Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Chcesz mieć mądre i pewne siebie dziecko? Natychmiast włącz mu telewizor
Aneta Zabłocka
Aneta Zabłocka 11.08.2023 14:02

Chcesz mieć mądre i pewne siebie dziecko? Natychmiast włącz mu telewizor

Dziecko ogląda bajki
Fot. Lisa Fotois

Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak. Choć przez lata było tłumaczone nam, że oglądanie telewizji szkodzi dzieciom, to nikt nie pokusił się o zajrzenie na drugą stronę lustra. A co dobrego dają naszym dzieciom telewizyjne bajki? Więcej, niż możesz się spodziewać.

Przyjaciele z ekranu to coś więcej niż prosty zastrzyk hormonu szczęścia dla dzieci. To także nauka słownictwa, wzmacnianie wyobraźni, pamięci i początek przygody z odkrywaniem własnych zainteresowań. Nie wierzysz? To patrz

Oglądanie bajek a rozwój mowy

Logopedzi i psychologowie jak mantrę powtarzają - nieustannie mów do dziecka. To poprzez kontakt z rodzicem, dzieci uczą się mówić, poznają nowe słowa i nawiązują więź.

Ale wiem, co myślisz, ile można mówić o tym, że słoneczko świeci. Wtedy z pomocą przychodzą kreskówki. Wybrane stosownie do wieku, operują słownictwem zrozumiałym przez maluchy i mogą pomóc im w nauce nowych wyrazów.

Pozytywne aspekty oglądania bajek dla rozwoju mowy u dzieci:

Każda z bajek prezentuje inne słownictwo i inny sposób wyrażania się. To okazja dla dziecka do poznania nowych słów oraz nauki dialogu z kimś innym, niż tylko trajkocząca mama.

Różnorodność postaci, wątków i fabuły to niezmiernie ważny aspekt oglądania bajek. Dzieci obserwując reakcję bohaterów, uczą się rozumieć strukturę narracyjną, co może pomóc im w przyszłości w tworzeniu własnych opowiadań. Zdecydowanie przyda się na lekcjach języka polskiego.

Ta wielość bohaterów ma również duże znaczenie w nauce dźwięków, intonacji, mimiki, akcentów i fonetyki. To świetna pierwsza lekcja rozpoznawania reakcji innych osób oraz otworzenie się na naukę języków obcych.

Na dodatek wszystkie te bajki są kolorowe, śpiewające i narysowane. To genialne ćwiczenie wyobraźni. 
 

Umiejętności, które przydadzą się w szkole

Oglądanie bajek może mieć wiele pozytywnych wpływów na rozwój dzieci. Oto kilka z nich:

Rozwijanie wyobraźni - bajki często przedstawiają fantastyczne światy, postaci i sytuacje, co stymuluje wyobraźnię dzieci. Dzięki temu dzieci uczą się myślenia kreatywnego i rozwijają zdolność do tworzenia własnych historii i pomysłów.

Rozwijanie umiejętności językowych - wzbogacają słownictwo, uczą nowych wyrażeń, pomagają zrozumieć różne metody komunikacji.

Nauka wartości i moralności - bajki zawierają przesłania i morały, które uczą empatii, uczciwości, przyjaźni.

Rozwijanie umiejętności społecznych - dzięki obserwowaniu relacji pomiędzy postaciami, bajki modelują pożądane zachowania społeczne.

Zwiększanie zainteresowań - rozszerzenie zainteresowań dziecka o zwierzęta, auta, naukę.

Rozwijanie zdolności poznawczych - przyczyniają się do nauki wyciągania wniosków i badania elementów przyczynowo-skutkowych.

Zabawa i relaks - po prostu.

Rozwijanie zdolności wizualnych - uczą rozpoznawać kształty i kolory, pobudzają wyobraźnię wizualną.

Rozwijanie koncentracji - dłuższe bajki mogą uczyć koncentracji oraz wzmacniać pamięć.

Ale, nie wszystko jest takie czarno białe. Oczywiście długotrwałe oglądanie bajek może wpływać również negatywnie na zdrowie dziecka. Szczególnie jeśli przyjrzymy się skutkom ekspozycji na niebieskie światło. 
 

Jak niebieskie światło wpływa na mózg dziecka?

Niebieskie światło pochodzące z ekranów urządzeń elektronicznych, może mieć wpływ na mózg dzieci, zwłaszcza jeśli dziecko ogląda bajki tuż przed snem i więcej niż jeden odcinek "Maszy i niedźwiedzia".

