portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Wszyscy oszaleli na jej punkcie. Wiesz, co NAPRAWDĘ oznacza czerwona nitka na nadgarstku
Małgorzata Wódz
Małgorzata Wódz 13.09.2023 11:02

Wszyscy oszaleli na jej punkcie. Wiesz, co NAPRAWDĘ oznacza czerwona nitka na nadgarstku

czerwona nitka na nadgarstku
fto. Shutterstock/IVAN KRYVOSHEI

Czy czerwona nitka na nadgarstku to tylko moda? Czy może coś więcej? Noszą ją gwiazdy, celebryci, a nawet politycy. Sprawdzamy, skąd się wzięła i jakie znaczenie się jej przypisuje. 

Uważni obserwatorzy na pewno widzieli czerwoną bransoletkę na nadgarstkach różnych osób. Niektórzy traktują ją tylko jako modny gadżet, dla innych to ważny talizman lub symbol związany z religią.

Czerwona bransoletka popularna na całym świecie

Czerwoną bransoletkę widziano na ręku Madonny, Angeliny Joli, Leonardo di Caprio czy nawet u premiera Wielkiej Brytanii Rishi Sunaka. Noszą ją nie tylko znane osoby za granicą i w Polsce. Na pewno znasz kogoś, kto ma ją na swojej ręce. 

Czerwona bransoletka miewa różną postać, od zwykłej bawełnianej lub jedwabnej delikatnej nitki, po tkany cieniutki sznurek lub nawet wstążeczkę. Zwykle są na niej przewiązane supełki, a czasem także nawleczone drobne koraliki. Zwykle dość ciasno przylega do nadgarstka. 

Dla wielu czerwona wstążka to po prostu modna biżuteria. Niektórzy przypisują jej jednak specjalną symbolikę.


czerwona nitka na nadgarstku.png

fot. Canva

Jakie znaczenie ma czerwona nitka na nadgarstku? 

W potocznym rozumieniu czerwona nitka na nadgarstku ma przynosić szczęście i chronić przed złem. Podobnie jak czerwona wstążeczka przypinana do dziecięcego wózka. Ten symbol miał bronić bezbronnego noworodka przed złym urokiem. 

Kolor czerwony w religiach i kulturze symbolizował ogień, ale też siłę, młodość, miłość, ochronę przed zranieniem i innymi niebezpieczeństwami. 

Magiczne znaczenie czerwonej nitki lub wstążki wzmacniano, zawiązując ją na supeł lub kokardkę. To dodatkowo miało zamykać dostęp złym mocom. Dlatego na dziecięcym wózku przypinano wstążkę zawiązaną na kokardkę, a nitka noszona na nadgarstku ma zwykle kilka supełków.

Niektórzy wierzą też, że nitka powinna być zawiązana na nadgarstku przez osobę, która dobrze nam życzy. Może to być ktoś bliski, przyjaciel lub członek rodziny.
 

Skąd pochodzi zwyczaj wiązania czerwonej nitki na nadgarstku?

Tradycja związana z noszeniem czerwonej nitki na nadgarstku obecna jest w wielu kulturach i religiach. Znana jest w hinduizmie (pod nazwą kautuka, a także kalava, mauli, moui, raksasutra). Zwykle zawiązuje się ją podczas obrzędów religijnych i traktuje się jako symbol szczęścia i ochrony. U nowożeńców oznacza więź między małżonkami. Czerwona nitka znana jest również w buddyzmie, przypomina o złożonych ślubach. 

Czerwone bransoletki w postaci nitek lub pomponików są obecne w folklorze Bułgarii. Wiesza się je dzieciom i młodym zwierzętom na rączce lub nóżce. Mają chronić najsłabsze istoty przed złymi mocami. Nosi się je do czasu zobaczenia pierwszego bociana albo jaskółki.

Czerwona nitka związana jest też z kabałą. Nawiązuje do Racheli, matki Józefa, która początkowo uważana była za bezpłodną. Po jej śmierci, do której doszło podczas narodzin drugiego dziecka, zawiązano czerwony sznurek wokół grobowca. A potem pocięto na bransoletki, które miały chronić przed złem i przynosić szczęście. 

Symbol ten pojawia się także w Biblii. W Księdze Rodzaju czerwona nić zostaje owinięta przez położną wokół dłoni dwóch biblijnych postaci Faresa i Zary. Karmazynowymi nitkami zawiązane były też gałązki hyzopu, używane do pokropienia człowieka uzdrowionego z trądu (Księga Kapłańska). Warto jednak wspomnieć, że w Biblii czerwień uznawana jest też za kolor grzechu.

O czerwonej nici jest mowa w chińskiej legendzie. Jest niewidzialna i łączy wszystkich, których życie będzie się splatać.   

Na którym nadgarstku nosi się czerwoną nitkę i jak długo?

Czerwoną nitkę często nosi się na lewym nadgarstku. Ale nie zawsze. W hinduizmie czerwoną nitkę mają na lewej ręce tylko mężatki. Mężczyźni i niezamężne kobiety noszą ją na prawej ręce. Co ciekawe – w hinduizmie nitka czasami jest też żółta lub biała.

Niektóre osoby wierzą, że obcięcie czerwonego sznurka może przynieść pecha. Dlatego noszą czerwoną nitkę tak długo, aż sama nie odpadnie. Co więcej, gdy odpadnie, życzenie lub intencja, które towarzyszyło jej wiązaniu, spełniły się lub wkrótce się spełnią.

Zobacz też:

Dzień urodzenia wpływa na charakter dziecka? Kiedyś w to wierzono

Oto jak rodziły nasze babcie. Stare przesądy dziś wywołują rozbawienie

Tej metody na przyspieszenie porodu nie znałaś. Przynosi natychmiastowe skutki