Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przed ciążą > Co jeść, żeby zajść w ciążę? Te produkty podkręcą twoją płodność
Małgorzata Wódz
Małgorzata Wódz 23.08.2023 10:16

Co jeść, żeby zajść w ciążę? Te produkty podkręcą twoją płodność

dieta na płodność
fot. Canva

Zdrowe odżywianie połączone z aktywnością fizyczną i rezygnacją ze złych nawyków może pomóc szybciej zajść w ciążę. Sprawdź, co jeść, a czego unikać, kiedy starasz się o dziecko?

Kiedy starasz się o dziecko, potrzebujesz właściwej dawki składników odżywczych, aby stworzyć odpowiednie warunki dla poczęcia. Oto przewodnik po diecie, która pomoże ci w osiągnięciu tego celu. 

Produkty bogate w kwas foliowy

Kwas foliowy jest jednym z najważniejszych składników dla kobiet starających się o dziecko. Bierze udział w procesie tworzenia DNA i jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu. 

Badania przeprowadzone wśród par poddawanych leczeniu niepłodności sugerują, że kwas foliowy może zwiększać prawdopodobieństwo zajścia w ciążę i urodzenia dziecka. Kwas foliowy znajdziesz w zielonych warzywach liściastych, fasoli, orzechach i produktach z pełnego ziarna. 

zielone warzywa.png

fot. Canva

Jaja, chude mięso i rośliny strączkowe

Wybieraj produkty zawierające białko wysokiej jakości, takie jak jaja, chude mięso i rośliny strączkowe. Unikaj mięsa przetworzonego i czerwonego, które może zmniejszać płodność. Naukowcy zwracają uwagę, że tłuszcze nasycone, w które obfituje czerwone mięso, mogą też obniżać jakość nasienia u mężczyzn. 

Jeśli starasz się o dziecko, warto pić napoje mleczne zawierające białko, takie jak kefiry i jogurty. Białko wysokiej jakości dostarczają również jaja. Natomiast żółtka jaj zawierają witaminę B, kwasy omega-3 oraz kwas foliowy, który pomaga organizmowi wytwarzać czerwone krwinki i pomaga w utrzymaniu rozwoju zarodka.

pexels-jane-doan-793785.jpg

Bogate w białko (a także błonnik) są fasola i soczewica. Z doniesień wynika, że mogą pomóc poprawić owulację. Zastąpienie białka zwierzęcego roślinnymi źródłami białka może zmniejszyć ryzyko niepłodności owulacyjnej. Zarówno fasola jak i soczewica są też źródłem kwasu foliowego, niezbędnego składnika pomagającego w zapłodnieniu i pomagającego w zdrowym rozwoju zarodka.

Pełnotłusty nabiał, ryby i zdrowe oleje

Badania Nurses' Health Study wykazały, że spożywanie pełnotłustych produktów mlecznych, takich jak mleko, jogurty, sery, zamiast produktów niskotłuszczowych, może zwiększyć szanse na zajścia w ciążę.

W diecie przyszłej mamy ważną pozycję powinny stanowić też produkty zawierające zdrowe tłuszcze. Są istotne dla równowagi hormonalnej i zdrowia komórek. Wybieraj oliwę z oliwek, orzechy, nasiona chia, siemię lniane, a także tłuste ryby morskie. Ryby to też doskonałe źródło białka, zdrowych kwasów tłuszczowych oraz witaminy D.

Węglowodany złożone i produkty bogate w witaminy i minerały

Węglowodany złożone dostarczają energii i stabilizują poziom cukru we krwi. Wybieraj pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa, owoce i strączkowe. Unikaj produktów wysoko przetworzonych i o dużej zawartości cukru.

Dieta przyszłej mamy powinna być pełna witamin i minerałów, które odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowego układu rozrodczego. Jedz warzywa i owoce o intensywnych kolorach, które są bogate w przeciwutleniacze, takie jak witamina C i E, oraz zawierają minerały, takie jak cynk i selen.

Staraj się, by połowę twojego talerza stanowiły warzywa. Ale jedz też owoce, takie jak jagody, truskawki, maliny. Są bogate w przeciwutleniacze i przeciwzapalne składniki odżywcze. Nie obawiaj się jeść owoców cytrusowych, takich jak pomarańcze, ponieważ są bogate w witaminę C, wapń, potas i kwas foliowy. Niektóre badania pokazują, że witamina C może zwiększyć szanse na zajście w ciążę. 

Zobacz też:

Coraz więcej kobiet zachodzi w gwiezdne ciąże. Na czym to polega?

12 objawów ciąży, o których prawie nikt nie mówi

Jak nawiązać więź z niemowlakiem? Na pewno nie słuchając głupich rad

Jakie imiona dla dziewczynek będą modne w 2024 roku? Julka w dół. W górę stare polskie imiona
modne imiona dla dziewczynek 2024
Sprawdzamy, jakie imiona dla dziewczynek będą modne w najbliższych miesiącach. Nadal trwa moda na krótkie imiona, ale widoczny jest nowy trend – do gry wracają imiona tradycyjne z długą historią. Przeanalizowaliśmy rankingi popularności imion dla dziewczynek z ostatnich czterech lat. Na tej podstawie typujemy, jakie imiona dla dziewczynek będą najczęściej wybierane przez rodziców w najbliższym czasie – do końca roku 2023 i w roku 2024. Nie ma tu większych zaskoczeń, ale jest jedno imię, które nie cieszyło się do tej pory dużą popularnością. Wymieniamy też imiona, po które rodzice sięgają rzadziej.  
Czytaj dalej
Nowy bon turystyczny w nowej formie. Czy rodzice będą zadowoleni?
nowy bon turystyczny 2023
W ostatnich miesiącach pojawiły się informacje, że rząd planuje uruchomić kolejny bon turystyczny. W związku z tym część rodziców wstrzymywała się nawet z rezerwacjami wakacji. Na temat nowego bonu wypowiedzieli się przedstawiciele rządu. Sprawdziliśmy, co wiadomo na ten temat.Polski Bon Turystyczny był formą wsparcia dla branży turystycznej i dla rodziców. Miał ożywić turystykę w związku z zastojem wywołanym pandemią. Program wprowadzono w życie 1 sierpnia 2020 roku. Miał ważność do 1 marca 2023 roku (usługę nim opłacaną można realizować jeszcze do września 2023, pod warunkiem że opłaciliśmy ją do końca lutego). Bon opiewał na kwotę 500 zł i był przyznawany jednorazowo. 
Czytaj dalej