Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Karmią gorzej niż 30 lat temu. Jadłospis ze żłobka wkurzył rodziców

Karmią gorzej niż 30 lat temu. Jadłospis ze żłobka wkurzył rodziców

Jedzenie w przedszkolu
fot. Shutterstock

Jadłospisy w przedszkolach i żłobkach pozostawiają wiele do życzenia. Rodzice się martwią, bo wkładają dużo wysiłku w to, by nauczyć dzieci jeść zdrowo. Starają się eliminować z ich diety cukier, kwasy tłuszczowe oraz wysokoprzetworzone produkty, ale w placówkach dziecko i tak je dostaje.

Wiadomo, że maluchy uwielbiają wszystko, co mączne i słodkie. Nie chodzi o to, by wszystkiego zabraniać, ale by zachować zdrowy balans. A w wielu żłobkach czy przedszkolach nie ma mowy o żadnej równowadze.

Jadłospisy w żłobkach i przedszkolach martwią rodziców

Rodzice dokładają wszelkich starań, by na talerz dziecka trafiały pełnowartościowe produkty. Uczą dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych, starając się, by w każdym posiłku znalazła się spora porcja białka, źródło węglowodanów, zdrowe tłuszcze i oczywiście warzywo lub owoc. Jednak te wysiłki nijak się mają do tego, co dzieci dostają w żłobku.

Mogłoby się wydawać, że czasy budyniu, zacierek i codziennych zup mlecznych w przedszkolach przeszły w niepamięć wraz z końcem lat 90. Okazuje się jednak, że mimo dość restrykcyjnych wytycznych dla żywienia dzieci, jadłospisy wyglądają nieco marnie.

Kasia (14).jpg
Fot. Freepik autor: bearfotos

Pokazała, co dziecko dostanie w żłobku

Jedna z mam zamieściła w serwisie X (dawniej Twitter) zdjęcie jadłospisu dziecka ze żłobka. Nie kryła niezadowolenia z tego, co było w menu. Na śniadanie dzieci dostawały m.in. zacierki, kaszę mannę czy płatki z mlekiem. Do tego w jadłospisie znajdują się takie rarytasy jak kiełbaski, pasta rybno-twarogowa, parówki czy ziemniaki z jajkiem.

W tym wszystkim jest dużo cukrów: śniadania na słodko, na obiad naleśniki, a przekąski to drożdżówka, budyń i kisiel. Owoce pojawiły się tylko raz. Wszystko wskazuje na to, warzywo na śniadanie też będzie tylko raz — ogórek na kanapce z masłem. "Jadłospis w żłobku to jedna z tych rzeczy, które mnie martwią" - przyznała autorka posta.

"Owoc raz w tygodniu. Kto wymyśla te jadłospisy?"

Post był komentowany przez innych rodziców, którzy są zaniepokojeni tym, co ich dzieci dostają w żłobkach do jedzenia. "Kto wymyśla te jadłospisy?" - skomentował jeden z użytkowników serwisu. "Weź mnie nie załamuj. Pewnie kuchnie mają? U nas catering. Porażka." - dodaje inna mama.

Jadłospisy w placówkach powinny być zgodne z rekomendacjami Instytutu Żywności i Żywienia. Zalecenia obejmują m.in. uwzględnienie dużej ilości warzyw i owoców, podawanie produktów pełnoziarnistych i ryb oraz ograniczenie potraw smażonych. Jak widać, nie wszystkie żłobki się do nich stosują.

Zobacz także:

Najdroższe publiczne żłobki w Polsce. Tu rodzice płacą krocie [MAPA]

Będą zamykać jedno po drugim. Dramatyczna sytuacja w przedszkolach

W przedszkolu aniołek, a w domu urządza piekło. Dlaczego dziecko się tak zachowuje?