Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Najgorszy napój na upały. Tak się nie schłodzisz, a możesz sobie zaszkodzić

Najgorszy napój na upały. Tak się nie schłodzisz, a możesz sobie zaszkodzić

napoje w lodówkach
Fot. Pexels/Sulav Jung Hamal

Latem nawodnienie jest szczególnie ważne. W czasie upałów powinniśmy wypijać znacznie więcej niż podczas chłodniejszych dni. Chętnie sięgamy wtedy po schłodzone napoje.

Jednak nie wszystkie nawadniają tak samo. Niektóre są wręcz zakazane w czasie najcieplejszych miesięcy! Nie powinniśmy po nie sięgać przy wysokiej temperaturze za oknem.

Tak się nie schłodzisz

Naturalnym odruchem w czasie największych upałów jest sięgniecie po zimny napój z lodem. I chociaż w pierwszej chwili może się wydawać, że to najlepszy wybór, bo czujesz się faktycznie bardziej komfortowo, szybko możesz tego pożałować.

Szybkie schłodzenie po rozgrzaniu może skończyć się przeziębieniem. Picie zimnego w wakacyjny dzień nie jest też bezpieczne dla naszych migdałków, zwłaszcza jeśli mamy tendencję do angin. Do tego wcale nie daje komfortu na długo.

Schłodzenie organizmu zadziała doraźnie. Wyziębione ciało jednak będzie próbowało dążyć do utrzymania temperatury, więc zacznie się... ogrzewać! To dlatego Beduini na pustyni piją tylko gorącą herbatę lub kawę. Dostarczenie gorąca sprawia, że organizm samoczynnie zaczyna się chłodzić.

mrożona kawa
Fot. Freepik

Uważaj na te składniki!

Napary ziołowe i delikatne herbatki owocowe czy na bazie suszonych kwiatów wydają się najlepszą opcją na upał. I słusznie, bo nawadniają, a przy tym smakują naprawdę wybornie. Można je pić na zimno, z dodatkiem owoców czy miodu.

Jednak na niektóre składniki takich mieszanek trzeba bardzo uważać! Mogą mieć działanie światłouczulające! To oznacza, że jeśli wyjdziemy na słońce po ich wypiciu (nawet wiele godzin po), na naszej skórze mogą pojawić się oparzenia i nieestetyczne plamy, które bardzo długo nie chcą zejść.

Niektóre zioła na tej liście pijemy ze względów na ich właściwości lecznicze, ale na wakacje warto zrobić sobie przerwę:

  • dziurawiec zwyczajny,
  • rumianek,
  • skrzyp polny,
  • krwawnik
  • nagietek,
  • arcydzięgiel litwor,
  • ruta,
  • wrotycz,
  • arnika górska.

Warto zachować ostrożność także z niektórymi owocami. Bardzo delikatne działanie fotouczulające mogą wykazywać niektóre cytrusy, jak pomarańcza, cytryna czy grapefruit. Najbardziej niebezpieczna jest limonka.

Czego nie pić w upały

Lista produktów, których nie powinno się pić w czasie upałów, jest dość długa. Najlepszym wyborem, wiadomo, będzie woda, ale niegazowana. Chociaż wbrew powszechnemu przekonaniu bąbelki nie są niezdrowe, latem warto na nie uważać.

Gazowana woda mineralna, tak jak gazowane napoje, sprawia, że czujemy się pełni. W rezultacie wypija się ich mniej niż zwykłej wody. Możesz nawet nie zauważyć, że wypijasz zbyt mało, a latem o odwodnienie nietrudno. Jest to szczególnie niebezpieczne dla dzieci.

Na cenzurowanym są także wszelkie napoje, gazowane czy nie oraz słodzone soki. Są smaczne, ale nawadniają tylko pozornie. Dostarczają tyle cukru i kalorii, co naprawdę spora przekąska, a do tego wzmagają pragnienie! Warto je ograniczyć do minimum, także dzieciom.

Warto także uważać na kawę i herbatę. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wypić filiżankę lub dwie, ale nie traktujmy tego jako źródło nawodnienia. Mocne napary mogą wręcz nas trochę odwadniać, więc lepiej nie przesadzać z ilością.

Zimne piwo nie schłodzi

Panuje powszechne przekonanie, że nie ma lepszego sposobu na schłodzenie się w gorący dzień niż piwo z lodówki. To mit. Alkohol w czasie upałów to najgorszy możliwy wybór. Oczywiście po wypicie piwa z lodówki od razu poczujemy orzeźwienie, ale szybko zrobi nam się jeszcze bardziej gorąco.

Alkohol przyspiesza pracę serca, zwiększa metabolizm — organizm chce się go pozbyć. A to sprawia, że podnosi się nasza temperatura ciała i robi się nam jeszcze bardziej gorąco. Piwo dodatkowo działa moczopędnie, więc do tego odwadnia. Możesz sobie dodatkowo zaszkodzić.

Zobacz także:

Ani grilla, ani ogniska. Czego nie wolno robić na ogródkach działkowych ROD

Koniec z chrupiącą herbatą. Wlej do czajnika ten napój, a kamień zniknie

Wyglądają tak samo, jedno z nich jest zepsute. Tak wybierzesz świeże mięso w sklepie

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?