Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Ewa Błaszczyk z nadzieją o przebudzeniu córki. "Jest szansa"
Aneta Zabłocka
Aneta Zabłocka 20.11.2023 19:00

Ewa Błaszczyk z nadzieją o przebudzeniu córki. "Jest szansa"

Ewa Błaszczyk córka
Fot. East News/Paweł Wodzyński

Córka Ewy Błaszczyk od wielu lat przebywa w śpiączce. Dramatyczną walkę o zdrowie najdroższej córeczki, aktorka przekuła w stworzenie fundacji "Akogo?". W neurorehabilitacyjnej klinice "Budzik" przy Centrum Zdrowia Dziecka, którą współtworzyła ponad 100 dzieci osób zdrowie. 
 

Wypadek córki Ewy Błaszczyk

W 2000 roku 6-letnia wówczas Ola zakrztusiła się tabletką. Ten niepozorny wypadek spowodował u niej obrzęk mózgu, a w konsekwencji śpiączkę, w której dziewczyna przebywa od 23 lat.

Aktorka wspomina, że tego fatalnego dnia ostatnimi słowami jej malutkiej córeczki był rozpaczliwy krzyk "Mama!". "Ale później już nigdy nic nie powiedziała...” - mówiła w wywiadzie dla Krzysztofa Ibisza Błaszczyk. 


 

Jak wybudza się dzieci ze śpiączki?

W ciągu kilkudziesięciu lat leczenia rehabilitacji córka aktorki przeszła m.in. przeszła zabieg wszczepienia stymulatora mózgu przeprowadzonego pod nadzorem japońskich ekspertów. Jak tłumaczyła Ewa, zabieg miał na celu poprawienie ukrwienia mózgu Oli.

To jednak niejedyna terapia, która ma pomóc córce aktorki oraz innym osobom, które przebywają w śpiączce.

"Mamy radę naukową, w której śledzimy ludzi, naukowców z całego świata. Będziemy chcieli to wdrażać w Polsce. To są nieinwazyjne metody bodźcowania mózgu.  Jeśli to działa, to wszystko się poprawia, w tym mózg. Wykorzystuje się  też światło, pole magnetyczne, komórki macierzyste z własnej skór" - tłumaczyła aktorka. 

Czy Ola może się wybudzić?

Wytrwałość i wiara Ewy Błaszczyk w wyzdrowienie córki są niezwykłe. W ostatnim z wywiadów aktorka wyznała, że nie ma ani cienia wątpliwości, że rozwijająca się medycyna pozwoli w końcu na wybudzenie Oli ze śpiączki.

"Teraz jest jakaś szansa, że jeśli cokolwiek się objawi na świecie w tych nowych technologiach, w komunikacji, w neurodegeneracji mózgu, że będzie można jakoś na to zaradzić, to teraz jest jakaś szansa, ale wcześniej nie. Gdybym nie liczyła na to, że medycyna się rozwija… Myślę, że to jest walka z czasem, że to nastąpi, niewątpliwie – w to wierzę" - powiedziała Błaszczyk.

Zobacz też:

Hania jest już ze swoim Antosiem. Niezwykła historia miłości Gucwińskich

Andrzej Piaseczny czeka na wnuki. Niewiele osób wie, że wychował dwójkę dzieci

Wzruszające zakończenie sprawy Alanka. Dręczony 9-latek otrzymał niezwykły prezent