnioskach o 800+ i nie dostaną pieniędzy. ZUS apeluje o składanie dokumentów

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?