Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przedszkolak > Chcesz wychować człowieka sukcesu? Pielęgnuj w dziecku te nawyki
Marta Uler
Marta Uler 21.11.2023 19:03

Chcesz wychować człowieka sukcesu? Pielęgnuj w dziecku te nawyki

Jak wychować człowieka sukcesu?
Fot. Unsplash/Jewel Mitchell

Pracowitość? Odwaga? Zawziętość? Jakie cechy powinien mieć człowiek sukcesu? Psychologowie od lat się nad tym głowią. I co wymyślili? Otóż sukces jest udziałem tych, którzy wyćwiczyli w sobie konkretne nawyki. 

Nawyk to coś, czego można się nauczyć, z pomocą treningu. Jeśli powtarzamy to systematycznie, "wchodzi nam w krew” i z czasem działamy już w dany sposób bez zastanowienia i odruchowo. Warto wiedzieć, jakie życiowe nawyki ułatwiają człowiekowi osiągnięcie sukcesu. A także, by dziecko ćwiczyło je już od najmłodszych lat. To zaprocentuje. 

Wychowanie dziecka to trudna sztuka

Każdy rodzic wie, ile pracy potrzeba, by wychować mądrego, dobrego i wartościowego człowieka. Jednak ten, kto kocha swoje dziecko, nie leni się. Wysila się tak długo i tak mocno, jak trzeba. Co najmniej kilkanaście lat życia rozmawia z nim, wspiera go i przytula. Ale poza tym, żeby nasze dziecko było dobrym człowiekiem, chcemy także, by miało łatwe i przyjemne życie. 

Marzy nam się, by nasza pociecha odniosła w życiu sukces. Żeby mogła żyć tak, jak będzie chciała. Więc wozimy ją na przeróżne rozwijające zajęcia, płacimy za korepetycje, czasem zapisujemy do drogich szkół. Bo chcemy, by nasze dziecko było zarówno szczęśliwe, jak i spełnione.

Sukces nie jest zarezerwowany tylko dla prymusów

Psycholog Adam Grant z Uniwersytetu Pensylwanii uważa, że zdolni uczniowie, którzy łatwo osiągają dobre stopnie, rzadko wyrastają na równie wybitnych dorosłych. Grant twierdzi, że naturalne talenty często są przeceniane, a osoby uparcie dążące do celu przez wiele lat — równie często lekceważone. Ale to właśnie te ostatnie jednostki, niejako z konieczności, wykształcają w sobie cechy potrzebne do osiągnięcia sukcesu.

Te najważniejsze, według Granta to:

 • akceptacja własnej niedoskonałości – czyli świadomość, nad czym powinniśmy pracować,
 • pracowitość, która jest źródłem przyjemności – a więc szukanie frajdy w mozolnej harówce,
 • umiejętność zrobienia kroku wstecz – bo czasem, gdy błądzimy, trzeba się cofnąć. Zrozumienie błędu pomaga czasem "wystrzelić” ze zdwojoną siłą.

Jakie nawyki warto pomóc dziecku wypracować?

Temat sukcesu badany jest przez wielu psychologów, a kwestia "dobrych” nawyków jest tu rzeczywiście kluczowa. Istnieje ich wiele, ale z każdym człowiekiem, można właściwie ćwiczyć co innego, bo ludzie różnią się od siebie. Z pewnością jednak, na drodze do osiągnięcia sukcesu przydatne mogą się okazać:

 • rozwijanie zamiłowania do czytania  – czytanie to fundament wiedzy, kreatywności i umiejętności komunikacyjnych. Książki pobudzają wyobraźnię, poszerzają słownictwo i uczą logicznego myślenia. Wspólne czytanie to także doskonała okazja do budowania więzi emocjonalnej między rodzicem a dzieckiem.
   
 • uczenie się odpowiedzialności – to się zaczyna od najprostszych codziennych obowiązków, takich jak sprzątanie po sobie, dbanie o swoje rzeczy, odrabianie lekcji, systematyczna nauka. Stopniowo warto wprowadzać poważniejsze zadania, ucząc swoją pociechę konsekwencji podejmowanych decyzji.
   
 • stawianie na samodzielne myślenie – zachęcaj dziecko do zadawania pytań, kształtuj w nim umiejętność analizy sytuacji. Wspieraj je w poszukiwaniu własnych rozwiązań problemów. To pomoże mu rozwijać kreatywność i elastyczność umysłu – cechy kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w dorosłym życiu.
   
 • nauka zarządzania czasem – ta umiejętność ma kluczowe znaczenie! Wymagaj od dziecka systematyczności (j.w.), ucz go, planowanie i ustawiania zadań w kolejności od najbardziej do najmniej ważnego. Dziecko, które nauczy się sprawnie zarządzać czasem, będzie szybciej osiągało swoje cele.
   
 • kształtowanie zdrowych nawyków życiowych – co to ma wspólnego z sukcesem? Otóż zdrowie fizyczne i psychiczne są wręcz jego fundamentem. Wprowadź w życie dziecka prawidłowe nawyki żywieniowe, regularną aktywność fizyczną, ale też naucz go np. jak się wyciszać. 
   
 • rozwijanie umiejętności interpersonalnych – budowanie relacji i dobrej komunikacji to kluczowe elementy sukcesu społecznego. Zachęcaj dziecko do nawiązywania znajomości z rówieśnikami, ucz go empatii i szacunku dla innych. Ważna jest również zdolność do konstruktywnego rozwiązywania konfliktów, które zawsze się pojawiają. 
   
 • rozwijanie pasji – człowiek sukcesu zwykle pasjonuje się tym, co robi. Dlatego tak istotne jest, aby wspierać dziecko w odkrywaniu i rozwijaniu zainteresowań. To nie tylko pomaga w znalezieniu drogi zawodowej zgodnej z własnymi predyspozycjami, ale także uczy samodyscypliny i wytrwałości.

Zobacz także:

Tak wychowasz najfajniejsze dziecko w klasie. I zyskasz święty spokój w domu

Od pieluch do medali – polscy olimpijczycy w dzieciństwie

Chcesz mieć mądre i pewne siebie dziecko? Natychmiast włącz mu telewizor