portalparentingowy.pl Życie rodzinne Zapytaliśmy Was, czego NIE WOLNO życzyć w czasie dzielenia się opłatkiem? Oto odpowiedzi
Fot. Pixaby

Zapytaliśmy Was, czego NIE WOLNO życzyć w czasie dzielenia się opłatkiem? Oto odpowiedzi

22 grudnia 2023
Autor tekstu: Aneta Zabłocka

Święta to czas, w którym składamy sobie życzenia. Niezależnie od tego z kim je spędzamy i jaką religię wyznajemy, po prostu uważane są za czas życzliwości i budowania więzi. Jedna z tradycji jest składanie sobie życzeń w czasie dzielenia się opłatkiem.

Wielu z nas mówi wtedy: "Zdrowia, bo zdrowie jest najważniejsze". Zastanawialiśmy się jednak, czego życzyć się nie powinno. Przyszliście nam z pomocą i odpowiedzieliście na zadane przez nas pytanie. Poniżej znajdziecie wykaz życzeń, których lepiej nie składać.

Zwyczaj składania życzeń przy opłatku

Jak pewnie domyślacie się zwyczaj łamania się opłatkiem (chlebem), wywodzi się z tradycji liturgicznej. To w czasie mszy świętej kapłan dzieli chleb i wino, a następnie częstuje Ciałem Chrystusa pozostałych wiernych. Pod strzechy zawędrował w XVI-XVII wieku, dzielono się posiłkiem na znak przynależności religijnej, ale także budowania wspólnoty, historii rozmnożenia chleba przez Jezusa, czy wreszcie jałmużny.

Szybko dzielenie się opłatkiem stało się symbolem jedności, zgody i pojednania. W rodzinie i poza nią. Podczas obrzędu wszyscy uczestnicy wigilijnej wieczerzy zbierają się wokół stołu i łamią opłatkiem. Zwykle życzy się, zdrowia, szczęścia, pomyślności w życiu zawodowym. Dzielenie się opłatkiem jest przede wszystkim znakiem wzajemnej życzliwości oraz dobrych życzeń.

Oprócz Polski podobne tradycje występują również w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, takich jak Czechy, Słowacja, Węgry czy Litwa. W różnych częściach świata zwyczaj może nieco się różnić, ale nadal przyświeca mu idea jedności i wzajemności.

christmas-eve-6859352_1280.jpg
Fot. Pixaby


Czego Waszym zdaniem nie wolno życzyć?

Często zdarza się, że w dobrej intencji w czasie łamania się opłatkiem wymskną nam się życzenia, które nie cieszą drugiej osoby. Dobrze wiemy, co jest wybrukowane dobrymi chęciami, dlatego zapytaliśmy Was, czego nie chcielibyście usłyszeć przy łamaniu się opłatkiem oraz jakich życzeń bezwzględnie nie należy wtedy składać.

Oto Wasze odpowiedzi:

  • Nie życzymy lepszej pracy albo żebyś wreszcie znalazł kogoś.
  • Wesołych świąt-osobie, która straciła kogoś bliskiego w krótkim czasie. Dzieciom, żeby były grzeczne, dziecko jest dzieckiem i musi trochę rozrabiać.
  • Śmiertelnie i nieuleczalnie chorym zdrowia.
  • Bezdzietnym parom życzyć dzieci... Zwłaszcza jeśli nie wiemy, przez co przechodzą, a oni może właśnie stracili ciążę…
  • Takich, które mają uszczęśliwić nas, a nie osobę, której życzymy. Życzenia mają być dla kogoś, nie dla nas, tak niewielu o tym pamięta, a później bezsensownie się oburza, jak rozemocjonowany podlotek.
  • Pieniędzy się nie życzy tylko dobrej pracy, aby właśnie te pieniądze zarabiać.

Musimy przyznać, że Wasze zasady są bardzo rozsądne i szczere. Zawierają właśnie to, czego sobie nie życzymy słyszeć w czasie świąt.

Ogólne zasady składania życzeń

Zasady grzeczności zalecają, aby unikać życzeń, które sugerują, że ktoś ma problemy zdrowotne lub przypominają o chorobach. Takie wtrącenie może być bardzo niemiłe dla kogoś, kto mierzy się właśnie z niedoborem zdrowia.

Przy opłatku nie wspominamy też przykrych sytuacji - utraty pracy, rozstania z partnerem , awarii auta, czy niepowodzeń szkolnych. Nie mówimy też o polityce, religii i sytuacji społecznej, niezależnie od tego, czy jesteśmy po tej samej stronie, czy przeciwnej. Życzenia świąteczne powinny być osobiste i skrojone pod osobę, która stoi właśnie przed nami. Mówiąc o jej potrzebach, wskazujemy na zażyłość i bliskość.

Ale pilnujemy dystansu, nie zaglądamy nikomu pod kołdrę i nie komentujemy życia intymnego drugiej osoby. Nie zawstydzamy i nie powodujemy dyskomfortu. Składanie życzeń to również nie moment na robienie sobie żartów. Życzmy sobie po prostu dobrze.

Zobacz też:

O której zaświeci pierwsza gwiazdka? Szykujcie kolację wigilijną na obiad

Drugie imię Jezusa dla wielu będzie niespodzianką. Oznacza wielką mądrość i determinację

Chłopiec napisał list do św. Mikołaja, od którego łamie się serce. “ Żeby tylko...”

Magia świątecznych prezentów. Jak wybrać idealny podarunek dla malucha?
Czarodziejskie podróże, czyli prezenty na święta dla szkolniaka. Twoje dziecko je pokocha
Obserwuj nas w
autor
Aneta Zabłocka

Redaktorka naczelna i dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem w polskich mediach. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się zdrowiem psychicznym i nowoczesnymi metodami wychowania. Zwolenniczka otwartych rozmów na temat traumy pokoleniowej i zmian społecznych. Prywatnie mama dwójki chłopców.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy