Budzisz się z bólem głowy? Nie bagatelizuj tego, w tej chorobie liczy się czas
Głowa czasem boli. Z napięcia lub przemęczenia. Od stresu albo podczas infekcji. Ale gdy budzisz się rano, teoretycznie wypoczęta i zregenerowana, głowa nie powinna boleć. Jeśli tak jest, to ten sygnał potraktuj jak alarm.
Ból głowy zawsze z czegoś wynika. Gdy trudno samodzielnie wskazać przyczynę, trzeba skonsultować się ze specjalistą. W ten sposób może objawiać się wiele poważnych chorób. A, jak wiadomo, czas ma wielkie znaczenie.
Gdy boli głowa...
Ból głowy to objaw. To trzeba zaznaczyć na samym początku. Głowa (ani żadna inna część ciała) nie boli tak po prostu, tylko zawsze z jakiegoś powodu. Zwykle ze stresu, przemęczenia, jakiegoś napięcia. Czasem głowa boli kiedy jesteśmy przeziębieni lub mamy grypę, a szczególnie jest to zauważalne podczas zapalenia zatok.
Jedno jest pewne: poranny ból głowy może zepsuć cały dzień. Jeśli pierwsze, o czym myślimy tuż po przebudzeniu to kawa i tabletka, nie jest dobrze. To nie jest normalne i trzeba się tym zająć. Jasne, czasem może się tak zdarzyć, np. jeśli poprzedniego dnia zbyt długo siedziałyśmy przed komputerem, albo zjadłyśmy "śmieciową” kolację. Ale to nie może być reguła.
Dlaczego rano tak boli?
Jest wiele powodów bólu głowy. Warto zdać sobie z nich sprawę, bo w większości przypadków jesteśmy w stanie wdrożyć naprawdę skuteczną prewencję. Ból głowy może oznaczać:
- Napięcie mięśniowe – to jedna z głównych przyczyn bólu głowy. I znowu, za tym napięciem także coś stoi. Może to być np. stres, albo niewłaściwe ułożenie ciała podczas snu (materac!) lub szereg innych powodów.
- Niedostateczna ilość snu – jeśli się dobrze nie wysypiasz, śpisz w nieregularnych porach, to może skutkować porannym bólem głowy. Nasze ciało potrzebuje po prostu odpowiedniej ilości snu, aby regenerować się i odpocząć.
- Migrena – to choroba określana mianem pierwotnego, czyli samoistnego, bólu głowy, ale tak naprawdę są czynniki, które prowadzą do jej pojawienia się. Migrenowcy wiedzą o tym doskonale – to mogą być niektóre potrawy, głośne dźwięki, mocne światło, uczucie głodu, itp.
- Zła dieta – spożywanie niezdrowych pokarmów, fastfoodów, różnych przetworzonych produktów, ale także pomijanie posiłków wpływa na poziom cukru i ciśnienie krwi, a to z kolei – może prowadzić do bólu głowy.
- Odwodnienie – właściwe nawadnianie to podstawa dobrego samopoczucia. Dorosły człowiek powinien dziennie wypijać około 30 ml/kg masy ciała. W lecie jeszcze więcej. A jeśli o to nie dba, to po nocy, kiedy to odwodnienie zwiększa się jeszcze bardziej, ma prawo boleć głowa.
- Używki – nadmierne spożycie alkoholu (kac!) lub palenie papierosów może wpływać na jakość snu i powodować poranny ból głowy.
Czasem przyczyna nie jest wcale błaha
Powyższe przyczyny porannych bólów głowy, jak widać, w dużej mierze zależą od nas samych. Jeśli zdarza ci się, że budzisz się rano z bólem, może wystarczy przeanalizować codzienne nawyki i wprowadzić do nich nieco zmian, a więc: zadbać o odpowiednią ilość snu, zdrowo się odżywiać, nawadniać, rzucić palenie i zapisać się np. na jogę lub mindfulness.
Bywa jednak, że ból głowy jest oznaką znacznie poważniejszego problemu. Jeśli uważasz, że twój tryb życia jest w porządku, że w miarę zdrowo się odżywiasz, pijesz wodę, śpisz 7-8 godzin na dobę itp., a mimo wszystko o poranku budzi cię ból głowy, warto zgłosić się z tym do lekarza. Bo ten ból głowy może wskazywać także na:
- bezdech senny – to zaburzenie, w którym osoba przerywa oddychanie przez krótkie okresy podczas snu, przez co organizm jest niedotleniony,
- bruksizm – czyli zgrzytanie zębami, zaciskanie szczęk podczas snu,
- nadciśnienie tętnicze – wzrost ciśnienia jest największy właśnie nad ranem,
- choroby układu oddechowego – takie jak np. przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) lub astma,
- problemy z nerkami – niewydolność nerek lub innymi choroby, w których przebiegu dochodzi do zatrzymania płynów w organizmie,
- zaburzenia metaboliczne, takie, jak np. cukrzyca,
- niektóre choroby neurologiczne, np. stwardnienie rozsiane,
- niedobory witamin i minerałów, zwłaszcza witaminy B2 (ryboflawiny) i magnezu,
- depresja i stany lękowe,
- nowotwory, torbiele, naczyniaki, tętniaki;
Nie lekceważ porannych problemów
Jak widać, może być wiele powodów, dla których rano budzimy się z bólem głowy. Niektóre są mniej, ale inne bardziej poważne. Idź do lekarza, jeśli źle się czujesz. Zrób konieczne badania. Nie bój się – nawet jeżeli okaże się, że jesteś na coś chora, w porę wykryta choroba ma zawsze większe szanse na wyleczenie.
Nigdy nie bagatelizuj swojego złego samopoczucia. Jeżeli nie wiesz, do jakiego lekarza zgłosić się ze swoim problemem, odwiedź po prostu internistę, on pokieruje cię dalej. Naprawdę warto o siebie zadbać, choćby ze względu na dzieci.
Zobacz także:
Jesienna depresja dotyka także dzieci. Tych sygnałów nie lekceważ