Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Jak zabezpieczyć dziecko od ukąszeń? Lepiej nie popełniać tych błędów
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 02.05.2024 09:25

Jak zabezpieczyć dziecko od ukąszeń? Lepiej nie popełniać tych błędów

ukąszenie komara
Fot. ShutterStock/Yavdat

Ukąszenia owadów skutecznie potrafią odebrać przyjemność z korzystania uroków pięknej wiosny. Siebie możemy popsikać sprayem, który odstrasza insekty, a co z niemowlakiem?

Środki, które kupujemy w drogeriach czy aptekach i którymi sami chronimy się przed ukąszeniami komarów, meszek i kleszczy najczęściej nie nadają się dla małych dzieci. 

Jak zabezpieczyć dziecko przed ukąszeniami

W ubiegłym roku komary pojawiły się bardzo późno i to w niewielkim ilości. Wynikało to z niskiego poziomu wody w rzekach, która jest tym owadom niezbędna, by z jaj wykluły się młode. W tym roku początek wiosny był bardzo mokry, poziom wód w rzekach przekraczał stany alarmowe, a co za tym idzie - komarów już teraz jest masa. 

Ale to nie wszystko, słoneczne suche dni to atak meszek. W słońcu kąsają więc te ledwo widoczne szare kropeczki, wieczorami komary. Jedne i drugie zostawiają po sobie swędzące pamiątki. W przypadku małych dzieci te ukąszenia mogą być niebezpieczne, bo ich ślina, która rozrzedza krew, żeby insekt mógł się pożywić, może wywołać reakcje alergiczne. 

meszka
Fot. Wikipedia Commons/Fritz Geller-Grimm

Jak zabezpieczyć dziecko przed ukąszeniem - mechaniczne bariery

W przypadku niemowląt i małych dzieci bardzo ważne, aby minimalizować ryzyko ukąszenia. W tym celu w domowych oknach warto zamontować moskitiery. Opcji jest wiele - droższe na ramach, które wstawia się w otwór okienny, lub tańsze - wklejane. Warto dopłacić i mieć spokój na lata. Taka drobna siatka uniemożliwia owadom przedostanie się do wnętrza. 

Warto także rozważyć zamontowanie moskitiery nad łóżeczkiem, w którym śpi dziecko. Siatki, które ograniczają dostęp owadów, można dokupić także do wózków. To bardzo ważne, żeby nie zastępować ich narzuconą na budkę pieluchą czy kocykiem. To rozwiązanie może doprowadzić do udaru cieplnego u dziecka, który jest stanem zagrażającym życiu.

komar moskitiera
Fot. Pixabay/PublicDomainPictures

Jak zabezpieczyć dziecko przed ukąszeniem - środki chemiczne

Warto wybierać rozwiązania, których nie aplikuje się bezpośrednio na skórę niemowląt, małych dzieci, a także kobiet ciężarnych. Ze względu na wyższą wrażliwość na ukąszenia nie można jednak rezygnować z tej ochrony.

W aptekach znajdziesz odstraszacze ultradźwiękowe, które emitują niesłyszalne dla ludzkiego ucha, ale odstraszające insekty częstotliwości. Innym rozwiązaniem są plastry, które nasączone są naturalnymi olejkami odstraszającymi owady. Nakleja się je np. na budkę wózka. 

Jeśli decydujesz się na spray, nie możesz wybierać tych najmocniejszych. Mogą wywoływać podrażnienia skóry i reakcje alergiczne u dziecka. Preparaty z DEET (N,N-dietylo-m-toluamid) uznawane są za najskuteczniejsze, jednak nie wolno ich stosować u dzieci poniżej 2 r.ż. Dla kilkulatka odpowiednie jest stężenie 5 proc., jednak nie wolno go używać dłużej niż przez miesiąc. Maksymalnie trzy aplikacje dziennie. 

Od 2. r.z. można stosować także znacznie bezpieczniejszą, choć mniej skuteczną substancję: ikarydynę. Preparaty dedykowane niemowlętom zawierają zwykle IR3535 - uznawana za bezpieczną substancja odstrasza owady i kleszcze, jednak wykazuje się niską skutecznością, łączy się ją więc z olejkami eterycznymi, których nie lubią insekty.

Natuwalne metody odstraszania komarów, meszek i kleszczy

Najbezpieczniejsze są olejki estetyczne, jednak lepiej w przypadku niemowląt nie nakładać ich bezpośrednio na skórę, możemy zakroplić taki preparat np., na ubranko lub budkę wózka. Szczególnie polecane są olejki:

  • waniliowy,
  • eukaliptusowy,
  • miętowy,
  • cytronellowy,
  • lawendowy.

Co ciekawe, warto też przypomnieć sobie, co na parapetach okiennych stawiały nasze babcie. Rośliny również mogą pomóc dodatkowo zabezpieczyć nas przed infekcją owadów. Te nie lubią zapachu, m.in.:

  • pelargonii,
  • bazylii,
  • pomidorów.

Zobacz także:

Tu dzieci nie chodzą do żłobka, bo państwo ich nie zakłada. Zgadniecie, co to za kraj?

Niebezpieczna substancja w mleku początkowym. Znaleziono ją we wszystkich próbkach

Czy żłobki i przedszkola są czynne 2 maja? Nie wszyscy wzięli wolne

Został ci spray na komary i kleszcze z ubiegłego roku? Farmaceutka wyjaśnia, czy można go jeszcze używać
dziecko pryskane repelentem
dziecko pryskane repelentem
Wiosna to słońce, ciepło, kwiaty, pachnące drzewa i mnóstwo zieleni. Ale – niestety – nie tylko. Wiosna ma także parę minusów. Jednym z nich są owady. Kleszcze, komary, muchy i meszki, atakują teraz z całą swoją mocą. Nic dziwnego – one także chcą wreszcie pożyć!Kto nie przestawił się jeszcze na wiosenne "tory”, może być przygotowany, np. w kwestii ochrony przed tymi owadami. Gdy zaczynają kąsać, wyciągamy więc środki, często te, których używaliśmy jeszcze jesienią. Czy można tak robić?
Czytaj dalej
W maju urodzisz... szczęśliwego człowieka. Te dzieci są pełne pasji
niemowlę
niemowlę
Dzieci urodzone w maju dość często są owocem wakacyjnych porywów serc rodziców. Poczęto je bowiem na przełomie sierpnia i września. W maju słońce jest wysoko na nieboskłonie, dni są długie i ciepłe. To sprzyja spacerom, spotkaniom towarzyskim. Dzieci od początku są dobrze socjalizowane, a ich rodzice dzięki okolicznościom przyrody optymistycznie nastawieni.Dzieci urodzone w ciepłych miesiącach zwykle cieszą się dobrym zdrowiem, na co niemały wpływ ma naturalna ekspozycja na witaminę D, ale też ogromna ilość czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Co ciekawe, wg. socjologów, urodzeni w maju częściej, niż dzieci z innych miesięcy deklarują w dorosłym życiu, że są szczęśliwi.
Czytaj dalej