Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > To nigdy nie powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym. Polacy nie mają pojęcia
Beata Łajca
Beata Łajca 28.03.2024 16:46

To nigdy nie powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym. Polacy nie mają pojęcia

święconka
fot. Wikimedia Commons/LLEW

Chleb, jajka, kiełbasa, sól i chrzan. A oprócz dorodna babka, piękna serwetka i kilka gałązek bukszpanu. To podstawowe wyposażenie tradycyjnego wielkanocnego koszyczka. Ale wielu z nas dorzuca do święconki także inne smakołyki. Na przykład czekoladowe króliczki. Okazuje się, że to duży błąd.

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę to jedna z najpiękniejszych polskich tradycji, chociaż jej historia nie jest tak długa, jak chociażby malowanie pisanek. Wydaje nam się, że doskonale wiemy, co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym. A jednak większość Polaków nie ma pojęcia, że istnieje lista przedmiotów, których do święconki wkładać nie można.

Tych produktów nie wkładaj do koszyczka

Każdy z przedmiotów, które są częścią tradycyjnej święconki, ma swoją symbolikę. A po poświęceniu staje się czymś więcej, niż tylko jedzeniem. Święconymi jajkami, chlebem czy kiełbasą, dzielimy się podczas wielkanocnego śniadania, podobnie jak opłatkiem w trakcie Wigilii. Dlatego tak ważne jest poszanowanie zasad komponowania wielkanocnego koszyczka.

Nie mogą znaleźć się w nim rzeczy, które w pewien sposób urągają tradycji i symbolice święconki, dlatego tych przedmiotów nigdy nie wkładaj do wielkanocnego koszyczka:

 • czekoladowe zajączki,
 • napoje inne niż woda, w tym alkohol,
 • biżuteria,
 • telefony komórkowe,
 • plastikowe jajka,
 • maskotki,
 • dyngusowe sikawki,
 • leki,
 • pieniądze.
Beata - 2024-03-28T155230.417.jpg
fot. Pixabay/Emilia_Baczynska

Księża łapią się za głowę

Ta lista nie została wyssana z palca. Są to przedmioty, które rzeczywiście trafiają do koszyków ze święconką, na co księża zwykle reagują co najmniej zdziwieniem. O ile czekoladowego zajączka, maskotki czy pistolet na wodę jeszcze jakoś można wytłumaczyć, o tyle obecność alkoholu czy leków w święconce wydaje się kompletnie nie na miejscu.

Zajączek, chociaż kojarzony z Wielkanocą, w naszej tradycji nie ma z nią nic wspólnego. To zapożyczenie z zachodniej kultury, gdzie w święta dzieci szukają schowanych przez zajączka czekoladowych jajek. Jest tu tylko jeden wyjątek. W niektórych regionach Polski znana była legenda, że to właśnie zając, ponieważ śpi z otwartymi oczami, pierwszy widzi zmartwychwstałego Chrystusa.

Włożenie do koszyczka telefonu, biżuterii czy leków nie zadziała cudownie na nasze zdrowie, karierę czy pieniądze. Święcenie pokarmów to nie jest żadna magia. Zawartość święconki ma głęboką symbolikę, która dla wierzącego katolika, powinna być bardzo ważna. A kiedy chcesz poświęcić medalik, udaj się do księdza po mszy świętej, nie wkładaj go między pisanki.

Beata - 2024-03-28T155400.365.jpg
fot. Pixabay/Emilia_Baczynska

Symbolika święconki – jajko, chleb, sól

Warto wiedzieć, co oznaczają poszczególne pokarmy, które umieszczamy w koszyczku:

 • Jajko

Jest symbolem początku, nowego życia oraz oznaką płodności. W koszyczku wielkanocnym jajko symbolizuje Chrystusa Zmartwychwstałego. Jest też obietnicą wiecznego życia dla jego wyznawców. Dzielenie się jajkiem przy stole ma też wzmacniać więzi rodzinne.

 • Chleb

W tradycji chrześcijańskiej to od zawsze symbol Ciała Chrystusa. Chleb symbolizuje godność człowieka i dostatek. Włożony do święconki jest gwarancją dobrobytu. Tradycyjnie w koszyczkach znajdowały się całe bochny chleba, dlatego dzisiaj, gdy nasze koszyczki są o wiele mniejsze niż kiedyś, możemy kupić w sklepach malutkie chlebki, często oznaczone z krzyżem.

 • Sól

Chroni pokarm przed zepsuciem. Kiedyś wierzono, że odstrasza złe moce i zapobiega chorobom. Symbolizuje oczyszczenie, prawdę oraz harmonię Boga i człowieka. Oznacza też prostotę życia. W Kazaniu na Górze Chrystus powiedział o swoich uczniach, że są solą ziemi (Mt 5, 13-16), dlatego sól tak mocno wiąże się z tradycją chrześcijańską.

Beata - 2024-03-28T155622.319.jpg
fot. Pixabay/dobrefotki_pl

Symbolika święconki – wędliny, chrzan, babka

Dodatkowo w koszyczku mogą znaleźć się także:

 • Wędlina

Mięso w koszyczku wielkanocnym nawiązuje do baranka, którego zabijano i spożywano w święto Paschy. Dawniej było oznaką bogactwa – nie jedzono go codziennie, lecz tylko od święta. Wędlina czy kiełbasa w święconce zapewnia zdrowie i dobrobyt całej rodzinie.

 • Chrzan

W tradycji ludowej symbolizuje siłę fizyczną i witalność. W symbolice chrześcijańskiej oznacza pokonanie goryczy męki Zbawiciela i zwycięstwo nad żalem. Z Męką Pańską kojarzy się przez swój ostry smak i zdolność wyciskania łez. Z drugiej strony nawiązuje też do żydowskiego obrzędu spożywania gorzkich ziół ze świątecznym barankiem.

 • Baba wielkanocna

Nieudana babka na Wielkanoc zwiastuje nieszczęście, a ta pięknie wyrośnięta reprezentuje umiejętności gospodyni, a całej rodzinie zapewnia powodzenie i dostatek. Słodkie ciasto w koszyczku wielkanocnym to także symbol nagrody za wytrwanie w Wielkim Poście i zapowiedź słodyczy Królestwa Niebieskiego.

Zobacz także:

By wyjść za mąż, potrzyj się jajkiem. Przesądy Wielkanocne potrafią zaskoczyć

Poradnik dla każdej babci. Co podać wnukom na Wielkanoc, by rodzice nie robili afery

Na konto wpłynie kilkaset złotych więcej. Wypłaty tego świadczenia poszły w górę

Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco