Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Ani miód, ani ksylitol. Już wiemy, jaki słodzik jest najzdrowszy
Marta Uler
Marta Uler 31.01.2024 12:58

Ani miód, ani ksylitol. Już wiemy, jaki słodzik jest najzdrowszy

Erytrytol - właściwości
Fot. Portal Parentingowy

Słodkie jest pyszne, ale cukier to zło. Szukamy więc wszelkich sposobów, by zamienić go na coś zdrowszego. Ciasta i ciasteczka pieczemy na bazie daktyli i bananów, a do kawy dodajemy miód. 

Dostępny w sklepach od lat ksylitol jest drogi, a jego nadmierne spożycie niesie ze sobą nieciekawe skutki zdrowotne. A erytrytol? Jak działa i czy warto po niego sięgać?

Cukier, czyli prosta droga do chorób

Choć dawniej popularne było hasło "cukier krzepi”, dziś możemy się jedynie pobłażliwie uśmiechnąć na tę myśl. Dobrze wiemy, że jest szkodliwy, że prowadzi do wielu chorób, z cukrzycą i otyłością na czele. Dzieciom psuje zęby, zwiększa podatność na infekcje i sprawia, że odchodzi im ochota na jedzenie warzyw i owoców. 

Ale to wszystko mało – dowiedziono, że cukier działa na ludzki organizm podobnie jak narkotyk. Uzależnia i wie o tym doskonale każdy, kto kiedyś – z jakiegokolwiek powodu – postanowił wyłączyć z diety cukier. Pierwsze dni są koszmarne. Człowiek staje się roztrzęsiony, nerwowy, nie może się na niczym skoncentrować i wciąż szuka czegoś "na ząb”.

Fot. Pixabay/ Leeloo The First

Jak słodzić bez cukru?

Jesteśmy więc uzależnieni od cukru, dlatego wszystko, co słodkie wydaje nam się takie pyszne. Ale ponieważ zewsząd docierają do nas informacje o szkodliwości słodyczy, próbujemy ten klasyczny biały cukier z cukierniczki czymś zastąpić. Pierwszy wybór to zwykle cukier trzcinowy, ten brązowy. W skrócie – to oszukiwanie samego siebie. Może zawiera nieco więcej minerałów niż ten biały, ale to wciąż zwykła sacharoza.

  • Słodziki typu aspartam, acesulfam K? Toksyczne i rakotwórcze.
     
  • Miód? Już znacznie lepiej, bo zawiera on mnóstwo cennych dla naszego zdrowia składników. Ale wciąż dużo cukru.
     
  • Stewia, lukrecja? Ok, ale ten okropny smak…
     
  • Banany, daktyle? Sprawdzają się właściwie jedynie w wypiekach. I to też nie wszystkich. 
     
  • Ksylitol? To cukier brzozowy, zdrowy zamiennik białego. Jest smaczny, ma niski indeks glikemiczny (IG) i dba o nasze zęby. W niektórych pastach stosowany jest jako zamiennik fluoru. Niestety, ma też wadę – jeśli zjemy go więcej niż 3 łyżeczki w ciągu dnia, prawdopodobnie dostaniemy rozwolnienia. No i jest bardzo drogi. 1 kg kosztuje czasem blisko 40 zł.
Fot. Pixabay/Antony Trivet

Erytrytol - dobry zamiennik cukru

Rozwiązaniem może okazać się erytrytol, inaczej erytrol. Wygląda tak, jak zwykły cukier. Należy do grupy alkoholi polihydroksylowych (cukrowych) i jest to substancja, którą Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała za całkowicie bezpieczną dla człowieka. Sztucznie pozyskiwany jest z pszenicy lub skrobi kukurydzianej, a naturalnie występuje w pyłkach kwiatów, gruszkach, melonach, owocach morza, a nawet w winie. 

Ma około 70-80 proc. słodyczy zwykłego cukru, co oznacza, że jest nieco mniej słodki, ale nadal stanowi doskonałą alternatywę dla osób unikających cukru. A oto inne zalety erytrytolu:

  • Niska kaloryczność – choć jest słodki, erytrytol dostarcza zaledwie około 0,2 kalorii na gram, co czyni go doskonałym wyborem dla osób dbających o utrzymanie lub redukcję masy ciała. Dla porównania gram sacharozy to 3,9 kcal.
     
  • Brak wpływu na poziom glukozy we krwi – co jest szczególnie ważne dla cukrzyków.
     
  • Ochrona zębów — bakterie w jamie ustnej nie przekształcają go w kwasy, które mogą prowadzić do próchnicy.
     
  • Działanie przeciwnowotworowe? – prowadzone są w tym kierunku badania, a niektóre z nich sugerują, że erytrytol może wpływać na apoptozę komórkową, co oznacza, że może mieć działanie przeciwnowotworowe. 

Erytrytol jest stosunkowo tani

Nie bez znaczenia jest także cena erytrytolu. Kilogram można kupić już za ok. 12 zł, jest więc co najmniej 2 razy tańszy od ksylitolu. Spokojnie można podawać go dzieciom i jeśli koniecznie chcemy posłodzić maluchowi herbatkę, zdecydowanie lepiej dodać odrobinę erytrolu niż cukru.

Erytrytol sprawdzi się także w wypiekach, galaretkach, lodach, sosach i innych naszych wyrobach. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzić z ilością. Ten słodzik, podobnie jak ksylitol, fermentuje w jelitach. Może powodować wzdęcia, gazy oraz krótkotrwałą biegunkę, ale tylko, jeśli zjemy go za dużo.

Zobacz także: 

Karmią gorzej niż 30 lat temu. Jadłospis ze żłobka wkurzył rodziców

Już lepiej zrobisz, gdy dasz dziecku czekoladę! Zaskakujące słowa dentystki

Walczy z bakteriami i stawia na nogi. Woda miodowa jest jeszcze zdrowsza niż miód