Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Jest w mlecznych kanapkach i ketchupie. Podanie go dziecku to prosta droga do wrzodów żołądka

Jest w mlecznych kanapkach i ketchupie. Podanie go dziecku to prosta droga do wrzodów żołądka

dziecko jedzące serek
Fot. Pexels

Znajduje się w ulubionych produktach naszych dzieci: serkach, jogurtach, mlecznych przekąskach i ketchupie. Chociaż ten składnik nie jest uznany za szkodliwy, może prowadzić do poważnych chorób. 

Chodzi o karagen, naturalny cukier, który można spotkać w wielu produktach zjadanych na co dzień. W nadmiarze może być szkodliwy, a u dzieci nietrudno o przekroczenie zalecanych dopuszczalnych dawek. 

Gdzie znajdziesz karagen

Karagen to cukier złożony, który występuje w naturze, a dokładnie w czerwonych wodorostach. W przemyśle spożywczym jest oznaczany jako E 407 i wykorzystywany ze względu na właściwości żelujące, zagęszczające i stabilizujące. To dzięki niemu wszelkie mleczne produkty są wspaniale kremowe.

Dlatego też karagen dodaje się do różnego rodzaju przekąsek dla dzieci. Maluchy lubią wszystko, co gładkie i jedwabiste. Jednak w świetle najnowszych badań, jego stosowanie budzi wiele kontrowersji.

Możemy znaleźć go w bardzo wielu produktach. Karagen dodaje się do:

  • mlecznych kanapek i innych przekąsek tego rodzaju,
  • serków i jogurtów,
  • dżemów,
  • lodów,
  • ketchupu,
  • wędlin,
  • śmietany,
  • mleka skondensowanego,
  • "mleka" roślinnego.

Najczęściej trafia do przetworzonych produktów, ale nie tylko. Niektóre z nich są uważane za zdrowe i często pojawiają się w diecie dziecka.

Kasia (1).jpg
Fot. Freepik

Karagen może być niebezpieczny

Badania wskazują, że chociaż karagen jest naturalny i występuje w przyrodzie, może być szkodliwy dla człowieka. Jego nadmierne spożycie może mieć wpływ na błonę śluzową żołądka i jelit. Może powodować owrzodzenia, a nawet sprzyjać powstawaniu nowotworów.

Ma także działanie alergizujące. Jednak problemem nie jest samo spożycie karagenu, a jego nadmierna ilość. Składnik może być szkodliwy po przekroczeniu bezpiecznej dawki, która jest zależna od masy ciała.

Ile karagenu może zjeść dziecko

Zaleca się, by nie przekraczać dziennego spożycia karagenu powyżej 75 mg/kg masy ciała. To wydaje się dużo, zwłaszcza że ten cukier najczęściej jest umieszczany na samym końcu listy składników, co oznacza, że jest go mniej niż 1 proc. 

A jednak w przypadku małych dzieci o przekroczenie tej normy nietrudno. 1,5-roczny maluch, który waży 10 kg może zjeść 750 mg karagenu, czyli 0,75 g. To naprawdę bardzo niewiele.

Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że karagen może być w produktach, które podajemy maluchowi na co dzień. Dżem w owsiance z jogurtem, kanapka z wędliną i ketchupem i serek czy jogurcik na przekąskę. Przekroczenie zalecanej dawki nie jest wcale niemożliwe.

Wykluczanie karagenu z diety

Nie ma zaleceń, by całkowicie eliminować karagen z diety. A jednak warto uważać, ponieważ według opinii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, składnik ten nie powoduje skutków ubocznych. Co oznacza, że producenci mogą dodawać go do produktów prawie bez ograniczeń. I skwapliwie z tego prawa korzystają. 

Przekroczenie bezpiecznej dawki w codziennej diecie jest bardzo łatwe. Jak przestrzega ekspertka Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, Anna Taraszewska w rozmowie z mjakmama24.pl: "Należy o tym pamiętać zwłaszcza w przypadku dzieci, które mają niższą masę ciała".

Warto więc dokładnie czytać etykiety, bo im więcej produktów zawierających ten składnik, tym większe ryzyko problemów z brzuszkiem w przyszłości.

Zobacz także:

"Jesteś tym, co jesz: Bliźniaczy eksperyment". Jeszcze nic nigdy nie otworzyło mi tak oczu

Co miesiąc dreszcze i ból mięśni? Ta przypadłość dotyka wielu kobiet

Natychmiast je wyrzuć! UOKiK podaje listę toksycznych zabawek