Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Genialny sposób na walkę z bezsennością. Pokonasz ją raz na zawsze
Beata Łajca
Beata Łajca 17.02.2024 18:29

Genialny sposób na walkę z bezsennością. Pokonasz ją raz na zawsze

skarpetki
fot. Portal Parentingowy/

Do łóżka w skarpetkach?! Jeżeli kładziesz się tylko po to, żeby grzecznie zasnąć, to nie ma w tym nic zdrożnego, wręcz przeciwnie. Najnowsze badania wskazują, że spanie w skarpetkach przynosi wiele korzyści. Jedną z nich jest szybsze zapadanie w sen, co może być ratunkiem dla wielu osób, którym trudno się wyciszyć.

Jedni śpią tylko w skarpetkach, a inni nie wyobrażają sobie położyć spać inaczej niż tylko na boso. Okazuje się, że poniekąd rację mają ci pierwsi. Spanie w skarpetkach, wbrew powszechnym opiniom, jest zdrowe. Nie tylko pomaga w walce z bezsennością, ale też poprawia jakość snu.

Masz problemy z zasypianiem? Załóż skarpetki

Kładziesz się do łóżka, marząc od odpoczynku, ale zamiast szybko zapaść w błogi sen, długo wiercisz się i przewracasz z boku na bok? Żeby to zmienić, możesz spróbować założyć skarpetki

Taki wniosek płynie z badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym "Internatonal Weekly Journal of Science”. Okazało się, że osoby chodzące do łóżka w skarpetkach zasypiają o 15 minut szybciej, niż co, którzy preferują spanie na boso.

Spanie w skarpetkach intrygowało świat nauki już wcześniej. Koreańscy badacze w 2018 roku przeprowadzili szereg testów na 6 dorosłych mężczyznach, z których połowa spała w skarpetkach, a połowa bez. Panowie śpiący w skarpetkach nie tylko zasypiali szybciej, ale też spali o 32 minuty dłużej, a ich sen był wydajniejszy. Jak to możliwe?

Kopia – Marta L (70).png
Fot. Portal Parentingowy/MLS

Skarpetki poprawiają nie tylko sen

Czasem ciężko nam zasnąć tylko dlatego, że mamy zimne stopy. Łatwo to wyeliminować po prostu zakładając skarpetki, ale to nie wszystko. Ogrzanie tej części ciała przed snem pozwala szybciej się odprężyć i zrelaksować, co jest konieczne, żeby zasnąć.

Spanie w skarpetkach zmniejsza ryzyko wystąpienia nocnych skurczów nóg. Pomaga też walczyć z sinieniem i drętwieniem palców, które są objawami choroby Raynauda. Skarpetki poprawią komfort zasypiania osobom z problemami z krążeniem, o ile wybiorą te z odpowiedniego materiału i w dobrym rozmiar.

O pozytywnym wpływie skarpetek zakładanych do snu, mówił też na TikToku znany lekarz dr Karan Raj.

Jakie skarpetki wybrać do snu

Skarpetki do spania nie muszą być ładne, w końcu niewiele osób będzie je podziwiać na naszych stopach. Powinny za to być wykonane z wysokiej jakości materiałów, przyjaznych dla skóry. Powinna to być przynajmniej dobra bawełna, ale warto zainwestować w kilka par skarpetek z wełny merynosów albo kaszmiru.

Skarpetki, w których śpimy, nie mogą być zbyt ciasne, żeby nie utrudniać przepływu krwi. W ciasnych będzie też trudno zasnąć, a przecież nie o to nam chodzi. Z drugiej strony, nocne okrycie stóp nie może być za luźne, bo wtedy nie będzie spełniało swojej funkcji. Wybierz wygodne, miękkie skarpetki i ciesz się szybkim zasypianiem i wydajniejszym snem.

Zobacz także:

Co miesiąc dreszcze i ból mięśni? Ta przypadłość dotyka wielu kobiet

W trudnych chwilach może liczyć na Zenka. Przed Danutą kolejna operacja
 

"Zdrowa i uśmiechnięta". Dziewczynka w oknie życia w Łomży