Niebieskie światło jest bogate w krótkie fale światła o wysokiej energii, które wpływa na rytm dobowy organizmu. Może ono produkcję melatoniny, hormonu, który reguluje sen. To w bezpośredni sposób wpływa na problemy z zasypianiem i nocne przebudzenia.

Nadmierne korzystanie z ekranów elektronicznych może wpłynąć na umiejętność skupienia uwagi dziecka, ponieważ długa ekspozycja wpływa na umiejętności poznawcze. Ponadto skakanie z odcinka na odcinek sprawia, że dziecko nie musi długo skupiać się na fabule. Z tego względu lepiej obejrzeć jeden odcinek i wyłączyć telewizję lub włączyć długą bajkę i podzielić ją na dwa wieczory. To pobudzi pamięć dziecka.

Nie wspominam już nawet o fizycznych objawach zbyt długiego siedzenia przed ekranem tj. zmęczenie oczu i bóle głowy.

przytul mnie bajka netflix.jpg

Ile czasu dziecko może oglądać bajki?

Według American Academy of Pediatrics (AAP) zalecane jest, aby dzieci w wieku od 2 do 5 lat nie spędzały przed telewizorem/komputerem/telefonem więcej niż godzinę dziennie. Dla dzieci poniżej 18. miesięca życia zalecają ograniczenie ekspozycji na media, z wyjątkiem interaktywnych, wysokiej jakości treści oglądanych w towarzystwie opiekuna.

Dla dzieci starszych, od 6 do 18 lat rodzice powinni sami ustalać normy. Różnicą jest przecież, czy szkolniak siedzi przez godzinę wertując You Tube'a, czy spędza ten czas, oglądając z rodzicem film przyrodniczy.

Ponieważ w dzisiejszych czasach nie jesteśmy w stanie kontrolować czasu ekspozycji naszego dziecka na ekran, lepiej zdać się na intuicję. Siedzenie z zegarkiem w ręku nie przyniesie nic dobrego. Znacznie lepiej brać aktywny udział w oglądaniu bajek razem z dzieckiem. A następnie, by wspomóc jego pamięć, koncentrację oraz wzmóc pozytywne postawy przedstawione w bajce - porozmawiać i pobawić się z maluchem.

Już widzę, jak przewracacie oczami na myśl o zabawie w "Psi Patrol". Jednak na dobrą sprawę opowieść o dzielnej ekipie piesków może być powodem do zorganizowania wycieczki do schroniska, czy remizy strażackiej. Taka lekcja będzie cenna dla was obojga. 

Zobacz też:

O której godzinie kłaść dziecko spać? Konkretne zalecenia

Laptopy dla uczniów klas 4 wybrane. Te szkoły dostaną je jako pierwsze [LISTA]

Skoro ona mogła to zrobić, mogą wszyscy. Policjantka dosadnie do rodziców gołych bobasów

Kto ogląda twoje dziecko w sieci? Ten film otworzy ci oczy
zdjęcia dzieci w sieci
Rodzice wciąż chcą chwalić się dziećmi w sieci. Choć specjaliści przed tym przestrzegają, media społecznościowe przepełnione są zdjęciami i filmikami, na których uwiecznione są maluchy. Może ten film w końcu to zmieni – dobitnie pokazuje, jak groźne dla dziecka mogą być skutki umieszczania w Internecie jego wizerunku. Film opublikował doktor prawa Maciej Kawecki, który jak sam zapewnia – nigdy nie umieszczał zdjęć swoich dzieci w Internecie, bo uważa to za obrzydlistwo. Film naprawdę powinien otworzyć oczy wszystkich rodziców, którzy do tej pory beztrosko udostępniają wizerunek dzieci w mediach społecznościowych. Nawet jeśli ograniczają ich publikację do wąskiej grupy znajomych, nie mogą być pewni, że fotki lub filmiki nie dostaną się w niepowołane ręce. – Robienie zasięgów na wizerunku nieświadomego ryzyk własnego dziecka uważam za działanie, które powinno doczekać się szczególnej regulacji prawnej – podkreśla dr Maciej Kawecki. 
Czytaj dalej
Fałszywe SMS-y do rodziców. Jest ich coraz więcej. Nie daj się nabrać!
fałszywe SMS-y do rodziców
Nie daj się nabrać na fałszywy SMS. To próba pishingu. Takie wiadomości dostają nie tylko osoby starsze. Rodzice też są na celowniku cyberprzestępców. Nie tak dawno portal Niebezpiecznik ostrzegał rodziców przed fałszywymi wiadomościami SMS o pomocy finansowej od rządu. Teraz matki i ojcowie, i nie tylko oni otrzymują również inne niepokojące wiadomości. Jak nie dać się nabrać?
Czytaj dalej