Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Czy żłobki i przedszkola będą otwarte 31 maja 2024? Rodzice mogą mieć poważny problem
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 24.05.2024 14:37

Czy żłobki i przedszkola będą otwarte 31 maja 2024? Rodzice mogą mieć poważny problem

puste przedszkole
Fot. East News/Pawel Wodzynski/Portal Parentingowy

Druga majówka brzmi, jak dar od... a nie, wróć. Kto ma dzieci, ten wie, że Boże Ciało oznacza wolny piątek. Nie dla wszystkich, ale dla przedszkoli i żłobków całkiem często. Czy placówka może odmówić rodzicom opieki nad dziećmi w piątek po Bożym Ciele?


 

Czy 31 maja 2024 przedszkola będą otwarte

Teoretycznie to normalny dzień pracy. Wiemy o tym wszyscy, bo w większości, żeby przedłużyć sobie weekend, musimy wziąć urlop. A jeśli nie chcemy, albo nie możemy, to chętnie byśmy odwieźli dzieci do szkoły, przedszkola, a tym bardziej żłobka. Pytanie brzmi, czy te przybytki będą otwarte?

Teoretycznie tak, z wielu przedszkoli zadzwonią do rodziców telefony z pytaniem, czy 31 maja dziecko zjawi się w placówce. Część rodzin przecież wyjedzie i nie ma powodu, aby wszystkie opiekunki i nauczycielki przychodziły do pracy, jeśli dzieci będzie mało. Podobnie z planowaniem pracy kuchni.

dziecko w domu
Fot. Freepik/maribu

Jak pracują żłobki i przedszkola 31 maja 2024

W większości placówek tego dnia będzie zorganizowana opieka w trybie dyżurnym. Grupy zostaną połączone. Dzięki takim zabiegom nauczycielki też będą mogły spędzić dłuższy weekend z własną rodziną. W tych placówkach dzieci otrzymają posiłki i opiekę, ale nie wszędzie tak będzie.

Niektóre żłobki i przedszkola 31 maja 2024 roku będą zamknięte na trzy spusty. Może się tak wydarzyć w dwóch przypadkach: 

  • Jeśli zgłoszonych na opiekę dyżurną zostanie bardzo mało dzieci, dyrektor może podjąć decyzję o zamknięciu tego dnia placówki.
  • Dyrektor ma prawo do rozdysponowania na ten dzień tzw. dnia dyrektorskiego. Z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem o tym fakcie musi poinformować rodziców. Może to zrobić za pośrednictwem ogłoszenia w dostępnym dla rodziców miejscu.

Jak zapewnić opiekę dziecku jeśli przedszkole jest zamknięte 31 maja

W piątek po Bożym Ciele możesz wziąć urlop lub opiekę nad dzieckiem. Jeśli to niemożliwe, warto zainteresować się planami dziadków czy wujostwa na ten dzień, może będą mogli pomóc. Jeśli z jakichś przyczyn to także okaże się niemożliwe, warto zapytać wśród rodziców kolegów dziecka.

Często ktoś bierze urlop, by zająć się dzieckiem, ale zostaje w domu, może zgodzi się pomóc. To zaskakujące, ale dzieci w wieku przedszkolnym, jeśli mają towarzystwo w odpowiednim wieku, stają się mniej marudne, niż będąc tylko w towarzystwie osoby dorosłej. A może ty możesz tego dnia pracować z domu i zabrać do siebie kolegę czy koleżankę dziecka, żeby wesprzeć jego rodziców? Pamiętaj - warto się potem odwdzięczyć, jeśli skorzystasz z takiego wsparcia.

Zobacz także:

Gadatliwi rodzice wychowują inteligentniejsze dzieci. To odkrycie to przełom

W jakim wieku dziecko może wyjechać na kolonie? Odpowiedź wcale nie jest oczywista

Tak nauczysz dziecko jeździć na rowerze w jeden weekend. Ta metoda to hit, sami zobaczcie