Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przed ciążą > Co zamiast kwiatów na ślub? Te prezenty zapadną młodym w pamięć
Beata Łajca
Beata Łajca 22.05.2024 09:15

Co zamiast kwiatów na ślub? Te prezenty zapadną młodym w pamięć

życzenia od gości na ślubie
fot. Shutterstock/IVASHstudio

Jakoś tak niezręcznie wręczać tylko kopertę z pieniędzmi młodej parze. Jeszcze niedawno wszyscy goście na wesele kupowali bukiety. Ale teraz już wręczanie ciętych kwiatów odchodzi do lamusa, bo ani to praktyczne, ani ekologiczne. Co w takim razie podarować na ślubie zamiast kwiatów?

Odpowiedź nie jest prosta. Dodatek musi być niezbyt drogi – w końcu tylko towarzyszy kopercie z pieniędzmi. Powinien też być niewielki – jakoś trzeba go zabrać na salę weselną. I co najważniejsze, musi spodobać się młodej parze. Ile ludzi, tyle opinii, ale te pomysły powinny przypaść do gustu nawet najbardziej wybrednym nowożeńcom.

Co zamiast kwiatów na ślub

Coraz częściej prośba o niewręczanie kwiatów trafia do ślubnych zaproszeń. I dobrze. Z ciętych kwiatów pożytek żaden. Państwo młodzi często spieszą z rozwiązaniem zagadki, co wręczyć na ślub zamiast bukietu. W tekście zaproszenia wpisują wtedy konkretne wytyczne i wypada z nich skorzystać.

Do niedawna najpopularniejszym życzeniem zamiast kwiatów na ślub było wino lub inne alkohole. Potem pojawiła się moda na kupony Lotto i zdrapki. Dzisiaj coraz częściej nowożeńcy chcą uczynić ze swojego wyjątkowego dnia okazję do zrobienia czegoś dobrego. W zaproszeniach pojawia się prośba o przybory szkolne dla dzieci z domu dziecka lub karmę dla zwierząt ze schroniska. To wspaniały pomysł!

zaproszenie na ślub
fot. Freepik/freepic.diller

Zamiast bukietu na ślub kwiaty doniczkowe

Kiedy młodzi nie podpowiadają, co konkretnie życzą sobie zamiast kwiatów, sytuacja robi się trochę trudniejsza. Najłatwiejszym wyborem będą kwiaty doniczkowe. Zwłaszcza wtedy, gdy wiemy, że przynajmniej połowa młodej pary ma rękę do kwiatów.

Rośliny w doniczce są dobrym pomysłem także wtedy, gdy wiemy, że ślub zbiega się w czasie z przeprowadzką do nowego mieszkania, czy kupnem swojego własnego lokum. Doniczkowe kwiaty to zawsze dobry prezent na parapetówkę i na ślub sprawdzą się równie dobrze. Warto jeszcze wziąć pod uwagę wymagania zakupionej rośliny. Dla osób, które do tej pory nie hodowały niczego żywego, lepiej wybrać mało wymagający gatunek, np. sukulenty.

Prezent na ślub – coś do kuchni

Skoro już mówimy o wspólnym gniazdku młodej pary, dobrym zastępstwem dla kwiatów na ślub, będą małe akcesoria kuchenne. Najlepiej takie bardzo praktyczne, ale nieco luksusowe. To nadal dodatek do koperty – ma być tani, ale efektowny.

Może to być ładny zestaw młynków do soli i pieprzu, albo piękny kamienny moździerz. Dobrym pomysłem będą wysokiej jakości łopatki do gotowania albo dwa śliczne kieliszki do wina. Nowożeńcy, którzy cenią sobie właśnie ten trunek, ucieszą się także z eleganckiego otwieracza. Można też zamówić personalizowane fartuchy kuchenne, nawet takie z przymrużeniem oka, jeśli wiemy, że młodzi mają poczucie humoru.

Zamiast kwiatów na ślub – książka albo gra

Takie rozwiązanie sprawdzi się tylko wtedy, gdy młodą parę dobrze znamy. Dobra lektura to świetny prezent na wiele okazji i ślub nie jest żadnym wyjątkiem. Można wybrać coś dla obydwojga młodych – poradnik albo książkę podróżniczą. Dla młodego małżeństwa moli książkowych można też wręczyć dwa prezenty – jeden dla niej, a drugi dla niego.

Ogromnym hitem wśród prezentów ślubnych są gry planszowe. Dorośli lubią grać w gry, a na rynku jest cała masa tych przeznaczonych właśnie dla dojrzałych graczy. Może to być kultowe Monopoly albo Scrabble. Ale do tematu można podejść też całkiem inaczej i wybrać jakąś grę dla par. Na przykład taką, dzięki której można się lepiej poznać, albo taką, która wprowadzi ich w romantyczny nastrój. To dużo bardziej pożyteczne niż zwykłe cięte kwiaty.

Zobacz także:

Skąd się wzięło powitanie chlebem i kieliszkami na weselu? Na pewno nie zgadniesz

Czy można iść na wesele w żałobie? Wcale nie trzeba czekać roku

Babciowe od października to wielkie kłamstwo. Kiedy naprawdę będzie wypłacane świadczenie?