Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Najpierw uważane za "światowe", potem wyśmiewane. To imię dla dziewczynki nadawane jest coraz rzadziej
Beata Łajca
Beata Łajca 28.01.2024 09:26

Najpierw uważane za "światowe", potem wyśmiewane. To imię dla dziewczynki nadawane jest coraz rzadziej

niemowlę
fot. Pixaby

Mimo pięknego znaczenia a coraz mniej rodziców decyduje się nazwać tak swoje córki. To imię oznacza “anielska”.

W 2023 r maluszków o tym imieniu urodziło się zaledwie 12. Jej imieniny są obchodzone m.in. 27 stycznia. Mowa oczywiście o Angelice!

Jest jak anioł, ale może pokazać pazurki

Angelika rzeczywiście może mieć wiele z anioła. Jest z natury dobra i chętnie pomaga. Ma raczej łagodne usposobienie, jest bardzo wrażliwa i romantyczna. Ma w sobie ogromne pokłady miłości, a partnerów wybiera tak, aby czuć się przy nich bezpiecznie.  Najczęściej pragnie domu pełnego dzieci i zwierząt, którymi uwielbia się opiekować. 

Z drugiej strony Angelika zazwyczaj robi to co jej się podoba. Często nie stosuje się nawet do poleceń swojego pracodawcy. Na szczęście ma wrodzoną zdolność do unikania problemów, także w pracy. Za to od swojej rodziny i bliskich wymaga, aby spełniali to, czego ona od nich oczekuje. Bardzo lubi porządek i może zrobić niezłą awanturę, gdy w domu panuje bałagan.

Projekt bez nazwy (11).jpg
fot. Freepik

Pochodzenie i znaczenie imienia Angelika

Imię Angelika pochodzi jeszcze ze starożytnego języka greckiego. Do nas trafiło za pośrednictwem łaciny, a następnie języka włoskiego. We wszystkich tych językach “angelica” oznacza po prostu anielska.

To imię w Europie jest bardzo uniwersalne. Pojawia się właściwie we wszystkich, wszędzie przyjmuje takie samo brzmienie i podobną pisownię. We Włoszech występuje też męska wersja tego imienia - Angelico. 

Jednak Angelik jest w Polsce coraz mniej. W 2020 roku imię to nadano 37 razy, rok później już tylko 25. W 20203 roku zaledwie 12 małych dziewczynek otrzymało to anielskie imię.

Imieniny i zdrobnienia

Jak już wspomnieliśmy, Angelika obchodzi imieniny 27 stycznia. Nie jest to jednak jedyna data, kiedy można wręczać kwiaty Angelikom. W kalendarzu ich imieniny znajdziemy także: 4 stycznia, 11 marca, 26 maja, 17 sierpnia i 6 grudnia.

Imię Angelika brzmi bardzo łagodnie i przywodzi na myśl raczej dziecko niż dorosłego. Ale można je zdrobnić i to na wiele sposobów. Najbardziej popularne będzie: Andzia, Angeliczka, Angelinka, Angelcia. Rodzice małych dziewczynek czasem mówią do nich Gelka (Dżelka) albo Angie (Endżi). 

Zobacz także:

Nikt nie chce mieć mściwej córki. Rodzice unikają tego imienia jak ognia

To imię dla dziewczynki oznacza wojowniczkę. One nigdy się nie poddają

To imię dla ambitnej i pięknej dziewczynki. Aż dziw, że Polacy już nie chcą nazywać tak córek

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?