Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Dodatkowe 740 złotych do emerytury dla seniorek. Nowe przepisy przyspieszają decyzję
Beata Łajca
Beata Łajca 13.06.2024 11:42

Dodatkowe 740 złotych do emerytury dla seniorek. Nowe przepisy przyspieszają decyzję

starsza pani
fot. Pixabay/Kor_el_ya

Dodatkowe 740 zł do emerytury głównie dla seniorek, chociaż panowie, pod pewnymi warunkami również mogą się o nie starać. Maksymalna kwota wsparcia dla emerytów może wynieść prawie 1800 zł. Żeby seniorzy dostali pieniądze, muszą tylko zgłosić się do ZUS, a nowe przepisy sprawiają, że pozytywną decyzję dużo łatwiej jest uzyskać.

Chodzi o dodatek "mama 4 plus", który funkcjonuje już od 5 lat. Pobierają go głównie matki. Do tej pory odsetek ojców z prawem do dodatku wyniósł zaledwie 0,1 proc. Aby otrzymać średnio 740 zł dodatku do emerytury, trzeba spełnić określone warunki. Ale dzięki zmianie przepisów znacznie łatwiej jest ubiegać się o pieniądze, zarówno paniom, jak i panom.

Czym jest "mama 4 plus"?

"Mama 4 plus" to dodatkowe świadczenie emerytalne przeznaczone dla osób, które wychowały czwórkę lub więcej dzieci. W zeszłym roku wypłacano średnio 740 zł, ale po waloryzacji emerytur ta średnia wzrośnie. Maksymalnie seniorzy mogą dostać 1780,96 zł miesięcznie. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Założenie jest proste. Rodzice, którzy wychowywali większą liczbę dzieci, a tym samym korzystali z urlopów macierzyńskich, wychowawczych, lub w ogóle rezygnowali z pracy, nie byli w stanie zapracować na minimalną emeryturę. "Mama 4 plus" pomaga więc przede wszystkim matkom, ale ojcowie również mają prawo do dodatku.

czwórka rodzeństwa
fot. Freepik

Jakie kryteria trzeba spełnić?

Podstawowym kryterium przyznawania pieniędzy z "mama 4 plus" jest oczywiście wychowanie co najmniej czwórki dzieci. Ubiegać się o dodatek mogą tylko osoby, które osiągnęły już wiek emerytalny. Dla kobiet jest to 60, a dla mężczyzn 65 lat.

Z dodatku skorzystać mogą tylko ci, którzy mieszkają w Polsce przynajmniej od 10 lat. Muszą być obywatelami naszego kraju, państw Unii Europejskiej albo państw członkowskich EFTA. Obcokrajowcy muszą mieć prawo pobytu w Polsce.

Ile wynosi dodatek "mama 4 plus"?

Wysokość dodatku zależy od tego, jaką emeryturę udało się rodzicowi co najmniej czwórki dzieci wypracować. "Mama 4 plus" jest po to, aby tę przysługującą emeryturę wyrównać do emerytury minimalnej, która wynosi 1780,96 zł.

Dla przykładu: jeżeli mamie czwórki dzieci ZUS wyliczył emeryturę na 1000 zł, to dla niej dodatek "mama 4 plus" może wynieść 780,96 zł. Jeżeli wychowała czwórkę lub więcej dzieci i nie uzyskała prawa do żadnej emerytury, to może dostać dodatek w wysokości 1780,96 zł.

Jak otrzymać dodatek "mama 4 plus"?

  • Żeby dostać dodatek "mama 4 plus" trzeba złożyć wniosek do ZUS. Mogą to zrobić matki, które wychowały czwórkę lub więcej dzieci, a także ojcowie, którzy zajmowali się potomstwem, bo ich matka odeszła od rodziny lub zmarła.
  • Do wniosku trzeba dołączyć oświadczenie ERU – dotyczy sytuacji rodzinnej, materialnej oraz majątkowej i zaświadczenie o dochodach.
  • Do niedawna, aby starać się o dodatek "mama 4 plus" konieczne było także dostarczenie wszystkich aktów urodzenia dzieci. Ale przepisy się zmieniły w 2022 roku i teraz ZUS sam pozyskuje akty urodzenia. Wyjątkiem są dokumenty, które nie zostały sporządzone w polskim rejestrze stanu cywilnego. Tutaj nic się nie zmieniło.

Zobacz także:

Najniższe emerytury w Polsce dostają kobiety. Urodzone w tych latach dostają głodowe stawki

Nowa transza 300+ już pewna. Lada dzień będzie można składać wnioski, decyzja na PUE

"Aktywny Rodzic" z podpisem prezydenta. Złóż wniosek, decyzję o wypłacie dostaniesz po wakacjach

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?