Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Pieniądze z 300+ nie dla wszystkich rodziców. Nabór wniosków rusza już 1 lipca
Marta Uler
Marta Uler 14.06.2024 14:14

Pieniądze z 300+ nie dla wszystkich rodziców. Nabór wniosków rusza już 1 lipca

liczydło
Fot. East News/AGENCJA SE

Świadczenie 300+ to pieniądze przyznawane przez rząd w ramach programu "Dobry start”. Rodzice mogą przeznaczyć je na wyprawkę szkolną, a ta, jak wiadomo, pochłania czasem naprawdę spore koszty.

Już niedługo będzie można złożyć wniosek, by dostać to wsparcie. W mediach podkreśla się, że 300 zł należy się wszystkim rodzicom uczących się dzieci. Ale jest pewna luka.

300+ to pieniądze na wyprawkę

300+ to świadczenie dla rodzin przyznawane w ramach programu "Dobry start”. To jednorazowe wsparcie finansowe, które otrzymują rodzice uczących się dzieci, a przeznaczyć je mogą, chociażby na wyprawkę do szkoły, buty, plecak lub cokolwiek innego, w co należy wyposażyć dziecko. 

Aby dostać te pieniądze, trzeba złożyć wniosek. Będzie to możliwe już od 1 lipca. Co więcej, im wcześniej złożymy wniosek na 300 plus, tym szybciej dostaniemy przelew na konto (tylko w takiej formie realizowane jest rządowe wsparcie).

"Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku” – czytamy na gov.pl.

Fot. Pixabay/limkin

Dla kogo 300+ ?

Podkreśla się, że świadczenie przysługuje wszystkim uczącym się dzieciom aż do 20. roku życia (w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami – do 24. roku życia). Należy się również uczniom szkół policealnych i szkół dla dorosłych. Nie dostaną go jednak rodzice studentów. A także – dzieciom uczęszczającym do zerówki.

Mimo tego, że zerówka często jest w szkole, sześciolatki nie zostały objęte programem "Dobry start”. Również mimo tego, że z założenia jest to świadczenie dla dzieci uczących się. A zerówka to już, jak najbardziej, nauka. Dzieci nie bawią się już tam przez większość czasu, jak w przedszkolu. Mają bogaty program edukacyjny, w tym nawet naukę liter. 

Dzieciom chodzącym do zerówki także trzeba kupić buty, nierzadko plecak i wiele przyborów szkolnych, czy plastycznych. Dlaczego więc ich rodzicom nie należy się 300+? To pytanie do rządzących.

Jak złożyć wniosek na 300+

Świadczenie 300+ zostanie wypłacone tylko wtedy, kiedy złożymy odpowiedni wniosek. Przyjmowaniem i rozpatrywaniem wniosków, a także wydawaniem decyzji, zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wniosek może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, a, co istotne, wyłącznie drogą elektroniczną. Mamy tu do wyboru kilka opcji:

  • portal PUE ZUS lub aplikację mobilną mZUS,
  • portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/,
  • bankowość elektroniczną.

Decyzję o przyznaniu świadczenia otrzymamy również drogą elektroniczną, na profilu PUE ZUS.

Zobacz także;
Nowa transza 300+ już pewna. Lada dzień będzie można składać wnioski, decyzja na PUE

Rodzice zapomnieli o wnioskach o 800+ i nie dostaną pieniędzy. ZUS apeluje o składanie dokumentów

Zarabiamy 13 tys. złotych i nie stać nas na wakacje. Na chleb pożyczamy od mojej matki

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?
Dodatkowe 800 zł dla rodziców. Wypłata już w piątek
ZUS
zus
800+ na stałe wpisało się w nasze domowe budżety, dziś trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez tego świadczenia. Rodzice z wypiekami na twarzy czekają na przelew z ZUS, bo bez niego zwyczajnie im nie starcza na życie. W tym miesiącu aż dwa razy Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyśle podwójne przelewy. Wynika to z kalendarza.Od 1 czerwca trwa nowy okres rozliczeniowy świadczenia Rodzina+. 800 zł na dziecko w czerwcu dostaną ci, którzy złożyli wnioski od lutego 2024 do 30 kwietnia 2024. ZUS wypłaca pieniądze aż 10 różnych terminach. W czerwcu te terminy będą nieco inne, niż zwykle.
Czytaj dalej
Prosisz, grozisz i jak grochem o ścianę. Tych 9 zasad sprawi, że dziecko w końcu zacznie cię słuchać
mama i córka
mama córka
Mówisz jeden raz, drugi, trzeci – i jak grochem o ścianę. W końcu puszczają ci nerwy i zaczynasz krzyczeć. Wtedy ze strachu, dziecko w końcu robi to, o co je prosisz. Albo wpada w złość lub zaczyna szlochać — bo w końcu nikt nie lubi, jak się na niego wrzeszczy. A wystarczy wprowadzić w życie 9 prostych zasad, aby twoje dziecko w końcu zaczęło cię słuchać.Być może myślisz czasami: "Moje dziecko kompletnie mnie nie słucha, co jest z nim nie tak?!". Tymczasem w wielu przypadkach z dzieckiem wszystko jest w porządku, a coś nie tak jest z nami, rodzicami.  A konkretniej z tym, w jaki sposób do naszych pociech mówimy. I nie chodzi tutaj tylko o słowa.
Czytaj dalej