Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Jakich kwiatów nie wolno dawać na ślub? Te przyniosą pecha młodej parze

Jakich kwiatów nie wolno dawać na ślub? Te przyniosą pecha młodej parze

Kwiaty do bukietów na ślub
Fot. Freepik

To już tradycja, że parze młodej po ślubie wręcza się kwiaty. Jest to miły dodatek do prezentu. Najczęściej są to bukiety złożone z klasycznych gatunków ślubnych - róż, eustom, gipsówki.

Mało kto wie, że niektórych kwiatów nie powinno się jednak dawać na ślub. Są owiane złą sławą albo po prostu ich znaczenie nie pasuje do takiej radosnej okazji.

Jakich kwiatów nie dawać na ślub

W języku kwiatów niektóre gatunki mają negatywne znaczenie. Podarowanie ich parze młodej może przynieść pecha. Jednymi z najbardziej lubianych są tulipany. Mają symbolizować obojętność, więc lepiej nie umieszczać ich w bukiecie, jeśli nie chcesz się przyczynić do tego, że uczucie między młodymi osłabnie.

Zwiastować rozstanie mają także cyklameny. Czasami są umieszczane w bukietach, częściej jednak uprawia się je w doniczkach i bywają elementem prezentów i ciekawych kompozycji. Oznaczają zazdrość, która ma niszczące działanie. Warto także uważać na bukiety z bzem, te pachnące gałązki to zła wróżba.

Warto uważać także na kwiaty, które są znane ze swojej cmentarnej symboliki. Margerytki i chryzantemy, które najczęściej stawiamy na grobach, to nie jest najlepszy wybór. Podobnie jak kalie. Są piękne, wyglądają ja małe lilie. Czasami wykorzystuje się je w bukietach ślubnych, głównie ze względu na ogromny wybór kolorystycznych, jednak mogą być odczytane jako zły omen.

bukiet na ślub
Fot. Freepik/wirestock

Uważaj na żółte kwiaty

Jakich kwiatów nie dawać na ślub? Oczywiście żółtych! W języku kwiatów każdy kolor ma swoje znaczenie. Żółte kwiaty są ładne i wesołe, jednak oznaczają zazdrość. Podarowanie ich parze młodej może być ukrytym przesłaniem, że zazdrościmy im ich szczęścia.

Wybierając kwiaty lepiej postawić na inne kolory:

  • biel — niewinna, czysta miłość,
  • czerwień — namiętna miłość,
  • róż — szacunek, przyjaźń, podziw i czułość.

Dobrze sprawdzają się dalie i piwonie. Symbolizują szczęście i radość życia. A właśnie to najczęściej chcemy życzyć młodej parze. Pięknie będą wyglądać także storczyki, które mogą przetrwać przez wiele lat.

Co zamiast kwiatów na ślub

Nie ulega wątpliwości, że bukiet to trochę oklepany prezent. Na dodatek szybko zwiędną i młodzi dostaną ich bardzo wiele. Niektóre pary na zaproszeniach umieszczają informacje, że dziękują za kwiaty i podpowiadają, co można im sprezentować.

Nawet jeśli nie umieścili takiej wskazówki, warto przemyśleć podarowanie innego dodatku do prezentów. Co dać na ślub zamiast kwiatów? Najbardziej uniwersalne będzie dobre wino albo inny trunek, ale może warto poszukać bardziej oryginalnych drobiazgów.

Ciekawym pomysłem jest szczęśliwy los na loterię lub zdrapki. Młodzi ucieszą się także z dobrej kawy lub herbaty zapakowanej w piękną puszkę albo album, do którego będą mogli wkleić zdjęcia ze ślubu i wesela.

Zobacz także:

To powinno być zakazane. Najpierw ślubują abstynencję, a potem patrzą na pijanych rodziców

Ile po śmierci współmałżonka można ponownie wziąć ślub? Takiej odpowiedzi się nie spodziewasz

Rodzice nie wiedzą, co robią. Trujące kwiaty w rączkach dzieci idących do Pierwszej Komunii