Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > 1500 zł dla rodziców od października. Jakie są kryteria? Czy będzie potrzebna umowa z nianią?
Beata Łajca
Beata Łajca 27.05.2024 09:37

1500 zł dla rodziców od października. Jakie są kryteria? Czy będzie potrzebna umowa z nianią?

matka z dzieckiem
fot. Freepik

Start programu Aktywny rodzic oznacza prawdziwą rewolucję w systemie wsparcia finansowego dla rodzin. Opiera się na trzech świadczeniach, ale na dziecko będzie można pobierać jednocześnie tylko jedno z nich. W związku z tak dużymi zmianami mnożą się wątpliwości rodziców. Odpowiadamy na wszystkie pytania związane z nowymi świadczeniami.

Aktywni rodzice w pracy, Aktywnie w żłobku i Aktywnie w domu – to trzy filary nowego programu, który startuje już 1 października 2024 roku. Rodzice powinni dobrze się przygotować, aby wybrać najlepsze dla siebie świadczenie i mieć pewność, że złożony wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony. I to bez zbędne zwłoki.

Program Aktywny rodzic – świadczenia

Aktywny rodzic to ustawa, która z założenia ma stworzyć kompleksowy system wsparcia dla rodziców, wychowujących dzieci do lat 3. Opiera się na trzech świadczeniach:

  • Aktywni rodzice w pracy:
    - świadczenie dla rodziców pracujących, z założenia związane z powrotem jednego z nich na rynek pracy po urlopie rodzicielskim. Zwane powszechnie babciowym. Wiąże się z koniecznością zorganizowania opieki nad dzieckiem w wieku 12-35 miesięcy. Wynosi 1500 zł miesięcznie.
  • Aktywnie w żłobku:
    - to dofinansowanie opłat za żłobek, klub dziecięcy, a także opiekuna dziennego (czyli nianię). Maksymalna wysokość świadczenia to 1500 zł miesięcznie.
  • Aktywnie w domu:
    - to pieniądze dla rodziców, którzy nie pracują, tylko opiekują się dzieckiem w wieku 12-35 miesięcy. Wynosi 500 zł miesięcznie.
babcia czyta wnuczce
fot. Pixabay/dassel

Aktywny rodzic a RKO

Ustawa o programie Aktywny Rodzic znosi tę, która wprowadziła Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Jednocześnie rząd zapewnia, że osoby, które są beneficjentami RKO, swoje prawa utrzymają. Nowy program zastąpi także tzw. żłobkowe, które wynosi 400 zł miesięcznie. Dla rodziców dzieci chodzących do żłobka to dobra wiadomość – Aktywnie w żłobku ma ponad 3 razy wyższy limit wypłat.

Ale na jedno dziecko można pobierać tylko jedno świadczenie. Jeżeli rodzice zdecydują się starać o babciowe, to nie będą mogli pobierać Aktywnie w żłobku i odwrotnie. Ale za to między 12 a 35 miesiącem życia dziecka będą uprawnieni do dowolnych zmian między świadczeniami. Czyli mogą nawet kilkakrotnie przechodzić z jednego świadczenia, na drugie.

Aktywny rodzic – kryteria

Rodzice mogą więc, przynajmniej w teorii, wybrać najbardziej odpowiadające im świadczenie z programu Aktywny rodzic. Co ważne, żadne ze świadczeń nie jest objęte kryterium dochodowym. Co nie znaczy, że ich zatrudnienie nie ma tutaj żadnego znaczenia.

Praca rodziców ma największy wpływ na świadczenie Rodzice aktywni w pracy, czyli babciowe. Żeby uzyskać prawo do 1500 zł miesięcznie na dziecko, obydwoje rodziców musi być aktywnych zawodowo. A mama (lub tata) wracając do pracy po urlopie rodzicielskim, musi zarabiać przynajmniej najniższą krajową i odprowadzać z tego tytułu wszystkie należne składki.

Babciowe – czy potrzebna umowa z nianią lub babcią?

Na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej czytamy, że żadna umowa z nianią czy babcią sprawującą opiekę nad dzieckiem nie jest wymagana do otrzymania świadczenia Aktywni rodzice w pracy.

Ministerstwo jednak wyraźnie zachęca do zawierania takich umów. Dokładnie chodzi tutaj o umowę uaktywniającą, która funkcjonuje w Polsce od wielu lat i dotyczy właśnie opieki nad dziećmi. Jeżeli rodzice taki dokument z opiekunem dziecka podpiszą, to Państwo pokryje część składek z jej tytułu.

Będą to składki za ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne, ale tylko za tę część pensji, która nie będzie wyższa niż 50 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Zobacz także:

Babciowe od października to wielkie kłamstwo. Kiedy naprawdę będzie wypłacane świadczenie?

Rodzice mogą już się żegnać z pieniędzmi. 12 tysięcy złotych zniknie z ich kont z dnia na dzień

Babciowe pogrąży rodziców. Zamiast zyskać pieniądze, stracą zasiłki