Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przed ciążą > Ile po śmierci współmałżonka można ponownie wziąć ślub? Takiej odpowiedzi się nie spodziewasz
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 03.05.2024 15:29

Ile po śmierci współmałżonka można ponownie wziąć ślub? Takiej odpowiedzi się nie spodziewasz

Ślub po pogrzebie współmałżonka
Fot. Freepik

Odejście współmałżonka, szczególnie niespodziewane, potrafi zachwiać naszym światem. Nagle zostajemy sami w pustym domu, z codziennymi trudnościami, nierzadko z dziećmi, kredytem i wielkim żalem. W okresie żałoby trudno sobie wyobrazić, że serce znów mogłoby mocniej zabić.

Po rozwodzie jest łatwiej ułożyć sobie życie. Z jakiegoś powodu małżeństwo się rozpadło, coś było nie tak. W przypadku śmierci, niezależnie od tego czy nastąpiła nagle, bo doszło do wypadku czy niespodziewanych problemów zdrowotnych, czy nastąpiła w wyniku choroby, żal jest niezmierzony. Wdowa czy wdowiec, często jeszcze młodzi, z apetytem na życie, w końcu zaczynają myśleć, że już nie chcą być sami. Jak wygląda kwestia zawierania małżeństwa po śmierci męża lub żony?

Czy po śmierci współmałżonka można wziąć ślub kościelny

Zgodnie z Kodeksem Kanonicznym ślub kościelny zawieramy na czas ziemskiego życia. Po śmierci jednego z małżonków sakramentalna przysięga ustaje. Zgodnie z nauką kościoła "po drugiej stronie" nie będziemy już czuć tego, co czujemy na ziemi do naszych bliskich. Smutne, ale tak właśnie twierdzą teologowie. 

Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby znów stanąć na ślubnym kobiercu, gdy poczujemy, że żałoba już minęła i choć zmarły na zawsze będzie obecny w naszym sercu, można zawrzeć kolejny związek małżeński przed obliczem Boga. Jeśli z drugiego małżeństwa doczekamy się dzieci, będzie można je ochrzcić i włączyć do wspólnoty.

Kopia – Marta L - 2024-05-03T152000.188.png
Fot. Freepik/prostooleh

Jak długo po śmierci współmałżonka trzeba czekać z drugim ślubem

Zgodnie z nauką Kościoła, żałoba po śmierci współmałżonka wcale nie trwa 12 miesięcy, jak powszechnie zwykliśmy uważać. Tak naprawdę, żałoba to ani unikanie imprez rozrywkowych, ani chodzenie w czarnych ubraniach. Kościół nie wymaga też odczekiwania ściśle określonego czasu od pogrzebu współmałżonka do kolejnego ślubu. 

Nie oznacza to jednak, że na wdowy i wdowców nie narzuca pewnych ograniczeń. Zdarza się przecież, że jedno z małżonków latami choruje, może nawet przebywa w śpiączce i żałobę przeżywamy jeszcze za życia tej osoby. 

Bywa, choć przyznajemy to niechętnie, że śmierć małżonka daje ulgę. "Bo już nie cierpi". Katolik wierzy, że najlepsza część życia czeka go po śmierci, więc... Kościół nie określa, ile czasu musi upłynąć, by znów stanąć na ślubnym kobiercu, jednak wymaga dopełnienia dodatkowych formalności.

Postępowanie kościelne przed kolejnym ślubem wdowy lub wdowca

Ksiądz nim udzieli wam ponownie sakramentu, musi zyskać pewność, że poprzedni związek ustał.

Jednym z nich jest uzyskanie odpowiedniej zgody ze strony duchownych, którzy są zobowiązani m.in. do sprawdzenia okoliczności zawarcia i ustania poprzedniego związku. Przy dopełnianiu formalności warto skorzystać z pomocy adwokata kościelnego  - czytamy na stronie po-prawie.pl

Przed wstąpieniem w powtórny związek małżeński konieczne jest spełnienie pewnych przesłanek. Oboje narzeczeni muszą być świadomi i pewni swojej decyzji. Jeśli byli wcześniej w związku sakramentalnym, ten musi ustać - mowa tu o śmierci współmałżonka lub unieważnieniu poprzedniego sakramentu w świetle prawa kanonicznego. Dodatkowo trzeba wziąć udział w katechezie przedślubnej, czyli tzw. naukach przedmałżeńskich. Dzieci z nowego małżeństwa można ochrzcić. 

Zobacz także:

8 czerwonych flag. Zaskakujące, po czym można poznać, że partner cię zdradza

Bez tego nie weźmiecie ślubu. Kościół dokręca śrubę narzeczonym

Rząd ci zapłaci, jeśli weźmiesz ślub. Mowa nawet o kilku tysiącach złotych

"Wolę iść siedzieć, niż nie odebrać". Nauczyciele miażdżą Lex Kamilek
dziecko telefon
dziecko telefon
 - Ustawa Kamilkowa miała chronić dzieci, póki co ma znacznie większe szanse wtrącić nauczycieli do kryminału - mówi Agnieszka, która z żalem usunęła się z grupy klasowej na Messenger, za pośrednictwem której kontaktowała się z wychowankami.Przestraszyła się po tym, jak jej znajomą w domu odwiedziła policja. - Sprawdzili prywatny sprzęt i teraz tłumaczyć się będzie przed prokuratorem - słyszę. Nie zrobiła niczego złego, ale prawo to prawo, obowiązuje wszystkich. Koleżanka Agnieszki rozmawiała z uczennicą o menstruacji. Dziewczynkę wychowuje tylko tata i nastolatka wstydziła się poprosić go o podpaski, napisała do wychowawczyni. Pech, tego dnia do jej domu zajrzeli policjanci.
Czytaj dalej
Grillujesz na tym kiełbasę? Tworzysz toksyczną mieszankę, którą trujesz rodzinę
grill szaszłyki kiełbasa
grill szaszłyki kiełbasa
Rumiana, chrupiąca kiełbaska albo dobrze zamarynowana karkóweczka. Na samą myśl aż ślinka cieknie! Wszyscy lubimy zjeść coś pysznego prosto z rusztu, na świeżym powietrzu i w dobrym towarzystwie. Ochotę na grilla mogą mieć też kobiety w ciąży. Ale czy ciężarna może jeść kiełbasę z grilla? Dla niej i dl innych uczestników spotkania jedzenie z grilla może okazać się toksyczne. Lubimy obalać mity o tym, czego nie może jeść kobieta w ciąży lub karmiąca piersią. Tym razem jednak nie możemy powiedzieć: "a jedz, kobieto, na zdrowie!", bo grillowanie, przynajmniej w tradycyjnym polskim wydaniu, ze zdrowiem nie ma nic wspólnego. Kiełbasa z grilla nie jest dobra dla kobiety w ciąży i dla rozwijającego się w jej łonie dziecka. Dla pozostałych biesiadników niestety także.
Czytaj dalej