Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Czy można kłaść się na brzuchu po porodzie? Wiele mam o tym nie wie
Beata Łajca
Beata Łajca 14.03.2024 14:00

Czy można kłaść się na brzuchu po porodzie? Wiele mam o tym nie wie

kobieta z noworodkiem
fot. Pexels/RDNE Stock project

Pierwsze dni po porodzie są dla organizmu kobiety prawdziwą rewolucją. Zmiany, jakie zachodzą w jej ciele po zakończonej ciąży, przynoszą wiele uciążliwych dolegliwości. Podobno można sobie pomóc, leżąc po porodzie na brzuchu. Ile w tym prawdy?

Połóg to czas, w którym organizm kobiety musi się zregenerować i wrócić do pierwotnego stanu. Okazuje się, że leżenie na brzuchu po porodzie, może być tutaj prawdziwym zbawieniem.

Leżenie na brzuchu po porodzie

Wiele kobiet całą ciążę marzyło o tym, aby móc spać na brzuchu. Po porodzie ten obszar ciała jest wyjątkowo wrażliwy, dlatego często wahamy się, czy w ogóle możemy się na nim położyć.

Okazuje się jednak, że nie tylko możemy, ale także powinnyśmy. Zalety leżenia na brzuchu po porodzie to nie mit. Ta prosta czynność pomoże szybciej dojść do siebie, zarówno po porodzie naturalnym, jak i po cesarce. W tym drugim przypadku może być nawet bardziej pomocna.

Ale leżenia na brzuchu nie można praktykować bezpośrednio po porodzie. Od porodu naturalnego musi minąć co najmniej 2 pełne doby. Po cesarce trzeba zaczekać dłużej — nawet 6 dni. Pierwsze próby leżenia mogą okazać się trudne, dlatego trzeba dać sobie czas i nie zmuszać się do utrzymania pozycji, jeżeli jest bardzo niekomfortowa.

Beata (46).jpg
fot. Freepik

Zalety leżenia na brzuchu po porodzie

Układanie się w tej pozycji w okresie połogu wpływa bardzo pozytywnie na organizm kobiety. Pomaga przyspieszyć powrót organów wewnętrznych do stanu sprzed ciąży. Przynosi także ulgę w wielu połogowych dolegliwościach.

Jak działa leżenie na brzuchu po porodzie:

 • przyspiesza obkurczanie macicy,
 • aktywuje mięśnie brzucha,
 • rozluźnia lędźwiowy odcinek kręgosłupa,
 • pobudza trawienie,
 • odciąża nadwyrężone mięśnie dna miednicy,
 • przynosi ulgę dla kręgosłupa po ciąży,
 • pomaga w regeneracji blizny po cesarskim cięciu.

Jak widać, korzyści płynących z leżenia na brzuchu w połogu, jest bardzo dużo. Żeby rzeczywiście sobie pomóc w tym trudnym czasie, trzeba to jednak robić rozsądnie.

Jak leżeć na brzuchu po porodzie

Pierwsze próby położenia się na brzuchu nie powinny trwać zbyt długo. Warto zacząć od kilku minut i stopniowo wydłużać ten czas do pół godziny. Aby zauważyć efekty, trzeba podejmować próby codziennie.

Najlepsze do leżenia będzie niezbyt miękkie łóżko albo kanapa. Nie kładź się na podłodze. Warto podłożyć ręcznik albo poduszkę pod brzuch, między pępkiem i spojeniem łonowym, aby dodatkowo docisnąć ten obszar.

Jeżeli w trakcie leżenia poczujesz silny ból – przerwij czynność i skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutką. Lekki ból w obrębie macicy i w bliźnie po cesarce jest normalny, ale nagły i ostry może świadczyć o komplikacjach poporodowych.

Przy nawale pokarmu, kiedy piersi są nabrzmiałe i bolesne, leżenie na brzuchu może okazać się niemożliwe. Nie rób tego na siłę. Możesz też spróbować podłożyć dodatkowe poduszki pod barki i tuż pod piersiami, żeby zmniejszyć nacisk.

Co jeszcze warto robić w połogu

Warto pamiętać, że połóg to wymagający czas, w którym trzeba o siebie zadbać. Pomocne będą:

 • ćwiczenia mięśni dna miednicy,
 • picie dużej ilości wody,
 • spacery i delikatny ruch,
 • prysznic dwa razy dziennie,
 • częsta wymiana podpasek, także w nocy,
 • noszenie oddychającej bielizny,
 • wietrzenie krocza i blizny po cesarce.

Kobieta w połogu powinna jednak przede wszystkim odpoczywać, co łatwo się mówi, a dużo trudniej robi. Warto jednak dać sobie czas i być łaskawą dla własnego ciała. Zobacz, jak wiele przeszło zasługuje na troskę.

Zobacz także:

Kup ten olej i nie martw się o rozstępy w ciąży. Nie uwierzysz, jaki jest skuteczny

Będzie dłuższy urlop macierzyński. Wiemy, kto skorzysta na zmianach

Dzieci z najlepszą odpornością rodzą się tym miesiącu. Lekarze są pewni