Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przed ciążą > Już nie będziesz stawać na głowie! Tak zwiększysz szanse na poczęcie dziecka

Już nie będziesz stawać na głowie! Tak zwiększysz szanse na poczęcie dziecka

Całująca się para
fot. Unsplash

Pary starające się o dziecko szukają różnych sposobów, które zwiększą szanse na poczęcie. Eksperymentują z codziennym menu, wprowadzają do swojej diety zioła i różne suplementy, szukają najlepszych pozycji. Kobiety wyskakują z łóżka, by ustawić się w pozycji "świecy".

Nie wszystkie z nich działają, ale niektóre, z pozoru mało znaczące, mogą być bardzo skuteczne. Jednym z nich jest tulenie się po stosunku. Jest przyjemne i ma medyczne uzasadnienie!

Medyczne zalecenie: przytulanki

Tulenie się po stosunku to nie tylko przyjemny czas we dwoje. W ten sposób możemy naturalnie zwiększyć szanse na poczęcie. Lekarze zalecają, by chociaż przez kilkanaście minut zostać w łóżku z partnerem. I są badania na potwierdzenie tej tezy.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, wyskakiwanie z łóżka i przyjmowanie gimnastycznych pozycji nie poprawia płodności. Profesor Allan Pacey z Uniwersytetu w Manchesterze na łamach dziennika "The Daily Mail" obalił mit, że zrobienie świecy, czyli uniesienie nóg i bioder, może pomóc w przemieszczaniu się plemników.

One docierają do jajowodów w ciągu 5-10 minut i świetnie radzą sobie z grawitacją. Wystarczy tylko przez chwilkę spokojnie poleżeć. Najlepiej oczywiście z partnerem.

Kasia (14).jpg
fot. Unsplash

Przytulanie eliminuje stres

To, że stres jest największym wrogiem dla par starających się o dziecko, na pewno do znudzenia powtarza ci lekarz, mama, babcia i wszystkie ciotki. Mają rację. Oczywiście napięcia nie da się wyeliminować z codziennego życia. Można jednak usunąć je z tej magicznej chwili tuż po stosunku.

Przytulanie, całusy i leniwe chwile z partnerem sprawiają cuda. Kobiecy mózg w tym czasie jest zalewany endorfinami, czyli hormonami szczęścia. Czuły dotyk zmniejsza także wydzielanie kortyzolu, hormonu stresu. To sprawia, że nasz organizm staje się bardziej przyjaznym środowiskiem dla potencjalnego zarodka, więc szanse na poczęcie są większe. 

Bliskość buduje związek

Wiele par starających się o dziecko zmaga się z problemem wypalającego się uczucia. Po jakimś czasie mają wrażenie, że wszystko jest podporządkowane poczęciu, a seks przestał sprawiać im radość. Zwłaszcza pary, które stosują testy owulacyjne i próbują trafić w odpowiednie "okienko czasowe" nie doświadczają już takiego poczucia bliskości.

Tulenie po stosunku jest więc szczególne ważne. Pomaga zbudować intymność, której czasami brakuje. To czas na okazanie sobie uczuć i budowanie więzi. Dzięki temu być może uda wam się na chwilę zapomnieć o niepowodzeniach i będziecie po prostu cieszyć się sobą.

Zobacz także:

Zaplanuj płeć dziecka. Chiński kalendarz podpowie, kiedy zajść w ciążę

Oto pierwsze dziecko urodzone w Polsce w 2024 roku! Jakie imię mu wybrano?

To może być fałszywa ciąża. Taki test powinien wylądować w koszu