Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Macierzyństwo

Macierzyństwo

Macierzyństwo – co to jest? Na czym polega?

Macierzyństwo to sytuacja, w której nie tylko decydujemy się na sprowadzenie na świat potomka, ale również zobowiązujemy się wziąć pełną odpowiedzialność za jego los, zdrowie, życie i wychowanie. Wbrew nazwie sugerującej jakoby była to wyłącznie kobieca powinność, zapewnienie bytu i szczęścia poczętemu dziecku jest również obowiązkiem ojca – często w takiej sytuacji będziemy stosować termin „tacierzyństwo”, choć jest on dość potoczny.

Macierzyństwo może przybierać różną naturę, w zależności od wieku naszej pociechy. Wedle wielu definicji rozpoczyna się ono wraz z chwilą otrzymania wiadomości o ciąży. Już wówczas matka dziecka dostosowuje swój styl życia do rosnącego pod jej sercem dziecka, w taki sposób, by zapewnić mu jak najlepszy rozwój.

W późniejszym czasie macierzyństwo ograniczy się do karmienia dziecka i dbałości o jego zdrowie, szybko sygnalizując potrzebę realnego i praktycznego wychowywania. Rodzice dziecka są jego pierwszymi nauczycielami, którzy pokazują mu świat i uczą podstawowych czynności. Tak naprawdę, bez względu na obowiązującą literę prawa, macierzyństwo nie kończy się wraz z osiągnięciem przez dziecko pełnoletności – dobrzy rodzice będą kochać i wspierać swoje dziecko również przez cały okres jego dorosłości.

Czy macierzyństwo jest trudne?

Zasadniczo nie sposób odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Macierzyństwo, szczególnie świadome, może stanowić jeden z najpiękniejszych okresów w życiu zarówno matki, jak i ojca dziecka. Nie oznacza to jednak wcale, że jest to okres prosty – już na etapie ciąży młodzi rodzice będą musieli włożyć sporo energii i wysiłku w walkę o zdrowe dziecko.

Każdy kolejny etap macierzyństwa jest inny i rządzi się swoimi prawami – najczęściej każda sytuacja ma mocno indywidualny charakter. Niemniej, bez względu na wszelkie przeszkody jakie napotkamy, uśmiech i spełnienie naszego dziecka na pewno wynagrodzi nam każdą kroplę potu na skroni i każdą nieprzespaną noc.

Szczęśliwe macierzyństwo – praktyczne porady

Niestety, nie istnieje jeden, uniwersalny przepis na szczęśliwe macierzyństwo – wszyscy muszą osobiście odkrywać jego trudy i uroki, próbując w jak najbardziej optymalny sposób odnaleźć się w nim.

Niemniej, można stwierdzić, że kluczem do sukcesu w tej materii jest odpowiednie nastawienie – bo to właśnie bezwarunkowa miłość do dziecka wynagradza wszelkie trudy. Musimy przy tym mieć świadomość, że w macierzyństwie nie zawsze będzie łatwo. Nie oczekujmy sukcesów małym kosztem, a nastawmy się na ogrom ciężkiej pracy – wówczas może przynajmniej pozytywnie się zaskoczymy, jeśli miałoby się okazać, że cały okres przebiega nam łatwiej niż w wyobrażeniach.

Pokaż więcej

ręce
24.05.2024 12:39 Dzień, w którym stałam się matką: "Zrozumiałam, że już nie ma dawnej mnie. I, że to żadna strata”

W filmach ten moment zwykle pokazywany jest "na różowo”. Są falbanki i miękkie poduszki, jest śliczny bobas i szczęśliwa mama, uczesana i w pełnym makijażu, którego nie rusza nawet spływająca po policzku łza wzruszenia. Oczywiście mowa o tych romantycznych filmach, z happy-endem, bo w thrillerach, czy np. "Opowieści podręcznej”, wygląda to jednak trochę inaczej. Inaczej też zwykle jest w życiu. Stres przez całą ciążę, wykańczające porody, depresja, niemoc, poczucie bezradności. Bardzo często to właśnie w takich warunkach zostajemy matkami. 

Teresa Lipowska
23.05.2024 10:39 Teresa Lipowska o swojej walce o macierzyństwo. "To był cud"

Teresa Lipowska to jedna z najbardziej znanych aktorek. Największą popularność przyniosła jej rola Barbary Mostowiak w serialu "M jak miłość", jednak ma ze sobą wiele wspaniałych ról, zajmowała się także dubbingiem.Wydaje się, że jej życie prywatne to także pasmo sukcesów. Szczęśliwe małżeństwo z Tomaszem Zaliwskim trwało nieprzerwanie przez 40 lat, doczekali się syna. Jednak teraz gwiazda opowiedziała o nieco trudniejszym okresie w swoim życiu.

Matka z dziećmi
21.04.2024 11:03 "Kocham was jednakowo". Matki od pokoleń powtarzają to kłamstwo dzieciom

"Wszystkie swoje dzieci kocham tak samo" - powie każdy rodzic. Ale czy to prawda? Naukowcy nie mają wątpliwości, że... nie.Z pewnością wszystkie dzieci kochamy bardzo mocno, ale badania dowodzą, że tak naprawdę większość z nas ma swojego ulubieńca. Z jedną pociechą mamy szczególną więź.

mama i synek
06.04.2024 18:03 Millenialsi nie umieją wychować dzieci. Okręciły ich sobie wokół palca

Czasami myślę sobie: rzucić to wszystko i jechać w Bieszczady. Wtedy wyobrażam sobie ten pierwszy poranek, kiedy wyglądam przez okno swojej uroczej chatki i chłonę wspaniały widok.Wspaniałe uczucie. Tyle że potem trzeba by było zmierzyć się z nieodśnieżonymi drogami, błotem, komarami, brakiem zasięgu, brakiem prądu i ogromną odległością od sklepu. Bardzo podobnie jest z macierzyństwem.

Matka krzycząca na dziecko
28.03.2024 17:18 Możesz przestać krzyczeć na dziecko. Nawet nie wiesz, jakie to proste

Panowanie nad własnymi emocjami jest chyba najtrudniejszym wyzwaniem rodzicielstwa. Cierpliwość kiedyś się kończy. Do tego dochodzi zmęczenie, zestresowanie, poirytowanie. Nic dziwnego, że wtedy wybuchasz.Jednak wybuchy mogą wyglądać różnie. Czasami rodzice po prostu zaczynają krzyczeć. A to może być naprawdę destrukcyjne dla dziecka.

dziewczynka z rodzicami
10.03.2024 10:40 "Nie boisz się, że będzie samolubny?". Rodzeństwo wcale nie jest dzieciom potrzebne

Kiedy jesteśmy singielkami, słyszymy pytania o kawalera. Kiedy jesteśmy w związku — o ślub. Kilka tygodniu po ściągnięciu białej sukni pada nieśmiertelne: "a kiedy dziecko?". I wydawałoby się, że jeśli już przyniesiemy zawiniątko ze szpitala, mamy spokój.Ale nie. Jak tylko maluch nieco podrośnie i  nauczy się samodzielnie przemieszczać, nagle wszyscy wokół zaczynają drążyć: "to kiedy drugie"?. Tak jakby model rodziny 2+2 był szablonem, do którego trzeba się dopasować. 

dyscyplina u dzieci
29.02.2024 18:25 Te 3 zdania dyscyplinują lepiej niż jakiekolwiek zakazy. Mów je dziecku codziennie

Wiadomo, że ostre słowa i krzyk mogą ranić. Jednak czasami rodzice po prostu muszą zareagować i zdyscyplinować dziecko. W kryzysowych chwilach czują się po prostu bezradni.Zamiast upominać, zakazywać i nakazywać, lepiej okazać wsparcie. To najlepszy sposób na zbudowanie porozumienia. 3 proste zdania są naprawdę bardzo skuteczne.

urlop macierzyński wcześniak
15.02.2024 15:29 Będzie dłuższy urlop macierzyński. Wiemy, kto skorzysta na zmianach

Około 10 proc. wszystkich ciąż kończy się przedwczesnym porodem. I chociaż zdecydowana większość wcześniaków szybko "nadrabia", początkowo mają duże problemy zdrowotne.Wbrew opinii niektórych, wcześniak to nie jest mniejszy noworodek. Dzieci urodzone przedwcześnie mają niewykształcone do końca organy wewnętrzne i często nie są w stanie przeżyć samodzielnie. Spędzają w szpitalach długie tygodnie, z przerażonymi mamami, które całe dnie czuwają przy inkubatorach.

Matki z chorymi dziećmi w domu
12.02.2024 11:15 Umęczone i z wiecznymi pretensjami. Tak robimy z matek potwory

Jesienią jakoś szło. Ominęły nas grypy, bostonka i ospa, na które chorowali koledzy synka. Na przełomie października i listopada pojawił się mały katarek, ale już po kilku dniach znów dziarsko codziennie chodziliśmy do żłobka. Czułam się matką roku.Ale jak tylko nadeszła zima, zaczął się maraton wszelkich chorób. Mały rozchorował się na początku grudnia i siedzieliśmy w domu aż do stycznia. Synek z nudów roznosił mieszkanie. Ja zadręczałam się wyrzutami sumienia. I myślę, że też kiedyś byłaś na moim miejscu.

pytanie, które warto zadać dziecku
29.01.2024 15:28 Co o tobie myśli dziecko? 15 pytań, które warto zadać dziecku, odpowiedzi rozbawią cię do łez

Dzieci chłoną otaczający go świat. Wnikliwie obserwują wszystko, nawet jeśli wydaje się, że są zajęte zabawą. I wiedzą o wiele więcej, niż myślimy. I oczywiście mają swoje zdanie na każdy temat, także na temat rodziców.Chcesz wiedzieć, co twoje dziecko myśli o tobie? Zadaj mu te 15 pytań, a przekonasz się, jak cię odbiera i jak dużo o tobie wie.

pigułki antykoncepcyjne
22.01.2024 17:59 Staracie się o dziecko? Lekarz może zalecić... pigułki antykoncepcyjne

Podjęliście decyzję, że zrezygnujesz z antykoncepcji hormonalnej i będziecie starać się o dziecko? Gratulacje! Wiele kobiet w tej sytuacji martwi się, czy przyjmowane wcześniej tabletki nie będą miały wpływu na płodność i zdrowie dziecka.Nie ma się czego obawiać. Okazuje się, że środki hormonalne mogą nawet... zwiększać płodność! To dlatego wiele kobiet zachodzi w ciążę w pierwszych cyklach po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych.

Całująca się para
12.01.2024 14:42 Już nie będziesz stawać na głowie! Tak zwiększysz szanse na poczęcie dziecka

Pary starające się o dziecko szukają różnych sposobów, które zwiększą szanse na poczęcie. Eksperymentują z codziennym menu, wprowadzają do swojej diety zioła i różne suplementy, szukają najlepszych pozycji. Kobiety wyskakują z łóżka, by ustawić się w pozycji "świecy".Nie wszystkie z nich działają, ale niektóre, z pozoru mało znaczące, mogą być bardzo skuteczne. Jednym z nich jest tulenie się po stosunku. Jest przyjemne i ma medyczne uzasadnienie!

Zimny chów lata 80.
12.01.2024 09:57 Mieliśmy być twardzi, jesteśmy niepewni. Cena wychowania w latach 80. jest wysoka

"Rodzice się nade mną nie roztkliwiali, a wyrosłem na porządnego człowieka". Albo: "Może mnie nie przytulali, ale przecież byli bardzo zapracowani". Te zdania często słyszą psychologowie w gabinetach terapeutycznych. Tak mówią osoby zmagające się z wieloma trudnościami, które nie wiedzą, skąd się wzięły ich problemy.Dom rodzinny powinien kojarzyć nam się z ciepłem, akceptacją i poczuciem bezpieczeństwa. To najlepsze warunki dla rozwoju dziecka. Jednak w wielu rodzinach panowała zgoła inna atmosfera. A dla dzieci chłód emocjonalny jest najtrudniejszy. 

Macierzyństwo po 40.
07.10.2023 15:30 Urodziłam dziecko, gdy miałam 40 lat. W uszach słyszę głos ciotki: "Jeju, taka stara?”

Coraz więcej kobiet odwleka w czasie tę decyzję. Chcą najpierw się wykształcić, znaleźć satysfakcjonującą pracę i ustabilizować się materialnie. No i, oczywiście, trafić na tego jedynego, odpowiedniego kandydata na partnera i ojca. Bywa, że kiedy już to wszystko uda się im osiągnąć, mają już ponad 30, a nawet ponad 40 lat. Zachodzą jednak w ciążę i wydają na świat długo wyczekiwane dziecko. Kilka lat później zaczynają chodzić na zebrania w przedszkolu, potem na wywiadówki w szkole. A tam okazuje się, że niektórzy rodzice mogliby być ich dziećmi! Czy to jest frustrujące? Czy wręcz przeciwnie?

kobiety nie chcą mieć dzieci
24.07.2023 13:45 Kobiety częściej niż mężczyźni nie chcą mieć dzieci. I wcale nie chodzi o finanse

Ostatnie badania CBOS pokazują, że kobiety ostrożniej niż mężczyźni podchodzą do kwestii posiadania dzieci. Więcej pań niż panów nie chce mieć w ogóle dziecka. Więcej kobiet, niż mężczyzn, chce mieć tylko jedno dziecko. Ankietowane osoby podają powody swojej decyzji. 

Anna Czartoryska
23.06.2022 15:07 Anna Czartoryska zaapelowała o wsparcie dla młodych matek. Dziękują jej dziesiątki kobiet

Anna Czartoryska-Niemczycka to matka czwórki dzieci, której najmłodsza pociecha przyszła na świat w kwietniu tego roku. Ze względu na to gwiazda postanowiła zaapelować do swoich obserwatorów z prośbą o wsparcie dla wszystkich młodych mam. Wiele kobiet podziękowało jej za ważne słowa.Czartoryska obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim, jednak pozostaje aktywna w mediach społecznościowych. Jej najnowszy wpis poruszył inne matki i skłonił do wynurzeń. "Czasami zamiast oceniania właśnie potrzebujemy więcej empatii i wsparcia" - wyznała jedna z nich.

Matka z córkami
09.04.2022 14:48 47-latka udostępniła swoje zdjęcie z córkami. Internauci oniemieli: "nie wiem, która z was jest matką"

Louise to 47-letnia influencerka, która na co dzień opowiada o zdrowej diecie i wychowaniu ośmiorga dzieci. Jakiś czas temu kobieta zachwyciła fanów wspólnym zdjęciem ze swoimi trzema młodymi córkami. Internauci natychmiast zaczęli sobie zadawać jedno pytanie: która z nich to mama?Louise niewątpliwie wygląda świetnie - ma zgrabną i wyćwiczoną figurę, a także zdrową cerę. Po urodzeniu gromadki dzieci niewątpliwie nie było to łatwe do osiągnięcia. Teraz jednak 47-latka może być inspiracją dla innych mam.

66-letnia matka
19.01.2022 01:00 Urodziła dziecko, gdy miała 66 lat. Oto jak dziś wygląda z córką

Adriana Iliescu po raz pierwszy została mamą w wieku 66 lat. O jej przypadku rozpisywały się media na całym świecie. Dziś mija 17 lat odkąd kobieta urodziła swoją córeczkę Elizę. Jesteście ciekawi, jak teraz wygląda?Adriana zawsze marzyła o macierzyństwie. Jednak plany udało jej się spełnić dopiero w wieku 66 lat. Wszystko dzięki zabiegowi in vitro.

Chłopiec z kotem
09.01.2022 01:00 Mama przyłapała syna na zabawie z kotem. Sprytnie wykorzystał suszarkę

Kiedy mama kilkuletniego chłopca weszła do pokoju, oniemiała. Jej dziecko ogrzewało zrelaksowanego kota suszarką. "Dziwny z nich duet" - skomentowała kobieta.Głowy naszych pociech są pełne nietypowych pomysłów. Ta kobieta zdecydowała się podzielić kreatywnością swojego kilkuletniego syna. Chłopiec postanowił zaopiekować się kotem i ogrzewał go suszarką.

Płatki śniadaniowe
06.01.2022 01:00 Chciała przygotować dzieciom śniadanie. W pudełku płatków znalazła narkotyki

Haisam Nassir z Wielkiej Brytanii liczyła, że spędzi ze swoimi dziećmi spokojny poranek. Niestety, zaglądając do pudełka płatków śniadaniowych, przeżyła chwile grozy. W środku znalazła worek z metaamfetaminą! Nassir zamarła, gdy znalazła narkotyki w pudełku po płatkach śniadaniowych. Natychmiast zawiozła dzieci do szpitala, aby sprawdzić, czy nie dostały się one do ich organizmu. Policja rozpoczęła w tej sprawie śledztwo.

instagram.com/jennys.reviews/
04.01.2022 01:00 62-latka po menopauzie chwaliła się, że urodziła dziecko. Okazało się, że to satyra

Influencerka "The Good Wifey" przekazała w mediach społecznościowych, że po przejściu menopauzy, w wieku 62 lat, udało jej się urodzić dziecko. Ponadto jej partner miał mieć 72 lata i być po zabiegu wazektomii. Internautom ciężko było w to uwierzyć. Słusznie. Okazało się, że influencerka ma 42 lata, a swoje filmiki uważa za satyrę. Internautom ciężko było uwierzyć w słowa użytkowniczki "The Good Wifey", kiedy przyznała się do ciąży w wieku 62 lat. Jenny dzięki swoim szokującym filmikom zebrała prawie 70 tys. obserwatorów. Wszystko dzięki udawaniu 62-latki z noworodkiem.

Babcia z dzieckiem
13.12.2021 01:00 Zostawiła syna pod opieką babci. "Dowiedziałam się, że układa sobie życie na nowo"

"Gdzie popełniliśmy błąd? Co zrobiliśmy źle? Jak to się stało, że nasza jedyna córka stała się tak bezduszną i okrutną osobą?" - pisze w dramatycznym liście 60-letnia Joanna. Córka kobiety zostawiła pod jej opieką swojego syna. Sama zaczęła w tym czasie prowadzić drugie życie.Pani Joanna postanowiła przybliżyć swoją historię w liście do portalu polki.pl. Jej córka zaszła w ciążę, będąc jeszcze w liceum. Po pewnym czasie znalazła sobie nowego partnera i wyprowadziła się z nim do innego miasta. Dziecko zostawiła u dziadków.

Smutna kobieta
16.11.2021 01:00 Jej 5-letnia córka waży 24, 6 kg. Urzędnicy przysłali list informujący o nadwadze dziecka

Jemma Fletcher to 37-letnia mama pięcioletniej Lily. Kobieta poskarżyła się w brytyjskich mediach listem, który dostała od służby zdrowia. Wynikało z niego, że jej córka ma nadwagę. Jemma uznała, że dzieci nie powinny podlegać takim określeniom.Według 37-letniej matki kierowanie takich komunikatów w stronę dzieci może tragiczne wpłynąć na ich poczucie wartości. W liście zaproponowano jej córce 12-tygodniowy program zdrowego odżywiania. Jemma była oburzona.

Mama z dzieckiem
31.10.2021 02:00 Zakazała obcym całowania jej dziecka. Wyśmiali ją, gdy podała powód

Charli Clelland jest młodą mamą i użytkowniczką aplikacji TikToka. Opowiada na niej o swoim życiu i wychowaniu dziecka. W jednym z filmików przyznała, że niektóre z jej reguł spotkały się z niemałą krytyką. Wśród nich był zakaz całowania dziecka przez obcych. Kobieta wszystkie swoje zasady wprowadziła w życie z troski o malucha. Nie każdemu się one jednak spodobały. Charli przyznała, że wielokrotnie spotkała się z dużą krytyką.

Ida Nowakowska
25.10.2021 02:00 Ida Nowakowska przyszła do pracy z synkiem. Widzowie ''Pytania na śniadanie'' poznali Maxa

Ida Nowakowska niedawno urodziła swoje pierwsze dziecko. W 2021 przyszedł na świat jej pierwszy synek. Kobieta oddała serce macierzyństwu, jednak zdecydowała, że nie zrezygnuje z kariery. Podczas emisji programu "Pytanie na śniadanie" pojawiła się z dzieckiem.Maksymilian Marek natychmiast skradł serca widzów. Chłopiec siedział na kolanach mamy, kiedy ona prowadziła program. Nowakowska udowodniła w ten sposób, że karierę i macierzyństwo da się połączyć!

Kłótnia córki z matką
20.10.2021 02:00 7 zachowań toksycznych matek. Mogą poważnie skrzywdzić dziecko

Na barkach rodziców stoi ogromna odpowiedzialność. Jeżeli zawiodą, ich dzieci mogą być skrzywdzone do końca życia. Często wiąże się to z poważnymi problemami psychicznymi aż do śmierci. Matki czasem nie zdają sobie sprawy, że są toksyczne. Oto lista tych najbardziej szkodliwych zachowań.Niezdrowa relacja krzywdzi dziecko i może sprawić, że w przyszłości będzie wchodziło w kolejne toksyczne związki. Żaden rodzic nie jest idealny, ale matki czasem powinny uważać na swoje zachowanie i na to, jak traktują swoje pociechy.

rodzice
19.10.2021 02:00 Kobieta urodziła dziecko w wieku 70 lat dzięki metodzie in vitro

Jivunben Rabari jest jedną z najstarszych matek na świecie. Kobieta wraz z mężem wiele lat starała się o dziecko. Po 45 -latach małżeństwa marzenie pary się spełniło. Pomogła im w tym metoda in vitro.Jivunben Rabari wraz ze swoim 75-letnim mężem Maldharim w końcu doczekała się spełnienia marzeń o potomstwie. Para od wielu lat starała się o dziecko, ale hinduska wciąż nie zachodziła w ciążę. Po wielu nieudanych próbach małżeństwo z 45-letnim stażem zostało rodzicami.

Maxine z dziećmi
16.10.2021 02:00 Ma 31 lat i jest matką już 9 dzieci. Jak to możliwe?

Maxine Young wraz z mężem wychowuje gromadkę małych dzieci. Kobieta ma zaledwie 31 lat i jest już matką 9 pociech. Wydaje się to wręcz niemożliwe. Udało się jednak dzięki adopcji i mnogiej ciąży!Małżeństwo obawiało się, że nie może mieć biologicznych dzieci. Zaadoptowali więc 4 rodzeństwa. Z czasem jednak zobaczyli aż dwa pozytywne testy ciążowe. Ich historia wydaje się wręcz niemożliwa!

  • 1
  • 2