Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Czy dziecko może nie dostać rozgrzeszenia? Kościół nie ma tu litości

Czy dziecko może nie dostać rozgrzeszenia? Kościół nie ma tu litości

Ksiądz w konfesjonale
Fot. Shutterstock/Halinskyi Max

W okresie wielkanocnym wszyscy katolicy mają obowiązek przystąpić do komunii świętej i wyspowiadać się. Określa to przykazanie kościelne. Tuż przed Niedzielą Wielkanocną przed konfesjonałami formują się długie kolejki.

Ten obowiązek obejmuje także dzieci, które miały już pierwszą komunię. Dla nich konieczność wyznawania swoich grzechów może być szczególnie stresujące. Zwłaszcza jeśli wiedzą, że mogą nie otrzymać rozgrzeszenia.

Grzechy, za które nie ma rozgrzeszenia

Samo podejście do konfesjonału i wyznanie swoich grzechów to nie wszystko. Aby spowiedź była uznana za ważną, trzeba wyrazić żal za grzechy i postanowić poprawę. Jest kilka sytuacji, kiedy według prawa kościelnego ksiądz po prostu nie może dać rozgrzeszenia.

Przede wszystkim rozgrzeszenia nie dostaną osoby, które nie zamierzają nic zmienić. Jak powiedział ojciec Paweł Kowalski w rozmowie z gosc.pl: "To są historie ludzi, którzy nie chcą porzucić grzechu". Dotyczy to osób, które mieszkają ze sobą bez ślubu (lub po ślubie cywilnym) czy na przykład rozwodników.

W niektórych przypadkach rozgrzeszenia nie może udzielić proboszcz czy wikary. Z tych grzechów trzeba się wyspowiadać przed biskupem. Są to grzechy ciężkie, na przykład:

  • należenie do organizacji walczących z Kościołem katolickim,
  • odejście od wiary,
  • zabójstwo duchownego,
  • próba odprawienia mszy świętej lub spowiadania przez kogoś, kto nie jest księdzem.
Kasia (81).jpg
Fot. Pexels/MART PRODUCTION

Dzieci też mogą nie otrzymać rozgrzeszenia

Oczywiście wyżej wymienione sytuacje nie dotyczą dzieci. Mogłoby się wydawać, że raczej nie ma możliwości, by dziecko odeszło od konfesjonału bez rozgrzeszenia, ale takie sytuacje się zdarzają.

Ma to miejsce, jeśli dziecko nie wyraża żalu za grzechy albo nie uznaje swojej winy. Dzieci nie dostaną także rozgrzeszenia, jeśli próbują zmniejszyć znaczenie swojego grzechu lub nie obiecują zadośćuczynienia.

W takich sytuacjach kapłan może odmówić udzielenia rozgrzeszenia. Czasami księża tak robią, by zwrócić dziecku uwagę, że powinno bardziej zaangażować się w przygotowanie rachunku sumienia i lepiej przemyśleć swoje postępowanie.

Warunki dobrej spowiedzi

Warto także pamiętać, że czasami nawet po otrzymaniu rozgrzeszenia spowiedź nie będzie ważna. Dzieje się tak, jeśli dziecko zatai jakiś grzech ciężki, świadomie nie powie go w trakcie rozmowy z kapłanem.

Spowiedź jest nieważna także wtedy, jeśli nie ma prawdziwego i szczerego żalu za grzechy, postanowienia poprawy i odpowiedniego zadośćuczynienia za grzechy.

Zobacz także:

Ciemna Jutrznia to ważny obrzęd wielkanocny. Dzisiaj mało kto pamięta o tym zwyczaju

To nigdy nie powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym. Polacy nie mają pojęcia

Bez tego chrzestnym nie będziesz. Lista wymagań Kościoła

Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco