Bez tego chrzestnym nie będziesz. Lista wymagań Kościoła
Dla wielu rodziców znalezienie odpowiednich chrzestnych dla swojego dziecka to nie lada wyzwanie. Przede wszystkim zależy im, by były to osoby, z którymi dziecko będzie miało bliską relację i kontakt.
Pozostaje jednak jeszcze kwestia religijna. Nie każdego kandydata na chrzestnego zaakceptuje proboszcz. Wymagania Kościoła są bardzo duże, a samo załatwienie spraw formalnych zajmuje sporo czasu.
Nie każdy może zostać chrzestnym
Kościół ma listę wymagań, które trzeba spełnić, żeby móc zostać chrzestnym. Określa je prawo kanoniczne, chociaż jest kilka wyjątków, kiedy od tych zasad można odstąpić.
Przede wszystkim chrzestny musi mieć trzy sakramenty: chrzest, pierwszą komunię i bierzmowanie. Do tego musi mieć ukończone 16 lat, chyba że biskup lub proboszcz dopuszczą młodszą osobę w drodze wyjątku.
Rodzice chrzestni muszą być katolikami, i to praktykującymi. Wynika to z tego, że ich rola jest bardzo ważna. Muszą istnieć w życiu duchowym dziecka. Biorą na siebie obowiązek w uczestniczeniu w wychowaniu chrześniaka w wierze. A osoby rozmijające się z Kościołem nie są w stanie spełnić tego warunku.
Dokumenty potrzebne do chrztu
Chrzest się nie odbędzie, jeśli rodzice i chrzestni nie dostarczą odpowiednich dokumentów. Najważniejsze są zaświadczenia z parafii rodziców chrzestnych. To dokumenty, które poświadczają, że chrzestny jest osobą wierzącą i praktykującą.
Dodatkowo rodzice chrzestni muszą najpóźniej w dniu chrztu dostarczyć kartki, które potwierdzają, że przystąpili do spowiedzi świętej. Te dokumenty pobiera się w swojej parafii odpowiedniej do miejsca zamieszkania.
W niektórych parafiach to wystarczy. Inne mogą wymagać zaświadczenie o tym, że kandydat na chrzestnego przystąpił do wyżej wymienionych sakramentów. Te dokumenty pobiera się w parafii, w której odbyły się uroczystości.
Ksiądz może zadawać niewygodne pytania
Samo załatwienie wszystkich formalności wydaje się bardzo proste. W teorii powinno to zająć tylko chwilę. Jednak okazuje się, że pójście do kancelarii parafialnej może być stresujące.
Ksiądz może zadawać niewygodne i intymne pytania. Wszystko po to, żeby potwierdzić, że kandydat naprawdę spełnia wszystkie warunki Kościoła. Musi być to osoba wierząca, praktykująca, a przede wszystkim żyjąca zgodnie z zasadami wiary.
A to oznacza, że z roli chrzestnego są wykluczone na przykład osoby mieszkające z drugą połówką bez ślubu kościelnego, nawet jeśli mają ślub cywilny. Chrzestnym nie zostanie także rozwodnik. Nie może to być także młodzież, która nie uczęszcza na lekcje religii.
Zobacz także:
Na czym polega ceremonia "powitania dziecka"? To świecka odpowiedź na katolicki chrzest
Nie mają wstydu, żeby się do tego przyznać. Dlaczego niewierzący chrzczą swoje dzieci?
Jak nie ochrzcisz dziecka, będzie ci częściej chorować. Czy to prawda?
Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco