Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > O zwycięzcy "Milionerów" już uczą na uczelniach. Kim jest Mateusz Żaboklicki?
Beata Łajca
Beata Łajca 13.03.2024 10:10

O zwycięzcy "Milionerów" już uczą na uczelniach. Kim jest Mateusz Żaboklicki?

Mateusz Żaboklicki Hubert Urbańsk
fot. Facebook/Milionerzy TVN

Mamy kolejnego milionera! Pytanie za milion padło 12 marca 2024, a poprawną odpowiedź zaznaczył Mateusz Żaboklicki, stając się tym samym szóstą osobą w Polsce, która wygrała główną nagrodę w „Milionerach”. Jak brzmiało pytanie za milion i kim jest nowy polski milioner?

Emocje w tym odcinku sięgały zenitu. Szczęśliwy uczestnik rozpoczął odcinek właśnie od pytania za milion. Nie był pewny rozwiązania, więc zdecydował się na telefon do przyjaciela. A przyjaciel podał mu… błędną odpowiedź. Na szczęście Pan Mateusz posłuchał głosu intuicji.

Pytanie za milion

Dwunaste pytanie w programie "Milionerzy" usłyszeliśmy już 30 raz. Finałowe zagadki bywają naprawdę zaskakujące. Nie inaczej było tym razem, bo pytanie o milion dotyczyło… czworonogów.

Pan Mateusz postanowił wykorzystać koło ratunkowe i zadzwonić do przyjaciela. Niestety zaufany kolega nie znał poprawnej odpowiedzi i wskazał tą, która wydała mu się prawdopodobna. Na szczęście uczestnik nie poszedł za jego wskazówką i dzięki temu wygrał.

Pytanie za milion brzmiało:
Do czworonogów, czyli tetrapodów, nie zaliczamy:

A — gadów
B — płazów
C — ptaków
D — owadów

Beata - 2024-03-13T083421.093.jpg
fot. Facebook/Milionerzy TVN

Poprawna odpowiedź zaskoczyła wszystkich

Pan Mateusz zaznaczył odpowiedź D – owadów i tym samym został szóstym polskim milionerem. Odpowiedź nie jest wcale taka oczywista, tym bardziej że wcześniej w kole ratunkowym przyjaciel zasugerował mu, że być może chodzi o ptaki. Jest to całkiem zrozumiałe, w końcu ptaki nie mają czterech nóg…

Dlaczego ptaki zaliczamy do czworonogów? A no dlatego, że podobnie jak gady i płazy mają dwie pary kończyn (odnóży), bo zalicza się do nich także skrzydła. Owady takich par mają trzy, dlatego one należą do grupy hexapodów, czyli sześcionogów. Wydaje się sensowne, ale dla uczestnika siedzącego twarzą w twarz z Hubertem Urbańskim odnalezienie poprawnej odpowiedzi, nigdy nie jest proste.

Kim jest Mateusz Żaboklicki

Kim jest szósty polski milioner? Okazuje się, że szczęśliwy uczestnik nie jest anonimowy. Mateusz Żaboklicki, który wygrał "Milionerów" 12 marca 2024 jest znanym poetą i dramatopisarzem. O jego twórczości uczą się m.in. studenci polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim.

Za swój debiutancki tom poezji „Nucić” zdobył m.in. Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny i zajął II miejsce w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Artura Fryza. 

Oprócz poezji Pan Mateusz zajmuje się także tłumaczeniem z języków klasycznych i jest fotografem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Prywatnie ma 33 lata, mieszka w Warszawie, ma żonę i dwóch synów.

Zobacz także:

To pytanie z "Milionerów" pogrążyło gracza. Każda mama jednak zna na nie odpowiedź

Obejrzałam nowy program "Razem OdNowa". Drogie panie, nie musicie się na to godzić!

Była 2,5-letnią terrorystką w "Superniani". Dorosła Róża mówi, że program zniszczył jej życie