Czy dopajać niemowlę? 5 ważnych zasad na upał
Upał potrafi być nieznośny. Szczególnie dla maluszków, których system regulacji temperatury nie działa jeszcze najlepiej. W ciepłe dni pojawia się chęć dopajania niemowlęcia. Czy tak powinno się robić? I jeśli tak, to czym dopajać? Odpowiadamy.
Dopajanie niemowlęcia: czy konieczne?
Wbrew temu, co może się wydawać, dopajanie niemowlęcia w czasie upałów nie jest konieczne, ale tylko wtedy, gdy jest karmione piersią.
W 2022 roku przeprowadzono badania dotyczące zdrowia dzieci w gorącym i suchym klimacie. Obszar badań objął takie kraje jak Indie, Pakistan, Jamajka, Peru, Brazylia, Kenia i Egipt. Sprawdzano m.in. stan nawodnienia niemowląt karmionych piersią przez matki żyjące na co dzień w temperaturach przekraczających 30 st. C.
Okazało się, że nawet w tak ekstremalnych warunkach mleko matki zapewnia odpowiednie nawodnienie niemowlętom. Dopajanie nie było potrzebne.
Inaczej jest z dziećmi karmionymi mlekiem modyfikowanym. W przypadku takiego żywienia należy dopajać niemowlę, ale tylko wodą. Powinna być przegotowana i podana w temperaturze pokojowej.
Ponieważ skóra niemowląt nie posiada jeszcze wystarczającej ilości gruczołów potowych, by się schłodzić. Warto zapewnić pomoc w postaci odpowiedniego nawodnienia.
Zasady karmienia niemowlęcia w czasie upałów
Przystawiaj do piersi tak dużo, jak potrzebuje - niemowlę może dawać znać, że chce pić i wyjątkowo często domagać się przystawiania do piersi. Należy mu pozwolić pić tak długo, jak chce i tak często, jak chce. Nawet jeśli chwyci pierś tylko na chwilę, otrzyma niezbędną dawkę napoju.
Dopajaj wodą - w przypadku karmienia mieszanego lub butelką, warto dopajać niemowlę. Możesz to zrobić wodą mineralną, a jeśli chcesz skorzystać z kranówki, koniecznie przegotuj i wystudź wodę.
Nie przykrywaj - zrezygnuj ze wszystkich dodatkowych warstw materiałów, które okrywają ciało dziecka - ubranek, kocyków, pieluszek tetrowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, a
Dawaj owoce bogate w wodę - jeśli dziecko ma już rozszerzoną dietę, nic nie stoi na przeszkodzie, by karmić go owocami, które mają dużą zawartość wody - jabłko, arbuz, melon.
Nie dodawaj cukru
- to stara metoda głoszona przez babcie i niektóre położne. Niemowlęcia jednak nie dopadajmy ani wodą z glukozą, ani sokami owocowymi! Nie podajemy także herbaty, ponieważ hamuje wchłanianie wit. C, żelaza i wapnia. Z kolei soki zawierające m.in. rabarbar mogą zawierać szczawiany. Ponadto warto unikać przekraczania dopuszczalnej dawki cukru. Zapewnią ją owoce i mleko.
Oznaki odwodnienia u niemowlęcia
Niektóre oznaki odwodnienia u niemowląt łatwo przeoczyć. Wydaje nam się, że dziecko ma prawo spać troszkę dłużej, bo może być zmęczone upałem. Długi sen dziecka może być niepokojącym objawem. Sprawdź, na co zwrócić uwagę w zachowaniu dziecka, gdy panują upały.
Oto oznaki odwodnienia u niemowlęcia:
- zupełny brak lub mała ilość zmoczonych pieluszek,
- gęsta lub twarda kupka,
- wysuszone usta i wnętrze buzi,
- płacz bez łez,
- zapadnięte ciemiączko,
- apatia,
- ospałość,
- w skrajnych przypadkach półprzytomność.
W takich przypadkach zacznij podawać niemowlęciu wodę lub przystaw je do piersi. Jeśli nie może chwycić piersi, postaraj się odciągnąć trochę mleka do butelki. Jeśli dziecko nie budzi się, koniecznie wezwij pogotowie.
Pamiętaj, że zawsze możesz zwrócić się do lekarza, który odpowie na twoje pytania. Nie wahaj się jechać z niemowlęciem do szpitala, jeśli jesteś zaniepokojona jego stanem.
Zobacz też:
Wakacje z dziećmi nad wodą – zasady bezpieczeństwa
Jak chronić dzieci w gorące dni?
Sposoby na nauczenie dziecka systematycznego picia wody. Ważny aspekt życia malucha