Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Koi nerwy, leczy gardło i poprawia urodę. Wszystko, co warto wiedzieć o rumianku
Marta Uler
Marta Uler 22.03.2024 14:28

Koi nerwy, leczy gardło i poprawia urodę. Wszystko, co warto wiedzieć o rumianku

rumianek
Fot. Pexels/Cottonbro Studio

Pomaga na ból brzucha, ułatwia zasypianie, jest nieoceniony podczas przeziębienia. Rumianek. Bez niego nasze babcie nie wyobrażały sobie ani kuchni, ani domowej apteczki. Dbał także o ich urodę – rozjaśniał włosy, niwelował sińce pod oczami i dodawał skórze blasku.

Dziś wciąż  cieszy się dużą popularnością. Niemal w każdym sklepie spożywczym znajdziemy go na półce wśród herbat. Mamy chętnie podają go dzieciom, bo uchodzi za łagodne i dobre dla każdego zioło. 

To musisz wiedzieć o rumianku

Lekarze pediatrzy często uczulają świeżo upieczonych rodziców, by uważali na rumianek. Powszechnie uważa się, że jest idealny dla małych dzieci, delikatny dla przewodu pokarmowego, a przy tym bardzo zdrowy. Dlatego naturalnym wyborem wielu mam, kiedy zastanawiają się, co podać dziecku do picia, jest napar z rumianku. 

Rumianek z koperkiem do niedawna podawano już tym najmłodszym niemowlętom, na kolki. Jednak okazało się, że oba te zioła mogą uczulać i dziś już lekarze nie polecają przepajania maluchów. Ale starszym dzieciom, które nie mają alergii, jak najbardziej rumianek może pomóc. 

To roślina o charakterystycznych kwiatach, z białymi płatkami i żółtym środkiem, o wszechstronnym działaniu. Rumianek (Matricaria chamomilla) pochodzi z terenów Europy południowo-wschodniej oraz Azji Mniejszej, a znany był już w starożytności. Nie sposób przecenić jego właściwości. 

Fot. Pexels/Vlada Karpovich

Rumianek – właściwości zdrowotne

Substancje biologicznie czynne, które sprawiają, że rumianek ma tak szerokie spektrum działania, wymienić należy choćby olejki eteryczne (m.in. α-bisabolol, farnezen, myrcen), pochodne flawonowe, kumaryny, kwasy fenolowe, a także polisacharydy. Sprawiają one, że rumianek ma właściwości:

  • przeciwzapalne,
  • przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, 
  • rozkurczowe,
  • przeciwbólowe,
  • antyoksydacyjne,
  • przeciwalergiczne – to ciekawe, ale rumianek ma jakby podwójną naturę. Z jednej strony może uczulać – najczęściej, kiedy jest stosowany zewnętrznie, ale także, ze względu na związek chamazulen, który zawiera, może obniżać poziom histaminy.
Fot. Pexels/Pexels User

Jak stosować rumianek?

Jak czytamy na stronie mp.pl (Medycyna Praktyczna): "Komitet ds. Produktów Leczniczych Roślinnych Europejskiej Agencji Leków stwierdził, że z uwagi na długotrwałe stosowanie, wyroby medyczne zawierające kwiat rumianku można stosować w następujących sytuacjach” i wymienia się tu:

  • łagodzenie objawów przeziębienia i grypy,
     
  • leczenie dolegliwości żołądkowo-jelitowych, jak wzdęcia – rumianek sprawdza się także przy łagodnych wrzodach, a także infekcjach, tzw. grypach żołądkowych, ponieważ działa rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, 
     
  • łagodzenie skurczów brzucha, np. podczas menstruacji,
     
  • leczenie stanów zapalnych jamy ustnej i gardła,
     
  • uzupełnienie leczenia podrażnienia skóry oraz obszaru wokół odbytu i genitaliów, jeśli wykluczone są poważne choroby,
     
  • leczenie stanów zapalnych skóry, powierzchniowych zranień, zadrapań, ale także np. czyraków.

By skorzystać z prozdrowotnych właściwości rumianku, poleca się zrobić z niego napar. Herbatka, parzona pod przykryciem 10 minut, idealnie sprawdzi się przy bólu gardła, podczas przeziębienia (w tym przypadku, poza herbatką, warto także zrobić sobie inhalację z rumianku), przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego – np. kiedy zjemy nieco za dużo – a nawet na sen. 

Składniki zawarte w rumianku, takie jak flawonoidy, terpenoidy i inne substancje roślinne, wykazują właściwości uspokajające, działają łagodząco na układ nerwowy. To ziele poleca się w sytuacjach stresujących. Picie naparu z rumianku może więc pomóc w relaksacji i zmniejszeniu napięcia, a to sprzyja zasypianiu. 

Rumianek – właściwości kosmetyczne

Dawniej, nasze babcie – blondynki – robiły sobie z rumianku płukanki do włosów, bo pięknie je rozjaśniał. Dziś także panie, które stawiają na naturalne metody, często go używają. Rumianek świetnie odżywia cebulki włosowe, ale także działa wysuszająco – więc może być niezastąpiony w przypadku nadmiernego przetłuszczania się włosów. 

Rumianek dba także o naszą skórę. W formie okładów nie tylko przyspiesza gojenie się drobnych ranek, otarć i zadrapań, ale także niweluje sińce pod oczami. Ponieważ działa oczyszczająco, przeciwbakteryjnie i łagodząco na stany zapalne, może okazać się skuteczny w przypadku redukcji wszelkich przebarwień, a także wspomagać leczenie trądziku. 

Fot. Freepik

Zobacz także:

Pamiętasz ten hit PRL-u? Anginka stała na parapecie w domu każdej babci

Języki teściowej powinny znaleźć się w każdym domu. Ten kwiat dba o nasze zdrowie

Maść majerankowa na katar u dziecka. Oczyści nosek maluszka w dwa dni [PRZEPIS]

Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco