Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Jak zrobić krystaliczne kostki lodu? Z takim lodem napoje wyglądają obłędnie
Beata Łajca
Beata Łajca 02.05.2024 09:32

Jak zrobić krystaliczne kostki lodu? Z takim lodem napoje wyglądają obłędnie

napoje na grillu
fot. Freepik/Racool_studio

Kostki lodu przydają się do wielu, nie tylko wyskokowych, napojów. Drinki w barze zawsze wyglądają idealnie, a lód w szklankach jest krystalicznie czysty. Gdy próbujemy powtórzyć napój w domu, daleko mu do barowego pierwowzoru, a lód jest mętny i nieestetyczny. Przepisów na drinki nie znamy, ale wiemy, jak zrobić krystaliczne kostki lodu.

Ciepły letni dzień, grill, dobre jedzenie, a do tego odpowiednio schłodzone napoje – brzmi jak plan idealny. Żeby zapewnić gościom te zimne napoje, przydaje się lód. Tylko, czemu kostki lodu zrobione w domu są takie mętne? Okazuje się, że to wina wody i uwięzionych w niej pęcherzyków powietrza. Podpowiadamy jak zrobić krystaliczne kostki lodu.

Krystaliczny lód – z jakiej wody go zrobić

Wydaje się, że nie ma tu o czym mówić. Lód to nic więcej niż zamrożona woda i koniec. Ale ta woda ma jednak spore znaczenie i to nie tylko dla estetyki kostek lodu. Jeżeli chcesz uzyskać krystaliczny lód, wodę przed zamrożeniem musisz zagotować.

Najlepiej użyć wody filtrowanej – wystarczy zwykły domowy dzbanek z filtrem. A najczystsze kostki powstają z wody filtrowanej gotowanej dwa razy. Dzięki temu pozbywamy się z niej pęcherzyków powietrza i lód będzie przezroczysty. A jak taką wodę zamrozić?

lemoniada z lodem
fot. Freepik/chandlervid85

Krystaliczne kostki lodu – jak zamrozić

Podobnie banalne jest mrożenie kostek lodu. Foremki z wodą po prostu wkłada się do zamrażarki. Ale mrożenie także ma wpływ na ich wygląd. Chociaż chcielibyśmy uzyskać lód jak najszybciej, to pośpiech niestety może zaszkodzić.

Żeby uzyskać idealnie przezroczysty lód, musimy ustawić zamrażalnik na minimalną moc. Czyli tak, aby temperatura nie była zbyt niska. Tylko takie wolne mrożenie pozwoli uzyskać idealnie przezroczyste kostki lodu. Jest jeszcze jeden sposób.

Przezroczyste kostki lodu – jakich foremek użyć

Najgorzej wypadają foliowe woreczki do lodu, bo woda jest szczelnie zamknięta i nie może uwalniać pęcherzyków powietrza. Lepsze będą plastikowe, otwarte foremki, w których wodę można jeszcze zamieszać przed włożeniem do lodówki.

A jak to robią profesjonaliści? Najczęściej używają dużych izolowanych pojemników, a bryłę lodu, jaka z nich powstaje, rozłupują później na mniejsze kawałki. Takie pudełko można zrobić samemu – poniżej wrzucamy link do filmu z instrukcją.

Jak używać przezroczystego lodu

Krystaliczne kostki lodu wyglądają dużo lepiej i wolniej się rozpuszczają. Nie rozwadniają napojów tak szybko, jak zwykły lód. Ale ich przejrzystość można sprytnie wykorzystać i stworzyć piękną dekorację.

Do foremek możesz wrzucić owoce: borówki, maliny, plasterki cytryny. Zamrożone w krystalicznym lodzie będą świetnie wyglądały w dzbanku z wodą. Wzbogacą też smak napojów w ciepły letni dzień.

Zobacz także:

Lemoniada z lilaka to hit na majówkę. Żaden grill się bez niej nie uda

Nie zgadniesz, z czego robi się tę zupę. Przepis siostry Anastazji zawiera tylko trzy składniki

Blok czekoladowy rodem z PRL. Ten przepis to łatwizna, a deser smakuje fenomenalnie!