Będzie wysoki jak tata, czy niski jak mama? Wzrost dziecka możesz obliczyć!
Po kim dzieci dziedziczą wzrost? Po mamie, tacie, a może po dziadkach? Pewnie nie wiesz, że wzrost swojego dziecka możesz obliczyć, jeszcze zanim przyjdzie ono na świat.
Geny mają decydujący wpływ na wygląd naszych dzieci. Tutaj nie ma przypadków. Na wiele cech, w tym także wzrost, wpływa dodatkowo tryb życia i doświadczenia. Nie wiele możemy przewidzieć, ale wzrost dziecka możemy obliczyć i to nawet na dwa sposoby.
Po kim dziedziczymy wzrost
Na pytanie, po kim dziedziczymy wzrost, dużo łatwiej byłoby odpowiedzieć, gdyby decydował o tym jeden gen. W biologii jest jednak inaczej. O tym czy dziecko będzie wysokie, czy niskie, decyduje wiele genów . Równie ważny jest stan zdrowia, dieta, odpowiednia ilość snu i aktywność fizyczna.
Tak naprawdę wzrost dziedziczony jest w równej mierze zarówno po mamie, jak i po tacie . Na podstawie ich wysokości można w łatwy sposób obliczyć, jaki wzrost osiągnie dziecko. Istnieje też drugi sposób, który wykorzystuje długość, jaką mierzy maluch w dniu swoich drugich urodzin.
Oblicz wzrost swojego dziecka
W pierwszym wzorze, do wyliczenia prognozowanego wzrostu dziecka w dorosłym życiu, wykorzystuje się wysokość rodziców. Wzór wyliczania wzrostu chłopców i dziewczynek nieco się różni .
- wzrost dziewczynki = (wzrost mamy + wzrost taty - 13): 2
- wzrost chłopca = (wzrost mamy + wzrost taty +13): 2.
Dajmy na to, że mama ma 165 a tata 182 cm wzrostu.
Obliczenie wzrostu ich córki wyglądałoby tak: (165 + 182 - 13): 2 = 167 A syna: (165 + 182 + 13): 2 = 180
Drugi sposób odnosi się do wzrostu dziecka, kiedy kończy ono dwa lata. Tę wartość wystarczy pomnożyć razy 2 . Jeżeli w wieku 2 lat dziewczynka czy chłopiec ma 86 cm, to zanim dorośnie, osiągnie wzrost 172 cm. Taki sposób wykorzystują pediatrzy w Stanach Zjednoczonych i podobno ich przewidywania są wyjątkowo trafne.
O wzroście decyduje wiele czynników
Obliczając wzrost dziecka, trzeba pamiętać o tym, że wyniku nie można traktować jako pewnik . Rozwój dziecka przebiega dynamicznie i podlega wielu czynnikom. Nawet szybko rosnący maluch, może w późniejszym czasie nieco zwolnić, zwłaszcza gdy boryka się z chorobami.
To, o co możemy zadbać, to przede wszystkim odpowiednia dieta, która dostarczy wszystkich niezbędnych składników. Dzieci powinny się wysypiać. Dotyczy to także nastolatków , którzy bardzo intensywnie rosną, a nie łatwo ich zagonić do łóżka. Podobnie ważna i to w każdym wieku jest aktywność fizyczna.
Zobacz także:
Porażające wideo z przedszkola. Tak hartują dzieci
W przedszkolu aniołek, a w domu urządza piekło. Dlaczego dziecko się tak zachowuje?
Drugie imię dla dziecka. Piękny zwyczaj czy zbędny dodatek?