Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Co miesiąc dreszcze i ból mięśni? Ta przypadłość dotyka wielu kobiet
Beata Łajca
Beata Łajca 15.02.2024 16:19

Co miesiąc dreszcze i ból mięśni? Ta przypadłość dotyka wielu kobiet

grypa menstruacyjna
fot. Freepik

My kobiety nie mamy łatwo. Wiele z nas co miesiąc przeżywa prawdziwe katusze. Przed okresem boli nie tylko brzuch, ale też piersi i mięśnie. Nastrój zmienia się z minuty na minutę i najchętniej co chwilę sięgałybyśmy po coś do jedzenia. To typowe objawy PMS – zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Okazuje się jednak, że na tym nie koniec.

Część kobiet przechodzi miesiączkę dużo gorzej niż inne. W niektórych krajach mogą wtedy liczyć na urlop miesiączkowy.  One wcale nie przesadzają! Jest na to medyczne uzasadnienie. Silne osłabienie, bóle mięśni, gorączka – to jedne z objawów stanu zwanego potocznie grypą miesiączkową. Jak to możliwe, że okres wywołuje w nas objawy grypy? Czy da się temu zaradzić?

Co to jest grypa miesiączkowa

Grypa miesiączkowa to nie jednostka chorobowa, ale nazwa zespołu objawów, jakie towarzyszą niektórym kobietom tuż przed okresem. Objawy te są wyjątkowo nieprzyjemne i mogą wyłączyć z normalnego funkcjonowania na kilka dni.

Kobiety, które dotyka ta przypadłość, między owulacją a miesiączką zaczynają czuć się dokładnie tak, jakby złapały grypę. Zaczyna się zwykle od postępującego osłabienia, a kończy niekiedy nawet na wysokiej gorączce.

Objawy grypy miesiączkowej:

  • osłabienie
  • zmęczenie
  • mdłości
  • biegunka
  • bóle głowy
  • bóle mięśni
  • uderzenia gorąca
  • gorączka

Wiele pań nie zdaje sobie nawet z tego sprawy, że powodem złego samopoczucia nie jest wirus, ale zbliżająca się miesiączka. O grypie miesiączkowej możemy mówić, kiedy złe samopoczucie przydarza się cyklicznie, przed prawie każdym okresem.

Beata (23).jpg
fot. Pixabay

Przyczyny grypy miesiączkowej

Grypa miesiączkowa ma związek z hormonami, których poziom zmienia się tuż przed okresem. Złuszczające się endometrium uwalnia prostaglandyny, które są hormonami odpowiedzialnymi za wywołanie i utrzymanie stanu zapalnego.

Niewielka część tych hormonów może przedostać się do krwioobiegu kobiety, wywołując w jej organizmie stan zapalny. A to owocuje objawami charakterystycznymi dla infekcji wirusowej.

Niestety oznacza to, że grypy miesiączkowej nie da się tak po prostu pozbyć. Jeżeli mamy do niej skłonności, to będzie wracała z każdym okresem. Nieprzyjemne objawy można jednak złagodzić. Warto też sprawdzić, czy złe samopoczucie przed miesiączką nie wiąże się z innymi problemami zdrowotnymi.

Jak sobie radzić z grypą miesiączkową

Najlepszym sposobem na grypę miesiączkową będzie odpoczynek, picie dużej ilości wody, dieta bogata w przeciwutleniacze i pozbawiona wysokoprzetworzonych produktów. Antyoksydanty występują nie tylko w owocach i warzywach, ale także w przyprawach. 

Wśród tych ostatnich niezwykle skuteczna w walce ze stanem zapalnym jest kurkuma. Aby złagodzić objawy, można stosować leki przeciwzapalne, chociażby ibuprofen. Pomóc może także antykoncepcja hormonalna.

Ale grypie miesiączkowej warto się przyjrzeć nieco bliżej, bo może się zdarzyć, że przyczyna przykrych objawów to nie tylko wahania hormonalne, ale także przewlekły stan zapalny w organizmie wywołany chorobą. Jeżeli regularnie przed okresem czujesz się źle, warto zrobić przynajmniej podstawowe badania, aby skontrolować swoje zdrowie.

Zobacz także:

Glutek z siemienia lnianego to prawdziwy hit. Spłyca zmarszczki od ręki

Tego się nie odkrawa! Przez oszczędność można wylądować w szpitalu

Maść majerankowa na katar u dziecka. Oczyści nosek maluszka w dwa dni