Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Zostawiła córkę w wannie tylko na chwilę. Zrobiła się sina, miała usta pełne piany
Małgorzata Wódz
Małgorzata Wódz 22.08.2023 13:09

Zostawiła córkę w wannie tylko na chwilę. Zrobiła się sina, miała usta pełne piany

suche utonięcie
fot. Canva

Mama ostrzega innych rodziców – jej córka kąpała się wannie i choć pilnowała ją babcia, mimo to omal nie utonęła.

Nawet wieczorna kąpiel w domowej wannie może stać się ogromnym zagrożeniem dla zdrowia i życia dziecka. Przekonała się o tym mama, której historię opisuje brytyjski “The Sun”. 

Dziewczynka kąpała się i omal nie utonęła

Mama o imieniu Angel opisuje całe zdarzenie w poście na Facebooku. Wieczorem przygotowała dziewczynce kąpiel. Córeczka kąpała się w łazience pod opieką babci, więc mama wyszła na chwilę włożyć pranie. Po chwili Angel usłyszała plusk i kaszel dziecka. Gdy wbiegła do łazienki, babcia pomagała dziewczynce wstać. 

„Z jej ust leciała woda z mydłem. Moja mama podniosła ją i klepała po plecach”. 

Dziecko zrobiło się sine, więc mama zaczęła oklepywać mu plecy. W końcu dziewczynka zwymiotowała wodę, a także wcześniejsze jedzenie i zaczęła oddychać normalnie. 

Po kwadransie zachowywała się już normalnie, bolał ją tylko brzuszek. Mimo to mama nie odzyskała spokoju. Gdy zadzwoniła na pogotowie i opowiedziała o wymiotach wodą, dyżurny zalecił, by przyjechała z dzieckiem do szpitala. Mówił, że woda może znajdować się w płucach dziecka. 

Mama ostrzega przed suchym utonięciem

Całe zdarzenie zakończyło się szczęśliwie. W szpitalu potwierdzono, że woda nie dostała się do płuc dziecka. Mama dostała zalecenie, by przez kilka dni obserwować córkę. Mała sprawdzać, czy nie pojawią się u niej niepokojące objawy mogące świadczyć o suchym utonięciu. 

Angel postanowiła też ostrzec innych rodziców, by byli czujni. 

„Powiedzieli mi, że wszystko zrobiłem dobrze, ale nadal nie mogę przestać o tym myśleć. Chcę tylko żeby ludzie wiedzieli, jak łatwo i szybko dziecko może wchłonąć śmiertelną ilość wody”.

Czym jest suche utonięcie?

Suche utonięcie zdarza się bardzo rzadko. Nie jest terminem medycznym. To potoczne określenie na zjawisko, które dotyka głównie dzieci. Dochodzi do niego w wyniku zakrztuszenia się wodą. Płyn nie musi dotrzeć do płuc, ale może spowodować zaciśnięcie strun głosowych i zamknięcie dróg oddechowych, co grozi uduszeniem. 

Od suchego utonięcia odróżnia się tzw. wtórne utonięcie. Dochodzi do niego, gdy woda dostaje się do płuc. A to może doprowadzić do groźnego obrzęku.

Niepokojące objawy, które mogą pojawić się w wyniku zakrztuszenia wodą, to:

  • kaszel
  • ból w klatce piersiowej
  • problemy z oddychaniem
  • uczucie skrajnego zmęczenia

Dziecko może również być drażliwe, zmęczone, senne – to oznacza, że jego mózg nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu.

Źródło: The Sun, Webmed

Zobacz też: 

"Mamo, nie patrz". Kiedy wyjść z łazienki i pozwolić dziecku na samodzielność?

Ratownikowi puściły nerwy. Jednym zdaniem postawił plażowiczów do pionu

Policjantka zwróciła uwagę na zachowanie matek na basenie. Ostrzega innych rodziców