Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przed ciążą > Staracie się o dziecko? Lekarz może zalecić... pigułki antykoncepcyjne

Staracie się o dziecko? Lekarz może zalecić... pigułki antykoncepcyjne

pigułki antykoncepcyjne
fot. Shutterstock

Podjęliście decyzję, że zrezygnujesz z antykoncepcji hormonalnej i będziecie starać się o dziecko? Gratulacje! Wiele kobiet w tej sytuacji martwi się, czy przyjmowane wcześniej tabletki nie będą miały wpływu na płodność i zdrowie dziecka.

Nie ma się czego obawiać. Okazuje się, że środki hormonalne mogą nawet... zwiększać płodność! To dlatego wiele kobiet zachodzi w ciążę w pierwszych cyklach po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych.

Płodność po pigułkach antykoncepcyjnych

Panuje powszechne przekonanie, że długotrwałe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych zmniejsza płodność. Badania wykazały jednak, że to mit! To prawda, że pigułki hamują owulację, ale tylko w czasie ich przyjmowania. Już po kilku dniach od odstawienia w organizmie nie ma śladu po hormonach.

Szanse na poczęcie są już w pierwszym cyklu. To kwestia indywidualna, ale najczęściej po 2-3 tygodniach przywrócona zostaje pełna równowaga hormonalna. Więcej, wiele wskazuje na to, że antykoncepcja wręcz zwiększa płodność!

Kasia (35).jpg
Fot. Pexels

 

Antykoncepcja zwiększa płodność

U wielu kobiet tuż po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych płodność wzrasta. W pierwszych 2-3 miesiącach stymulacja jajników jest silniejsza niż zazwyczaj. Organizm na swój sposób próbuje "nadrobić", więc uwalnia więcej komórek jajowych. A to oznacza większe szanse na zapłodnienie. I znacznie większe prawdopodobieństwo ciąży bliźniaczej.

Czasami lekarze przepisują pigułki antykoncepcyjne kobietom, które bezskutecznie starają się o dziecko przez dłuższy czas. Biorą je przez około trzy miesiące, a po odstawieniu wznawiają próby. Ten sposób często jest wykorzystywany w przypadku osób chorujących na PCOS (zespół jajników policystycznych).

Starania o ciążę po odstawieniu antykoncepcji

Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby rozpocząć starania od razu po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych. Jest to w pełni bezpieczne dla dziecka, a niewielkie dawki hormonów, które pozostają w organizmie, nie mają żadnego wpływu na przebieg ciąży.

Czasami jednak trzeba poczekać trochę dłużej. Każdy organizm jest inny i bywa, że przywracanie równowagi hormonalnej może nieco potrwać. To normalne, daj swojemu ciału trochę czasu. Kobiece hormony to skomplikowany system i wpływa na nie wiele czynników. A jeśli coś cię niepokoi, zgłoś się do ginekologa. Razem ustalicie najlepszy plan odstawienia antykoncepcji.

Zobacz także: 

Przed ciążą odwiedź... dentystę. Dziecko wyciąga więcej niż urodę

Już nie będziesz stawać na głowie! Tak zwiększysz szanse na poczęcie dziecka

Zaplanuj płeć dziecka. Chiński kalendarz podpowie, kiedy zajść w ciążę