Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > "Wolą mieć pieska, niż dziecko". Papież znowu szokuje wiernych
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 19.11.2023 11:09

"Wolą mieć pieska, niż dziecko". Papież znowu szokuje wiernych

papież Franciszek o dzieciach
Fot. Mazur/episkopat.pl/Flikcsr

W sobotę 18 listopada 2023 roku papież spotkał się z pediatrami i otolaryngologami w czasie audiencji. Słowa głowy Kościoła po raz kolejny budzą kontrowersje. Włoskie media podkreślają, że papież jest bardzo zaangażowany w sprawy społeczne, jednak to, co mówił o kryzysie demograficznym we Włoszech, to nawoływanie do cofnięcia rozwoju medycyny.

Papież powiedział, że dziś ludzie wolą mieć pieska niż dziecko. Franciszek wskazał też, co niepokoi go we współczesnej medycynie. Słowa te zmuszają do refleksji nad tematem.

Weterynarze potrzebni bardziej, niż pediatrzy

- To nie jest dobry sygnał - podkreślał papież, zauważając, że obecnie we Włoszech jest większe zapotrzebowanie na weterynarzy niż pediatrów. Zdaniem głowy kościoła młodzi ludzie obawiają się obowiązków wynikających z rodzicielstwa, co prowadzi do spadku zainteresowania posiadaniem potomstwa.

- Może nie powinienem tego powiedzieć, ale powiem: dzisiaj ludzie wolą mieć pieska niż dziecko - powiedział Franciszek. Papież podkreślił, że liczy na odwrócenie tej tendencji. Włochy zmagają się z kryzysem demograficznym. Społeczeństwo starzeje się w zastraszającym tempie. Młodzi Włosi mieszkają długo w rodzinnych domach, nie stać ich na własne mieszkania, a do tego... są wygodni.

Kopia – Marta L - 2023-11-19T105439.091.jpg

Fot. Mazur/episkopat.pl/Flikcsr

Tendencję trzeba odwrócić

- Miejmy nadzieję, że można będzie odwrócić tę tendencję, tworząc korzystne warunki po to, aby młodzi ludzie mieli więcej ufności i odnaleźli odwagę, by zostać rodzicami - mówił papież. Jednak to nie te słowa wzbudziły największe kontrowersje, a to, co papież powiedział o... walce o zdrowe życie.

Papież krytykował dwa zjawiska i wskazał je, jako zagrożenia, które jego zdaniem są coraz bardziej powszechne. Po pierwsze, dążenie do zdrowia za wszelką cenę, utopię wyeliminowania chorób poprzez usuwanie codziennego doświadczenia słabości i ograniczeń. Po drugie, porzucanie słabszych i kruchych, a nawet proponowanie śmierci jako jedynej drogi.

Papież: musimy to zatrzymać

Franciszek mówił, że medycyna, która rezygnuje z procedur, a skupia się na procedurach "pozbawiających człowieczeństwa", nie jest już sztuką leczenia. Jego zdaniem taka postawa jest nieetyczna i niezgodna z podstawowymi zasadami medycyny

O ile najważniejszą zasadą lekarzy na całym świecie jest "przede wszystkim nie szkodzić", to trudno zrozumieć, co papież miał na myśli, piętnując "dążenie do zdrowia za wszelką cenę". Starzeje się nie tylko włoskie społeczeństwo, ale i cała Europa, brak walki o zdrowie starszych pokoleń, może doprowadzić do wyludnienia starego kontynentu.

Zobacz także:

Papież Franciszek szokuje wiernych. Osoba po zmianie płci może zostać chrzestnym

Rozwód to nie grzech. Jest nowe stanowisko Kościoła w sprawie rozwodników

Od 30 lat nie urodziło się tam żadne dziecko. Do teraz! Chłopiec otrzymał cudowne imię